תמיר הימן
תמיר הימן צילום: דובר צה"ל

איראן הגיעה לנקודת שפל היסטורית בזכות המערכה שצה"ל מנהל נגדה בשנים האחרונות, בצל משבר כלכלי עמוק ולחץ כבד שמופעל על טהרן מהמערב.

על פי הערכת המודיעין השנתית, איראן לא מוותרת על ההתבססות שלה בסוריה, אך בוחנת את אופי ההתבססות ואת היקפה. נראה שבטהרן מעדיפים להשתמש ב''מעגל שני'' כמו עיראק ותימן לביצוע תגובות על פעולות ישראל וארה"ב, ללא סיכון במלחמה.

לפי אגף המודיעין, הסכמי השלום עם איחוד האמירויות ובחריין יצרו שינוי היסטורי במזרח התיכון, שבמוקדו היווצרות משקל נגד משמעותי וגוש אלטרנטיבי לציר השיעי. הנורמליזציה בין ישראל למדינות ערב מאפשרת להגביר את הלחץ על איראן ואף ליצור קואליציה בינלאומית נגדה.

גם לאחר כניסת ג'ו ביידן לבית הלבן, איראן ממשיכה להתקדם בהפרת ההסכם שחתמה עם המעצמות ב-2015, ומתקדמת בצבירת חומר בקיע ובצעדי מחקר פיתוח, חלקם בלתי הפיכים.

באשר לייצור בפועל של פצצה גרעינית, איראן מקצרת זמנים ומתקרבת לנקודת הזינוק, אולם עדיין מתמודדת עם צווארי בקבוק משמעותיים. ההערכה היא שבתוך שנתיים מרגע ההחלטה היא תוכל להחזיק בפצצה.

באגף המודיעין של צה''ל יודעים לומר כי איראן מורתעת ממלחמה עם ישראל, אך הגרעון ההרתעתי של המערכת השיעית מחייב תגובה ועלול לערער את היציבות בזירה הצפונית, עד כדי ימי קרב.

מלבד האיום האיראני, התעצמות האויב נמשכת: חזבאללה וחמאס ממשיכים לצבור אמל"ח איכותי, בחסות איראנית, ולמקד מאמצים בבניין כוח צבאי באופן המגביר את ביטחונם ביכולת הצבאית, אך עדיין לא ברמה שמשנה את מאזן ההרתעה מול ישראל. חזבאללה נכשל פעמיים בביצוע פעולות נקמה על מות פעיליו, אך עודנו נחוש להגיב.

באשר לרשות הפלסטינית, באמ''ן מתארים את השנה האחרונה כשנת "הישרדות" היסטורית – בזכות לחצים מבית ומחוץ, כשבמוקד משבר החלת הריבונות ו"עסקת המאה" של טראמפ.

על פי הערכת המודיעין השנתית, חמאס ברצועת עזה דבק באסטרטגיית ההסדרה. המצב ההומניטרי ברצועה יציב, אך שברירי. המענק הקטרי בולם הידרדרות אך לא מהווה תחליף.

האתגרים המרכזיים בהגנה על הגבולות הם ניסיונות נוספים לאתגר את המכשול התת קרקעי בעזה; ירי רקטות מעזה על ידי מחבלים סוררים; לוחמה אלקטרונית ופעולות טרור כלפי ישראל על ידי פרוקסי וסוררים.

ראש אמ"ן, האלוף תמיר הימן, אמר כי "איראן נמצאת בשפל חסר תקדים בעקבות הפעולות שביצענו בשנים האחרונות, ולא רק בגלל הקורונה, אך לא זנחה את תוכנית הגרעין ואף הגבירה את מאמציה בנושא".

''במצבה הנוכחי איראן רואה בהסכם מוצא יחיד מהמשבר ולכן חותרת לכל הפחות לשוב להסכם שעליו חתמה ב-2015״, מסביר הימן.

ראש אמ''ן מספר על מהפכה בעולם ייצור המטרות בשנה האחרונה, "עלייה של מאות אחוזים בקצב ייצור המטרות של צה"ל, יחד עם עלייה באיכות המטרות בעקבות הקמת מנהלות המטרות באמ"ן".

לדברי האלוף הימן, אויבינו ממשיך להתבסס מעבר לגבול הצפוני כדי לפגוע בישראל דרך רמת הגולן. ''מאמצינו הרבים מצליחים לפגוע ולצמצם יכולת זו. אנו עומלים ועוסקים באופן קבוע ומתמשך באיום הטילים המדויקים, ועל אף שמדובר באיום שאין להקל בו ראש אנו מספקים מענה איכותי בשלל דרכים, גלויים וסמויים".

''בזכות יכולות מודיעיניות גבוהות הצלחנו לתקוף מאות מטרות במסגרת המערכה שבין המלחמות, ולשמר את העליונות האזורית של ישראל", הוסיף ראש אגף המודיעין של צה"ל.