רחל עזריה
רחל עזריה צילום: הדס פרוש, פלאש 90

חכ"ל רחל עזריה, מי שניהלה בעבר את ארגון "מבוי סתום", מאשימה היום (שני) את בתי הדין הרבניים בישראל בעידוד אלימות כלפי נשים.

במאמר שפרסמה ב'הארץ' אמרה עזריה כי "סרבנות גט היא פרקטיקה של אלימות כלפי נשים. שלא כסוגי אלימות אחרים שהחוק אוסר, היא נעשית בעידוד בתי הדין הרבניים".

את הדברים כתבה לאחר הדיווח כי אביעד משה, מי שניסה לרצוח באכזריות את אשתו שירה איסקוב, מסרב לתת לה גט.

עוד האשימה עזריה: "כשניהלתי ארגון למסורבות גט נדהמתי שוב ושוב להיווכח, שגם כשהגבר היה אלים — כאשר סירב לתת גט, הדיינים שיתפו אתו פעולה ושאלו מה הוא רוצה בעבור הגט. כלומר במקום להשתמש בכוחם כדי להגן על הנשים, עמדו הדיינים לצד הגברים האלימים".

לדבריה, "על פי ההלכה, במקרים של אלימות ניתן לשאול את האשה: אילו ידעת לפני חתונתכם שהוא יהיה אלים כלפייך, האם היית נישאת לו? אם תשובתה שלילית, לדיינים סמכות להפקיע קידושין. הנישואים המוגדרים 'מיקח טעות' מבוטלים, ולא נדרש גט. פסיקה הלכתית זו קיימת זה מאות שנים, אך בתי הדין החליטו שלא להשתמש בה".

רב המוסמך לדיינות ששוחח עם ערוץ 7 אמר כי עזריה מערבת שני מושגים שונים. "הפקעת קידושין זה דבר חריג", אמר. "חכמים הפקיעו את הקידושין רק במקרים חריגים שמופיעים בגמרא ומעולם לא השתמשו בזה עוד. מקח טעות, מדובר על משהו אובייקטיבי שהתברר שהוא הוסתר בשעת הקידושין עצמם והתברר אחר כך. זה לא רלוונטי להתנהגויות שיתכן שהתפתחו אחרי זה במשך השנים".

רחל עזריה מסרה בתגובה: "הפקעת קידושין היא אכן במקרים נדירים, בדיוק כמו המקרה של שירה איסקוב, שבו אביעד משה ניסה לרצוח אותה, ורק בנס, ובעזרת שכנתה עדי, ומסוק שהטיס אותה לבית חולים חייה ניצלו. מקח טעות הוא אכן במקרה שהיה בו מידע עבר שהוסתר. לפיכך בכל מקרה של אלימות, ניתן לבדוק האם הגבר היה אלים גם כלפי בנות זוג קודמים, והמידע הזה הוסתר - ואז זהו מקרה של מקח טעות".

היא הוסיפה, "נכון זאת פסיקה שאינה קלה, עם זאת איש לא מצפה שעבודתו של דיין בבית הדין שעוסק בדיני נפשות ממש, תהיה קלה. אלו חיים של נשים וילדים, שנתונים בידי הדיינים, ואנו ראויים לדיינים אמיצים. כדי לתת תמונה רחבה של יחסה של ההלכה לפגיעה פיזית, בפרשת השבוע נקרא על עבד עברי שיוצא בשן ועין. שירה איסקוב איבדה חצי משיניה ממכות הרצח של אלעד משה, האם על כך לא מגיע לה, מה שמגיע לעבד עברי, את חרותה?"

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו