הרשימה של סמוטריץ' ובן גביר - מבחן הכוח של הציבור החרד"לי

פרשן "כאן" יאיר אטינגר מסביר מדוע הריצה בשתי רשימות עושה צדק עם הציבורי הדתי לאומי. "סמוטריץ' יקבל הרבה קולות מהציבור החרדי''.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ה בשבט תשפ"א

הרשימה של סמוטריץ' ובן גביר - מבחן הכוח של הציבור החרד"לי-ערוץ 7
בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר
צילום: דוברות וערוץ 7

יאיר אטינגר, פרשן לענייני דת ומדינה בתאגיד השידור "כאן", משוכנע שהחלוקה בין המפלגות המבקשות לייצג את הציונות הדתית היא צודקת יותר מאי פעם.

''סוף סוף יש חלוקה שהיא יותר טבעית ואידיאולוגית בין הקבוצות שמרכיבות את הציונות הדתית", אומר אטינגר בראיון לערוץ 7.

הוא מסביר: "זה לא אותו מישמש שנבנה על סמך קשרים אישיים או על סמך רסיסי מפלגות. יש ציונות דתית עם מגזריות רכה שמנסה לפנות לעוד קהלים, שהיא דתית לאומית אבל נגד כפייה דתית. זו מפלגה שאין לה ממש רבנים שפוסקים עבורה – וזו כמובן ימינה.

''מצד שני יש מפלגה שמאחדת כמה גוונים של חרד"ל ואת הצדדים השמרניים בציונות הדתית – הקבוצה יותר תורנית מתגבשת למפלגה שנייה תחת בצלאל סמוטריץ'. לדעתי בחלוקה הזו יש הרבה מאוד צדק פואטי והיגיון אידיאולוגי. שני ראשים רצים, שניהם מייצגים במידה רבה את הציונות הדתית ומדובר בחלקים נפרדים שמבינים שקשה מאוד להציב אותם יחד".

לשאלה האם זה יכול להיתרגם נכון מבחינה אלקטורלית הוא ענה, "זה הדרבי הדתי לאומי. בגלל שהחלוקה כה טבעית יש כאן דרבי ויהיה מבחן כוח מאוד משמעותי בעיקר לצד התורני-חרד"לי. משום שבצלאל סמוטריץ' בא ואומר 'אני עומד בראש הציונות הדתית. אני מקים מפלגה שיש בה את כל הגוונים'. כמובן, כולם יודעים שלא מספיק להכריז על זה אלא הדברים צריכים להיות מגובים במציאות.

''בסופו של דבר יש כאן מפלגה שהיא תורנית. הרי מהי 'נעם' אם לא אנשי הר המור שהם קבוצה אידיאולוגית מאוד מאובחנת וקטנה יחסית. יש גם הרבה דתיים שלא ילכו עם בן גביר והרבה שלא מרגישים מיוצגים על ידי סמוטריץ'".

"באה הקבוצה 'החרד"לית', ניגשת לציבור בפעם הראשונה ומבקשת לבדוק את שוויה. כולנו יודעים ששום דבר לא מובן מאליו. יכול להיות שהם לא עוברים את אחוז החסימה, יכול להיות שכן, יכול להיות שרק בתמיכה חרדית. לפי סקרים, הקבוצה החרד"לית הם לא הרוב. הם מאוד דומיננטיים בפוליטיקה הדתית לאומית אבל הם אף פעם לא היו הרוב. יכול להיות שבצלאל סמוטריץ' יגלה את זה בדרך הקשה, שלקבוצה הזו יש פחות תמיכה דתית לאומית ממה שחשב", מוסיף אטינגר.

עם זאת, הוא מציין, גם ימינה וגם מפלגת הציונות הדתית לא פונות רק לחובשי הכיפה הסרוגה. "הרי בצלאל סמוטריץ' מציג את עצמו כמפלגת הציונות הדתית. המפלגה שלו וזו של בנט שתיהן פונות וגם יקבלו בפועל קולות של מי שאינם חלק מהציבור הזה.

''סמוטריץ' יקבל הרבה קולות מהציבור החרדי והחב"די ואיתמר בן גביר יכול לקבל תמיכה משמעותית בעיירות הפיתוח ובמקומות שכביכול נחשבים לחזקים בליכוד ובש"ס. אף אחד מהמפלגות שהן כביכול ציוניות דתיות, לא בונות על אלקטורט דתי לאומי טהור".

לדעת אטינגר, בצלאל סמוטריץ' ירצה מאוד להביא גם קולות של מאוכזבים במגזר החרדי. "יש גלי מרירות בקרב צעירים בציבור החרדי, שרוצים פוליטיקה אחרת מזו של יהדות התורה. השאלה היא מה תהיה מידת הישירות ועד כמה בצלאל סמוטריץ' יפנה באופן ישיר לקולות חרדיים. אם הוא ימצא את עצמו על סף אחוז החסימה הוא ייאלץ לעשות את זה ומעניין לראות אם ידבר באופן של רמזים או ישירות לציבור החרדי".