ההזדמנות שלכם ללמד אותם לקרוא

בצוק עידן הסגרים יכולים הורים לילדי כיתות א' ב-15 עד 20 דקות ביום להפוך עבורם למורים להקניית ראשית הקריאה. לא להיבהל מהמשימה.

תגיות: קריאה חינוך
שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ו בשבט תשפ"א

ההזדמנות שלכם ללמד אותם לקרוא-ערוץ 7
אילוסרטציה
צילום: ISTOCK

רבים במערכת החינוך רואים בשנת הלימודים הנוכחית שנה כמעט אבודה במספר היבטים ובהם גם ואולי בעיקר כאשר מדובר בילדי כיתות א' שצריכים ללמוד מהבית את הצעדים הבסיסיים והראשוניים ביותר בעולם הלימוד.

אחד האתגרים המורכבים ביותר הוא אתגר הקניית הקריאה. צביה מורגנשטיין מורה ויועצת חינוכית מארגון 'לב לדעת' שבמכללת הרצוג, פיתחה תכנית ללימודי קריאה שתוכל לשמש גם הורים המבקשים לסייע לילדיהם מול האתגרים הללו.

את היעד המרכזי של תכניתה רואה מורגנשטיין במתן "להורים את הכוח הרשות והשמחה ללמד את הקריאה בבית". את אלמנט השמחה היא רואה כמרכזי בעידוד הורים להאמין בכוחם ללמד את ילדיהם. "אמנם לא כל הורה יהפוך מורה לכיתה א', אבל צריכה להיות השמחה לעשות זאת. אשר לכעוס על המציאות שבה אנחנו נמצאים, אבל אפשר גם להודות לה' על ההזדמנות שלנו כהורים לקיים את ושננת לבנך. הקריאה נותנת חירות גדולה לילד ואפשר לעשות זאת בצורה נעימה", היא אומרת ומדגישה כי הלימוד בתכנית אותה היא פיחתה לא נועדה להחליף את חוברות העבודה שהילדים קיבלו בבתי הספר אלא לחזק בהם את היכולות לצד תכנית הלימודים הרגילה.

"אנחנו נותנים רעיונות, לקחת פינה וזמן קבוע עם כוס שוקו או מיץ, כרבע שעה עד עשרים דקות, ובהתבסס על ידע שיש כבר לילדים שיודעים לשיר את הא' ב' העבודה היא על הקנייה חזרה ולימוד של הא' ב' המסורתי, להכיר את הצליל שיש לכל אות עוד לפני התנועות. בהמשך לומדים איך לחבר מזה מילים, להתייחס לקריאה לפני הכתיבה כי לכך ילדים בשלים בשלב יותר מוקדם".

התכנית כוללת גם "סיפורים שמתאימים לכל אות בהתאם לגיל ילדים", כאשר כאמור המטרה היא "לתת להורים תחושה שהם מסוגלים לכך". לדבריה "הילד עצמו רוצה מאוד לקרוא כדי להתחבר לעולם המבוגרים והמסורת. לעומת זאת ההורה חושב לפעמים שהוא לא הוסמך לכך. אנחנו סבורים שכמו שהורה מלמד את הילד שלו לספור למרות שהוא לא מורה למתמטיקה כך גם בהיכרות עם הצלילים והאותיות. כשלהורה יהיו הנחת והשמחה ללמד הם יוכלו גם מאוד ליהנות מזה".

את התכנית כולה מעלה 'לב לדעת' בסרטונים קצרים לאתר הארגון ומורגנשטיין מספרת על הדרה בזום פעיל להורים המעוניינים בכך. ואם הורים חוששים מטעויות שהם עלולים להנחיל לילדיהם בגלל חוסר מקצועיות, מורגנשטיין מרגיעה. היא לא מכירה טעויות דרמטיות כל כך, ברמה שמורה לא תוכל לתקן כשישובו הילדים לבתי הספר.