פרסום ראשון: הרשות השנייה בביקורת על חדשות 12

בכתבה של אוהד חמו סיפרו חיילי מילואים על עוולות שעשו לפלסטינים. בעקבות טענות על שקרים בכתבה הגיבה הרשות השנייה: התלונות מוצדקות

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , כ"ה בשבט תשפ"א

הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו מתחה ביקורת על כתבה ששודרה בערוץ 12 ובה עדויות כביכול של חיילים לשעבר שביצעו עוולות לפלסטינים במהלך השירות הצבאי שלהם.

מדובר בכתבה של העיתונאי אוהד חמו, שעסקה בזיכרונותיהם של שני חיילי מילואים של צה"ל מימי השירות הסדיר שלהם ושודרה לפני כשלושה שבועות.

בכתבה ביקשו השניים לסגור מעגל ולחזור לילדים הפלסטינים אשר לבתיהם הם נכנסו במהלך שירותם הצבאי, לטענתם שלא לצורך מבצעי. השניים ביקשו את סליחתם וסליחתם של בני משפחותיהם על כך שהטרידו אותם.

הם טענו כי מפקדיהם הורו להם להיכנס לבתי פלסטינים במסגרת אימון ושלא לצורך מבצעי. בכתבה שובצו נתונים של ארגון השמאל הקיצוני "שוברים שתיקה" על כניסות של חיילי צה"ל לבתי פלסטינים.

לאחר הכתבה הוזמו עדויותיהם של שני חיילי המילואים והתעוררה סערה. הערב, כאמור, אומרים ב'רשות השנייה' המפקחת על שידורי ערוץ 12 כי התלונות על הכתבה נמצאו מוצדקות.

במענה לתלונה שהגיש ארגון 'בצלמו' כתב דוד רגב, נציב פניות הציבור של הרשות השנייה: "בפנייתך ובפניות הנוספות נטען כי אמירותיהם של השניים לפיהן נכנסו לבתי פלשתינים לצרכי אימון אינן נכונות וכי ברשתות החברתיות פורסמו עדויות של חיילי מילואים נוספים שהיו עימם וטענו כי לא קיבלו כל הנחיה כזו. בנוסף טענת כי לא קיימת הנחיה מסוג זה בצה"ל וכי לא נלקחה כל תגובה מדובר צה"ל לטענות שהעלו השניים".

לדבריו, "צפיתי בכתבה עליה הלנת ואף אני מצאתי את פנייתך והפניות האחרות מוצדקות. הכתבה אמנם עסקה רוב רובה ברגשותיהם של שני חיילי המילואים אשר באו כדבריהם 'לסגור מעגל' עם אותם ילדים שאל בתיהם נכנסו במסגרת תפקידם. ואולם בנוסף טענו השניים כי מפקדיהם הורו להם להיכנס לבתים לצרכי אימון. קביעתם זו של שני חיילי המילואים באשר להתנהלות המבצעית של צה"ל חייבה לטעמי את הכתב לבקש בשם האיזון את תגובתו של דובר צה"ל".

במכתבו הביא רגב את תגובת 'ערוץ 12' לתלונות על כתבתו של חמו, שם מסרו כי הם מקבלים את הערתו של ארגון 'בצלמו'.

"הכתבה עסקה בצורך הרגשי של אותם חיילים לסגור מעגל ולהיפגש עם הפלסטינים", אמרו ב'ערוץ 12'. "הכתבה האירה זרקור על המפגש בין חיילים לבין ילדים. במהלך הכתבה נאמר מספר פעמים שהכניסות לבתים הן חלק בלתי נפרד מן המלחמה בטרור – וכי השקט שמשתרר בישראל מקורו בפעילות המבצעית הזו של צה"ל והשב"כ. הסברנו את הצידוק המבצעי של הפעילות הזאת לאורך כל הכתבה. בנוסף כיוון שלא היה מדובר באירוע ספציפי שבו נקבו החיילים אלא בתיאור תופעה כללית - שכאמור ניתן לה ההסבר על צורך או צידוק מבצעי בקריינות כתבנו אוהד חמו - הרי שאין יכולת לצבא לתחקר אותו ולקבוע האם היה אימון או צורך באותו היום".

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "שוב קובע הנציב שכתבות של אוהד חמו בשיתוף שוברים שתיקה אינם אתיות. אני קורא לערוץ 12 לאסור כליל על אוהד חמו לעשות כתבות בשיתוף שוברים שתיקה .כתבות שלא רק שמשמיצות את צה"ל אלא בעיקר פייק ניוז חוסר אתיקה וחוסר בדיקת עובדות. אנחנו נמשיך לעקוב אחרי אוהד חמו והכתבות שלו".