ד"ר חגי בן ארצי
ד"ר חגי בן ארציצילום: חזקי ברוך

בהתייצב נתניהו בבית המשפט הקפידו אישי ציבור ופוליטיקאים לתאר את הרגעים הללו כרגעים עצובים למדינה כולה. גיסו של ראש הממשלה, ד"ר חגי בן ארצי, סבור שאכן מדובר ברגעים מביכים עצובים, אך מסיבה אחרת לחלוטין, ובנוסף, הוא קובע, מדובר ברגעים שממלאים את הלב בשמחה וגאווה.

"זו מבוכה לראות את הפרקליטות בחרפתה ובמבוכתה. הם מתייצבים למשפט הדרמטי ביותר, ובית המשפט מבקש את אישור היועמ"ש והם עונים שאין מסמך ואין פרוטוקול אלא לכל היותר פגישת מסדרון. זה מביך. זו פרקליטות מדינת ישראל עם תקציב של מיליונים ואלפי עורכי דין? ככה מתייצבים לבית המשפט למשפט הדרמטי בתולדות המדינה? זה מביש ומביך".

"הפרקליטות דנה בדיני נפשות בכל יום. אם כך מכינים משפט לראש ממשלה אז איך נערכים למשפט של כל אדם אחר?", שואל ד"ר בן ארצי ומספר: "הייתי מנהל מחלקה במשרד החינוך. כל אישור חייב פרוטוקול חתימות ואישור החשב הכללי. אני הייתי מנהל קטן, ואתם מנהלים חקירה נגד ראש ממשלה ואין לכם אישור חתום?".

עוד מתייחס בן ארצי לתוכן הטענות אותו הוא מגדיר ככזה הנשמע "הזוי מפוברק ומגוחך", כלשונו. "אישום הדגל הוא שנתניהו רצה לשפר את התדמית שלו, מה שכל פוליטיקאי עושה בכל יום ובכל שעה. הם עצמם אומרים שזו הפעם הראשונה שמעמידים לדין שוחד על דבר כזה. הם מודים שהם עושים ניסוי כלים על ראש ממשלה. הכול נראה תפור ופוליטי".

"הדבר המזעזע הוא שאם כבר תופרים תיק, תתפרו אותו כמו שצריך. תביאו את כל האישורים כמו שצריך. תפרתם תיק ליעקב נאמן והוא כתב על זה בספרו ותיאר את כל השלבים, כך גם נתפר לקהלני ולרפול, אבל כאן מדובר בהפיכה שלטונית כי מדובר בראש ממשלה, אז איפה המקצוענות שלכם? התביישתי מהמעמד הזה שמבייש את מערכת המשפט ואכיפת החוק".

כאמור, לצד תחושת הבושה והמבוכה על התנהלות הפרקליטות חש ד"ר בן ארצי תחושת גאווה ושמחה מכיוון אחר, ועליה הוא אומר" אמרתי שיש מימד של גאווה ושמחה. עמד שם ראש הממשלה ואני דמיינתי את אריאל שרון שנכנס לאותה תסבוכת משפטית, ושרון לצערינו לא עמד במבחן ובגד כדי לקבל איתרוג וכדי לצאת מהתסבוכת המשפטית. זו בגידה איומה. ראיתי אתמול לנגד עיניי ראש ממשלה שלא בגד למרות ששנים רודפים אותו את אשתו ואת ילדיו. אני אומר בגלוי, ביבי אני גאה בך למרות הביקורת הרבה שהטחתי בו לאורך 25 שנה על מהלכים כמו הסכם וואי עסקת שליט ועוד".

"הפרקליטות אמרה שהצליח לה עם שרון, ראש הממשלה הימני ביותר בתולדות המדינה, הבאנו אותו לעקירה דרמטית ואכזרית של 26 ישובים. יש סיכוי שנצליח שוב וננסה גם על ביבי ונראה אותו אומר לנו לא, וביבי עומד במבחן הזה. הוא מתייצב ואומר שהוא מאמין בצדקתו, מתמודד ולא נשבר".

ד"ר בן ארצי שבו ומדגיש כי במקרה שרון דובר על תיקי שוחד אמתיים שהובילו לכליאתו של עומרי שרון, אך בשל צעדי העקירה שביצע שרון האב "מחלו לו את הכול ומני מזוז סגר לו את כל התיקים למרות שפרקליטת המדינה דאז עדנה ארבל אמרה שזה תיקי שוחד. אני אמנם לא קורא את העיתון 'הארץ', אבל הגיעו אליי ידיעות ששם היו הרבה מאמרים שהציעו עסקת חנינה אם הוא יעשה כך וכך. נגדיר זאת כשעת חירום ונמחל לו. העמידה של נתניהו היא מופת לראשי הממשלה הבאים לעמוד ולא להישבר. נתניהו בלם את התהליך הנורא של מערכת משפטית שמכתיבה מה יעשה ראש ממשלה ולא רק את אוסלו. אני מצדיע לו".