משפט נתניהו: ראש הממשלה כופר באישומים

ראש הממשלה התייצב באולם בית המשפט והשיב על סעיפי האישום נגדו. עורך דינו של נתניהו: האישורים לחקירת ראש הממשלה לא ניתנו כדין

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ו בשבט תשפ"א | עודכן: 09:33

דיון התשובה לכתב האישום בתיקי האלפים מתקיים הבוקר (שלישי) בבית המשפט המחוזי בירושלים בפני הרכב השופטים בראשות השופטת רבקה פלדמן-פרידמן.

בפתח הדיון אמר ראש הממשלה נתניהו בקולו כי הוא מאשר את תשובת הסנגורים לכתב האישום בשמו. "אני מאשר את התשובה שהוגשה בשמי", אמר נתניהו.

בהמשך הדיון טען עו"ד בועז בן צור, סנגורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי הפרקליטות לא קיבלה את אישור היועמ"ש לפתיחה בחקירה נגד ראש הממשלה באופן הנדרש בחוק.

בן צור הזכיר כי מדובר בדרישה המופיעה בחוק יסוד. "היתה זילות מצד המאשימה (הפרקליטות) לגבי מה שנעשה כאן. איך המאשימה מנסה לגמד את החוק הזה, את החובות המוטלות על פי חוק? הם מנסים לגרוע את גודל ההפרה ולכן מפחיתים ממשמעות החוק".

"חוק יסוד הממשלה קובע הוראה פשוטה - לא תפתח חקירה פלילית נגד ראש הממשלה אלא בהחלטת היועמ"ש לממשלה. חובה שמוטלת על היועץ המשפטי לאשר פתיחה בחקירה פלילית נגד רה"מ. זכות חוקתית מנגד, הן של רה"מ והן של הציבור, שלא תיפתח חקירה פלילית נגד רה"מ ללא שניתן אישור של היועמ"ש", הוסיף עורך הדין.

לדבריו, "בתיק אלף אין אישור של היועץ לחקור. יש אישור לחקור עניין אחר לגמרי. זה עניין קטגורי. בתיק 4000 יש רסיס שלא מתייחס לחקירה של תיק 4000. יש רסיס שאי אפשר לתלות עליו את החקירה שנעשתה באופן עצמאי על ידי רשות ניירות ערך, שחקרה את התיק במשך חודשים בלי אישור של היועמ"ש".

נציין כי לאחר סיום תשובת הנאשמים לכתב האישום התירו השופטים לנאשמים לעזוב את אולם המשפט אך ראש הממשלה נתניהו נשאר בו עוד זמן מה.

אולם, לאחר שקיבל פתק מאחת מעורכות הדין בצוות ההגנה עזב נתניהו את האולם, לאחר שאמר לשופטים "תודה רבה, כבודכם".

נציין כי בבית המשפט המחוזי בבירה נערכו באופן מיוחד לדיון שיתקיים באולם החדש במקום שבו יכולים להיכנס יותר נוכחים לאולם. עם זאת, בשל הגבלות הקורונה מספר הנציגים שיגיעו עם כל נאשם הוגבל ועיתונאים לא יורשו להיכנס לדיון, אלא יוכלו לצפות בו מחדר אחר בוידאו במעגל סגור.

נתניהו מואשם בתיק 4,000 בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. בתיק 2,000 הוא נאשם בעבירת מרמה והפרת אמונים. בתיק 1,000 סעיפי האישום דומים - מרמה והפרת אמונים.

שאלה שאתה יצטרכו להתמודד השופטים היא מתי יימשכו הדיונים בתיק. על פי לוח הזמנים המקורי העדים היו אמורים כבר להתחיל בעדותם, אבל הדיונים נדחו. כעת מתכוונים פרקליטי ראש הממשלה לטעון כי שמיעת עדויות לפני הבחירות תהיה 'התערבות פוליטית' בתוצאותיהן. בפרקליטות, עם זאת, דורשים ששלב העדויות יכול באופן מידי.

הפעם לא אמורים להגיע לאולם בית המשפט יחד עם נתניהו חברי כנסת ושרים, בניגוד לדיון הקודם. ראש הממשלה אף פנה לתומכיו וביקש, "אני יודע שאתם רוצים לחזק אותי מול התיקים התפורים והשקריים נגדי, אבל אנו בזמן של מוטציה מתפשטת בעולם, גם בארץ, ולכן למען בריאותכם אני מבקש מכם: אל תגיעו. כולם כבר רואים שמסע הציד נגדי מתפורר, כולם מבינים שזהו ניסיון שקוף להפיל ראש ממשלה חזק מהימין. בגלל הרדיפה של הימין, ננצח עוד יותר בגדול".