בני גנץ דורש לפרסם תמלילי קבינט הקורונה: ''אמון הציבור נשחק''

לאור ההדלפות הרבות לתקשורת, שר הביטחון דורש מנתניהו לפרסם את תמלילי ישיבות הממשלה והקבינט בנושא הקורונה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ו בשבט תשפ"א

בני גנץ דורש לפרסם תמלילי קבינט הקורונה: ''אמון הציבור נשחק''-ערוץ 7
בני גנץ
Flash 90

לאור ההדלפות מישיבות הממשלה והקבינט העוסקות בנגיף הקורונה וכן על רקע ההקלטות שפורסמו בכלי התקשורת, שר הביטחון בני גנץ דורש לפרסם את כלל תמלילי הדיונים בנושא הקורונה בממשלה ובקבינט הקורונה.

במכתב כותב גנץ: "לאורך החודשים האחרונים אמון הציבור בהחלטות הממשלה בנושא ההתמודדות עם נגיף הקורונה נשחק, ושיתוף הפעולה נפגע. בימים האחרונים, נחשף הציבור לפרסומים חלקיים ביותר דרך ערוצי התקשורת לאור הדלפות של מקטעים קצרים מתוך דיוני הממשלה המציגים תמונה חלקית ומגמתית.

''פרסומים אלו משפיעים גם הם על אמון הציבור באופן עבודת הממשלה, ומשבחרו חברי ממשלה לפרסם מקטעים אלו, יש לאפשר לציבור להיחשף לדיון במלואו''.

עוד כותב גנץ: ''אמון הציבור, הינו אבן היסוד בהתמודדות עם נגיף הקורונה, וברור לכל כי שקיפות שלטונית היא הדרך הטובה ביותר להתמודדות עם הפגיעה בו. זאת ניתן לעשות על ידי תיקון תקנון הממשלה כנדרש''.

ביום חמישי האחרון, רגע לפני שתוקפו של הסגר מסתיים ואחרי סדרת דחיות, התכנסו השרים להכריע בהארכת הסגר ובצעדים הדרושים לבלימת התחלואה.

בהקלטות שנחשפו ב''חדשות הערב'' בכאן 11, אפשר לשמוע כי במקום להתמקד בעמדת גורמי המקצוע בדיון ענייני – הזמן היקר הוקדש לעימותים מבישים בין נתניהו לגנץ.

נתניהו: בבקשה שרון (אלרעי-פרייס)... אני מציע שתוציא כותרות מהר. בבקשה שרון

גנץ: אני מוציא כותרות כל הזמן, זה מה שאני עושה. אני יושב פה ומוציא כותרות מההתחלה ועד עכשיו. שעתיים וחצי מביא מומחים. אני יושב ומוציא כותרות, לא עושה שום דבר חוץ מזה

אלרעי-פרייס: אני רוצה, אדוני ראש הממשלה, להוסיף משהו

נתניהו: אם אינני טועה, ישיבת הממשלה... רק הערה, התעכבה כמה ימים טובים בגלל הדרישה להעביר תחילה את הקנסות בכנסת. אז היינו יכולים...

גנץ: ראש הממשלה, הישיבה הזאת הייתה צריכה להיות אתמול בבוקר. כך אתה סיכמת איתי

נתניהו: אנחנו סיכמנו דבר אחד, שאנחנו נביא את הדברים כשיש לנו נתונים טובים. היינו, או יותר נכון... שאנחנו נצא מזה

גנץ: ראש הממשלה...

נתניהו: אבל דבר אחד בטוח...

גנץ: אתה אינך מדייק, ראש הממשלה...

נתניהו: אני מבין... אני מבין את האג'נדה, אני לא מציע להתעכב עליה. אנחנו לוקחים זמן יקר

גנץ: לא לא לא... ראש הממשלה, אתה, שר הבריאות ואני היינו על אותה שיחה. עוד אנשים היו על השיחה הזאת. סוכם שתהיה ישיבת ממשלה ביום רביעי בבוקר ונדון איך ממשיכים. זה היה הסיכום. הוא לא קרה. גם הוא לא קרה

אדלשטיין: השר אוחנה, אתה איתנו על המסך? אני לא רואה אותך. אתמול הכותרת ב"גלובס" היא כדלקמן, שר הביטחון, אומר מנכ"ל ביג "אני פותח ביום ראשון ולא מעניין אותי שום דבר". אז אני מקווה מאוד שלאור חוק הקנסות שעבר בתמיכתך הגדולה, שר הביטחון, שיבואו השוטרים וידביקו לו בכל ביג שפתוח את הקנס המקסימלי, כי אם כך יתנהל העסק אז אנחנו גם... פשוט אנה אנו באים?

גנץ: פיליבסטר פוליטי ופיליבסטר אפידמיולוגי כזה, שבסופו של דבר אומרים לא, נתחיל רק ביום שני ורק אז נעשה שלב ראשון, נחכה עשרה ימים. והם עושים את זה בתנאים טובים, וצריך להגיד את האמת על זה

נתניהו: הוא (הדיון) לא קרה מכמה טעמים. אתה יודע שהכנסת לא השלימה את החקיקה וחיכינו. הבקשה להשלמת חקיקה...

גנץ: אפשר היה לעשות את הדיון על הסגר גם בלי הקנסות, זה לא נכון

נתניהו: הבקשה לחקיקה בכנסת הייתה שלכם

גנץ: אפשר היה לעשות את זה קודם. הסיפור של הקנסות לקח חודשיים, אתה יודע את זה. הוא שכב חודשיים ולא קודם, אתה יודע את זה היטב

אחרי סבב העימותים הזה, חברי הממשלה יצאו להפסקה קצרה ולאחריה חרג נתניהו מהסיכומים והביא להצבעה את הארכת הסגר, על אפו וחמתו של בני גנץ ובניגוד לחוק. היועץ המשפטי לממשלה הודיע מיד כי ההחלטה מבוטלת משום שלא עברה בסמכות.

בשלב הזה הפנו ראש הממשלה והשר אוחנה חיצים של ביקורת כלפי גנץ וכלפי היועץ המשפטי לממשלה.

נתניהו לגנץ: הדם של ישראלים רבים יהיה על הידיים שלך!

אוחנה למנדלבליט: תחזור למקום הטבעי שלך, דע את מקומך

גנץ השיב לנתניהו: אל תלמד אותי כלום על חיי אדם, אתם זורים חול בעיני הציבור