ח"כ אזולאי בועדת הכספיםערוץ כנסת

כ-8 חודשים לאחר שהוקצו - נמשך העיכוב בהעברת 100 מיליון השקלים לעמותות המגזר השלישי.

במהלך דיון שערכה היום ועדת הכספים בנושא, הציגו משרד האוצר ומשרד המשפטים כי התמיכות השונות אושרו, אך השלמת התשתית הנדרשת בטרם יוקצו הכספים, תארך עוד כשבועיים – שלושה, נוכח צורך בסיום הקמת המערכת הממוחשבת, כאשר האמור הוא בעמותות רבות שלא היו מעולם חלק מהגופים הנתמכים ע"י משרד האוצר.

חברי הכנסת תקפו את משרד האוצר על העיכוב הגדול, נוכח כך שהכסף הוקצה לדרישת הוועדה לפני כ-8 חודשים.

ח"כ ינון אזולאי אמר בדיון, "עמותות אלו נכנסות מתחת לאלונקה במשך כל השנה ולא רק בתקופת הקורונה. במשך כל השנה הינן עושות עבודת קודש ועושות את העבודה היכן שהמדינה נכשלה. לצערי כל המאבק שלי של יו"ר הועדה הרב גפני ושל חבריי בוועדה עבור תמיכות בסך 100 מיליון שקלים לעמותות המגזר השלישי לסיוע לשכבות החלשות נעצר. משרד האוצר מזלזל בנו חברי הוועדה ועל כך לא נעבור לסדר היום".

לדבריו, "הסיוע לעמותות עוגן בחוק מיום 27 ליולי 2020 ובמסגרת החקיקה היתה התחייבות שתוך 30 יום יפורסמו מבחני התמיכה ובתוך 60 יום יועבר הסיוע לעמותות העומדות בקריטריונים. בפועל עד היום לא נפתח הלינק המאפשר לעמותות להגיש את הבקשה לסיוע. למעשה בכך שמשרד האוצר מעקב את הרישום להגשה לבעלי העמותות, הוא עובר על החוק מדי יום. ובכך מונע מהעמותות שדואגות בשטח לאוכל ומזון חם לחוליות החלשות של החברה הישראלית".

במהלך הדיון משביקשה הוועדה לקבל תשובות על העיכוב בהקמת המערכת, לא ידעו נציגי הממשלה, כולל נציג משרד האוצר, לציין תחת איזה משרד נמצא ממשל זמין שאמון על הקמת המערכת, האם תחת אגף החשב הכללי או תחת משרד אחר.

נוכח הדברים, הוציא יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני את הוועדה להפסקה ושוחח עם החשב הכללי. לאחר ההפסקה עדכן יו"ר הוועדה: "שוחחת עם החשב הכללי במשרד האוצר, הוא אמר לי שהוא לא מכיר את הנושא והוא יתן לי תשובה תוך שעה. אני מרגיש כמו רבים מחברי הוועדה שעובדים עלינו. חייבים לשחרר שכר לעובדי העמותות, אנחנו לא יכולים להשלים כלכלית עם המציאות הזה. אחכה לתשובת החשב הכללי, אבקש להעבירה לחבריה הוועדה, ייתכן שנקיים ישיבה מיוחדת נוספת אם זה לא יסתדר, אני מאשים את משרד האוצר בכך שעד עכשיו לא עובר הכסף, לא נעבור על זה לסדר היום, נקווה לתשובה חיובית, מבחינתנו זה לא ימשך, שייקחו בחשבון שמקבלים ועדה לעומתית".