יעקב ליצמן
יעקב ליצמןצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

שר השיכון יעקב ליצמן סירב להיפגש עם מנכ"ל ארגון 'פתחון לב', אלי כהן, בטענה שהוביל לפגיעה במשפחות נזקקות לאחר שבג"ץ קיבל עתירתו נגד 'מכרז הביטחון התזונתי' שיזם שר הפנים דרעי ופסל אותו.

בסביבת ליצמן סיפרו כי מנכ"ל הארגון ביקש להיפגש עמו כדי להקל על מצוקת העוני בישראל. כאמור, ליצמן סירב והסביר מניעיו באמצעות מכתב ששיגר אליו.

"קיבלתי בהפתעה גמורה את פנייתך אליי, בו אתה מתאר מציאות קודרת וקשה של מצב העוני בישראל, בייחוד בצל משבר הקורונה המתמשך, בראשו הנתון הקשה על כחצי מיליון משפחות החיות מתחת לקו העוני", כתב ליצמן במכתב שפורסם באתר רדיו 'קול חי'.

"אכן", המשיך ליצמן, "המצב שתיארת קשה מנשוא, אך אני מתקשה לקבל תיאורים אלה, קל וחומר להיענות לפגישה איתך, לאור התנהגותך הציבורית שהביאה לעצירת פרויקט מתן מענק בטחון תזונתי, אותו אישרה הממשלה, ביוזמתו הברוכה של שר הפנים אריה דרעי, למען אותן צרכים של אותן ילדים ומשפחות, בשמם ולמענם אתה מנסה לדאוג במכתבך זה, כביכול".

ליצמן הוסיף: "אם עוד חשבתי לתומי שאולי יש ממש בטענות שהועלו על ידכם בבית המשפט כביכול מדובר בצעד שקרוב מדי לבחירות ויש חשש פוליטי כאן, טענה שאני דוחה מכל וכל, בשל סיבות ענייניות רבות, הנה אני נוכח שכל הוויכוח בנושא הוא על מי זה שיחלק את המענקים, ובגין סיבת אגו מעין זו, עצרת את מתן המענקים לרבבות משפחות עניות? אתמהה".

לדבריו, "אני רואה בחומרה את הצעד הפוגעני והקשה שנקטת כמנכ"ל ארגון פתחון לב נגד פרויקט הענקת תלושי מזון לנזקקים האמור. בעיניי נדרשת מידה רבה של אטימות לב כדי לפגוע במתן סיוע חברתי למשפחות קשות יום, שמתמודדות עם נטל כלכלי יומיומי וכפי שהיטבת לתאר במכתבך. ברצוני למחות על פעולה זו שלכם ללכת לפגוע בפרוסת הלחם של אלה שאין להם, בתקופה בה רבים כל כך איבדו סעד כלכלי. מבחינתי זו פעולה שגובלת באכזריות".

"בנקודת זמן זו אני חושב כי טוב יעשה פתחון פה ואף נדרש ממכם לשים את מצוקת אזרחי ישראל לפני שיקולי אגו כאלה ואחרים, ולהסיר מיידית כל התנגדות משפטית שמעכבת מתן הסיוע שנקבע בידי הממשלה, לטובת אלה שזקוקים לתמיכה זו באופן קריטי ומיידי".