למה אף אחד לא מבין אותי?

קצרים בתקשורת הן בעיה נפוצה בדייטים. הפתרון נעוץ בהגברת המודעות לכך. ברביעי המאמנת חבצלת דולב תעביר שיעור בפרויקט 252 שיעשה סדר

נדב גדליה , כ"ו בשבט תשפ"א

למה אף אחד לא מבין אותי?-ערוץ 7
חבצלת דולב
צילום: יח"צ

במגדל בבל, הקב"ה בלל את שפתם של המתגוררים על כדור הארץ. מאז – רק נדמה לנו שאנחנו מבינים אחד את השני. המילים אמנם עוזרות לנו להביע את תחושותנו, אך נדיר שהן עושות זאת באופן מדוייק.

"בסופו של דבר לכל אחד יש משקפיים אישיות, וירטואליות, בהן הוא מסתכל על העולם ודרכן הוא מפרש כל סיטואציה", אומרת המאמנת חבצלת דולב שתעביר ברביעי הקרוב שיעור בנושא 'קצרים בתקשורת' במסגרת פרוייקט 252.

"אין אפשרות לראות את המציאות כהוויתה בלי פרשנות שלי. בדומה לתופעה הפיזיקלית שכשהעין רואה משהו נוצרת מעין תמונה בתוך העין ועדיין המוח צריך לפרש את התמונה ורק אז אנחנו רואים - לעיוור צבעים נוצרת אותה תמונה בעין, אבל המוח לא יודע לפרש את הצבעים בתמונה - כך קורה גם בנפש אדם. המציאות אובייקטיבית אך הצורה בה אני רואה אותה היא תמיד סובייקטיבית בהתאם למשקפיים שלי. זה גורם לבעיות בתקשורת. מישהו מדבר ומתכוון למשהו אחד, כפי שהוא רואה, השני שומע את אותן המילים אבל אצלו פנימה זה מתפרש בתור משהו אחר לגמרי. בשל כך נוצר הרבה פעמים שיח חרשים בין אנשים, בפרט בדייטים ובזוגיות בכלל".

תוכלי לתת דוגמה מעולם הדייטים?

"בחור יוצא עם בחורה והיא מרגישה ש'לא אכפת לו ממנה'. הצורה של איך שהיא רואה ומפרשת אכפתיות – היא פשוט לא הצורה בה הוא רואה את זה. כך שיכול בהחלט להיות שמבחינתו מאד אכפת לו ממנה.

לכל אחד מאיתנו יש סיפור בראש, משום מה ברור לנו שהשני חושב בדיוק כמוני, אבל לשני יש גם סיפור בראש - וזה לא הסיפור שלי!

"בשיעור הקרוב במסגרת פרוייקט 252 נדבר בהרחבה על הבעיות והקצרים בתקשורת, ונלמד מה ניתן לעשות על מנת לא להיכנס מראש למצבים בעייתיים, ואם אנחנו כבר בפנים - אז איך לצאת משם בשלום".

חבצלת דולב תעביר שיעור בנושא 'קצרים בתקשורת' במסגרת פרוייקט 252 ברביעי הקרוב, כ"ח שבט, 10.2 למניינם, בשעה 20:20.

להצטרפות לפרוייקט לחצו כאן.