פרופ' שמעון שטרית: "החלטת האג היא פוליטית אך לא מעשית"

פרופ' שמעון שטרית, נשיא ארגון הבינ"ל לעצמאות שיפוטית ושלום עולמי: "החלטת בית הדין בהאג נגועה באנטי ישראליות חמורה ובולטת".

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ו בשבט תשפ"א

פרופ' שמעון שטרית: "החלטת האג היא פוליטית אך לא מעשית"-ערוץ 7
פרופ' שמעון שטרית
צילום: ליאור יאדו

פרופ' שמעון שטרית, נשיא ארגון הבינ"ל לעצמאות שיפוטית ושלום עולמי ומועמד לנשיאות המדינה, מתייחס בערוץ 7 להחלטת בית הדין הפלילי בהאג כי בסמכותו לבצע חקירות ולנהל דיונים משפטיים על הנעשה ביו"ש.

"אין ספק שהחלטה זו עשתה רעש גדול גם בישראל וגם בארה"ב, שכן אם המהלך אכן ייצא לפועל, בכירי המדינה והצבא עלולים להיות חשופים בהמשך לצווי מעצר – כולל ראש הממשלה והרמטכ"ל", מציין פרופ' שטרית.

באישור החקירה הפלילית אין מדיניות של קביעת גבולות או הכרה ביהודה ושומרון, עזה או מזרח ירושלים כמדינה פלסטינית. ההחלטה נועדה לאפשר לבית הדין הבינלאומי סמכות שיפוט באזורים אלה, ואפשרות לבחון תלונות על פשעי מלחמה. "עם זאת סוגית ההתנחלויות יכולה להיות מקור לדאגה בגלל פסיקות קודמות, שכן בעבר בית המשפט הבינלאומי נתן נתן חוות דעת לעצרת האו"ם וקבע שהקמת הגדר היא צעד בלתי חוקי. אמנם בית הנבחרים האמריקאי גינה את ההחלטה וקבע שישראל רשאית להקים את הגדר, אבל זה מעיד על היחס לגבי ההתנחלויות", מדגיש פרופ' שטרית.

הוא מזכיר כי בית הדין לא נשען כלל על נימוקים משפטיים. "החלטת ביה"ד בהאג הינה החלטה פוליטית מובהקת ויעברו שנים רבות, אם בכלל, עד שיהיה לה תוקף מעשי. מדובר בהחלטה מקדמית בלבד שהתקבלה לאחר 6 שנות דיונים, וייקח עוד מספר שנים נוספות עד שיחליטו האם לפתוח בחקירה או לא".

"ניתן לומר כי ההחלטה חמורה מבחינת תודעתית אבל פחות דרמטית מבחינה מעשית. בנוסף, סמכות ביה"ד לגבי הפרות דיני מלחמה לא תיושם בישראל בישראל שכן מדובר במדינה דמוקרטית בעלת מנגנון משפטי עצמאי. על פי ניסיון העבר ביה"ד יתערב רק במצבים קיצוניים של הרג המוני וגם אם ייעשה משהו זה ייקח הרבה מאוד שנים", הוא מוסיף.

לדבריו גם הממשל האמריקני החדש מבין את האבסורד. "חשוב גם לציין את העובדה שארה"ב מתנגדת להחלטה זו – זה נכון עוד מימי ממשל אובמה, דרך ממשל טראמפ וכעת גם בממשל ביידן. כל אלו בעצם משבשים את המסלול המדיני ובתוצאה לא ייטיבו עם הפלסטינים".

"הם צריכים להבין שהפתרון לא יגיע דרך המסלול המשפטי אלא אך ורק דרך המסלול המדיני. ההיסטוריה של מדינת ישראל בכל הקשור למדינות אחרות הוכיחה כי המסלול המדיני הוא זה שמביא להבנה ושלום, כך היה עם ירדן ומצרים וגם ההישגים של הרשות הפלסטינית שהגיעו בעקבות הסכמי אוסלו. עדיף לפלסטינים להיערך לחידוש מו"מ ברוח חיובית ולא להיתלות בלוחמה משפטית פסיכולוגית שלא תוביל לשום מקום", מסכם פרופ' שטרית.