שלב ההוכחות במשפט נתניהו יידחה עד לאחר הבחירות

השופטים יקבעו תאריכים להוכחות לאחר שיחליטו לגבי טענות ראש הממשלה על בעיות באישור פתיחת החקירה נגדו.

ערוץ 7 , כ"ו בשבט תשפ"א

שלב ההוכחות במשפט נתניהו יידחה עד לאחר הבחירות-ערוץ 7
נתניהו בבית המשפט
צילום: Amit Shabi.POOL, Flash 90

הרכב השופטים במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הערב (שני) את החלטתו בעקבות הדיון שהתקיים הבוקר.

ההחלטה אינה כוללת קביעת מועד לדיוני הוכחות בתיקים משום שהשופטים קבעו ששלב ההוכחות יתקיים רק לאחר קבלת הכרעה בשאלת אישורי הפתיחה בחקירות נתניהו שניתנו על ידי היועץ המשפטי לממשלה.

על פי הערכות משמעות הדבר היא ששלב ההוכחות במשפט נתניהו יידחה עד לאחר הבחירות.

ראש הממשלה עצמו התייחס לדברים ואמר, "לא נראה לי שימהרו לשלב ההוכחות לפני הבחירות".

דיון התשובה לכתב האישום בתיקי האלפים התקיים הבוקר בבית המשפט המחוזי בירושלים בפני הרכב השופטים בראשות השופטת רבקה פלדמן-פרידמן.

בפתח הדיון אמר ראש הממשלה נתניהו בקולו כי הוא מאשר את תשובת הסנגורים לכתב האישום בשמו. "אני מאשר את התשובה שהוגשה בשמי", אמר נתניהו.

בהמשך הדיון טען עו"ד בועז בן צור, סנגורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי הפרקליטות לא קיבלה את אישור היועמ"ש לפתיחה בחקירה נגד ראש הממשלה באופן הנדרש בחוק.

בן צור הזכיר כי מדובר בדרישה המופיעה בחוק יסוד. "היתה זילות מצד המאשימה (הפרקליטות) לגבי מה שנעשה כאן. איך המאשימה מנסה לגמד את החוק הזה, את החובות המוטלות על פי חוק? הם מנסים לגרוע את גודל ההפרה ולכן מפחיתים ממשמעות החוק".

"חוק יסוד הממשלה קובע הוראה פשוטה - לא תפתח חקירה פלילית נגד ראש הממשלה אלא בהחלטת היועמ"ש לממשלה. חובה שמוטלת על היועץ המשפטי לאשר פתיחה בחקירה פלילית נגד רה"מ. זכות חוקתית מנגד, הן של רה"מ והן של הציבור, שלא תיפתח חקירה פלילית נגד רה"מ ללא שניתן אישור של היועמ"ש", הוסיף עורך הדין.

לדבריו, "בתיק אלף אין אישור של היועץ לחקור. יש אישור לחקור עניין אחר לגמרי. זה עניין קטגורי. בתיק 4000 יש רסיס שלא מתייחס לחקירה של תיק 4000. יש רסיס שאי אפשר לתלות עליו את החקירה שנעשתה באופן עצמאי על ידי רשות ניירות ערך, שחקרה את התיק במשך חודשים בלי אישור של היועמ"ש".

נציין כי לאחר סיום תשובת הנאשמים לכתב האישום התירו השופטים לנאשמים לעזוב את אולם המשפט אך ראש הממשלה נתניהו נשאר בו עוד זמן מה.

אולם, לאחר שקיבל פתק מאחת מעורכות הדין בצוות ההגנה עזב נתניהו את האולם, לאחר שאמר לשופטים "תודה רבה, כבודכם".