אונר"א. ארכיון
אונר"א. ארכיון צילום: רויטרס

איחוד האמירויות קיצצה באופן משמעותי את תמיכתה באונר"א, כך עולה מדו"ח השקיפות השנתי של 'מרכז בדין - לחקר מדיניות המזרח התיכון' על סוכנות הפליטים הפלסטינים של האו"ם.

דוד בדין, מנכ"ל 'מרכז בדין - לחקר מדיניות המזרח התיכון', מסביר לערוץ 7 כי "המסמך שלנו מראה שאונר"א קיבל מתחילת השנה 823 מיליון דולרים והם אמורים לקבל לפחות עוד 100 מיליון דולרים, בעוד הם טוענים שאין להם כסף".

"במקביל, החשב של אונר"א הוציא דו"ח די דומה. הלכנו לכל השגרירים והקונסולים ואמרו לנו שהכסף זורם לאונר"א. אבל המנכ"ל של הארגון וכל העובדים ארגנו 'קרקס' כאילו אין כסף ואפילו הגיעו לאו"ם וטענו שהם כל כך עניים שהילדים שלהם מחטטים בפחי אשפה", מוסיף בדין.

לדבריו, "אנחנו הוכחנו כמה כסף הגיע אליהם אבל הופתענו מנתון אחר: איחוד האמירויות שבשנה שעברה תרמה לאונר"א 51 מיליון דולרים תרמה השנה מיליון בלבד. באמירויות הבינו שהמשך התרומה לאונר"א נוגד את ההסכם עם ישראל. כי אחד המוקדים החשובים ביותר של אונר"א הוא החינוך כשמערכת החינוך שלה מסיתה נגד ישראל. באיחוד האמירויות היו צריכים לבחור בין ישראל לאונר"א והופתעתי לטובה כשהם בחרו בישראל".

עם זאת, בינתיים מדינות נוספות שעשו נורמליזציה עם ישראל ממשיכות לתמוך באונר"א. "עדיין לא ראינו מדינות אחרות, אבל איחוד האמירויות היתה בעבר המדינה הגדולה ביותר בעולם הערבי שנתנה כסף לאונר"א".

לדעתו יש כאן גם איתות לארה"ב. "בסיוע דיפלומטיה והפעלת לחץ נכון ניתן להוביל שינוי בדרך ההתנהלות הקלוקלת של הארגון ולשבור את דפוס הפעולה הבעייתי שלו לאורך עשרות שנים. כדאי שגם הממשל החדש בארה"ב ישקול זאת לפני שיחזיר את המימון שנעצר בתקופת טראמפ".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו