שלמה הלל, יו"ר הכנסת לשעבר וחתן פרס ישראל, הלך היום (שני) לעולמו בגיל 97.

הלל היה ממובילי מבצעי ההעפלה של יהדות עירק, שר המשטרה והפנים מטעם מפלגת מפא"י ונשיא המועצה לשימור אתרים.

הוא גם הוביל את בריחת יהודי עיראק לאיראן בדרכם לישראל ונטל חלק פעיל במבצע העלאת יהודי עירק ארצה.

הלל שימש כח"כ מטעם מפא"י משנת 1952 ושבע שנים מאוחר יותר עבר לקריירה דיפלומטית. הוא שימש כשגריר ישראל בגינאה ואחר כך בחוף השנהב. בהמשך ניהל את מחלקת אפריקה במשרד החוץ והיה חבר במשלחת ישראל לאו"ם.

בתום השליחות הדיפלומטית חזר הלל לכנסת השמינית וכיהן במשך 4 כנסות ברצף. אחר כיהן כראש קרן היסוד ועד סוף ימיו שימש כנשיא המועצה לשימור אתרים בישראל.

בשנת היובל למדינת ישראל זכה שלמה הלל בפרס ישראל על תרומתו המיוחדת לחברה ולמדינה.

נשיא המדינה ספד להלל. "קיבלתי בצער רב את בשורת פטירתו של שלמה הלל, יושב ראש הכנסת האחת העשרה, שר הפנים והמשטרה וחתן פרס ישראל. הוא היה מדור הנפילים, דור שנאבק במו ידיו על הקמתה של מדינת ישראל, על ביצורה ועל קיומה כמקלט בטוח לעם היהודי. הוא פעל להבאתם ארצה של עולים ועולות מארצות המזרח בדרכים רבות ומגוונות, בגלוי ובסתר, במבצעי העפלה נועזים ומרחיקי ראות ורבים חייבים לו את עלייתם והשתרשותם בארץ".

"כיושב ראש הכנסת הוא היה אמון על ביצור מעמדם ואיתנותם של הדמוקרטיה הישראלית ובית המחוקקים ודרש מחברי הכנסת להקפיד בפיקוח פרלמנטרי על הרשות המבצעת. מי יתן ונשכיל לפעול לאור דבריו החשובים ונקפיד: 'לשמור מכל משמר על הדמוקרטיה, מפני הקמים עליה ובמיוחד מפני הקמים עליה מבית'", דברי ריבלין.

יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין אמר כי "ישראל נפרדת היום מאחד מהאצילים שבמנהיגיה. איש ציבור מסור, שפעל רבות למען תקומת המדינה ובניינה, ועשה רבות לעידוד העלייה ולהבאתם של עולים רבים ארצה במבצעים נועזים".

"הפרידה משלמה הלל היא פרידה ממנהיג ציוני יוצא דופן, שמדינת ישראל חייבת לו רבות על עשייתו הציבורית והדיפלומטית ארוכת השנים. מנהיגותו מעוררת ההשראה של שלמה הלל תחסר לנו מאוד. אני מוסר את תנחומיי למשפחתו", דברי לוין.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר, "‏אני דואב עמוקות עם העם בישראל על פטירתו של שלמה הלל ז''ל – פעיל ציוני רב-זכויות לפני הקמת המדינה ואחר הקמתה, דיפלומט, יושב-ראש הכנסת ושר בממשלות ישראל".