מחנה ריכוז
מחנה ריכוז צילום: iStock

ימים ספורים לאחר שהגישו כתב אישום כנגד קשישה בת 95 המואשמת כי היתה שותפה לרצח 10,000 אסירים במחנה הריכוז שטוטהוף בפולין, גרמניה ממשיכה בניסיונות להעמיד לדין את אחרוני הנאצים שעדיין בחיים.

התביעה בעיר נוירופין בגרמניה הגישה כתב אישום נגד הקשיש הגרמני, ששמו לא פורסם, ששימש על פי האישומים כשומר במחנה הריכוז זקסנהאוזן בין 1942 עד 1945.

באותה תקופה, על פי כתב האישום, נרצחו במחנה 3,518 בני אדם. החוק הגרמני מאפשר להעמיד לדין גם את מי ששירת במחנות הריכוז או ההשמדה אך לא לקח חלק פעיל במעשי הרצח עצמם.

התביעה הגרמנית הודיעה כי למרות גילו המתקדם, הקשיש בן ה-100 כשיר לעמוד לדין. "הוא סייע בידיעה וברצון ברצח של אסירים במחנה הריכוז זקסנהאוזן, ותרם תרומה מהותית ומכוונת למעשי הרצח", נכתב בכתב האישום נגד הנאצי הקשיש.

במחנה הריכוז זקסנהאוזן נרצחו על פי ההערכות כ-100 אלף אסירים, רבים מהם יהודים. המחנה, שהוקם בשנת 1936, היה ידוע לשמצה לאחר שבוצעו בו ניסויים ראשוניים בהוצאה להורג באמצעות גז, ובכך נסללה הדרך להוצאתם להורג של מיליוני אסירים אחרים בתאי הגזים במהלך השואה מאוחר יותר.

בחודשים האחרונים הגישה התביעה בגרמניה כתבי אישום נגד מספר קשישים שהואשמו כי היו חלק מהצבא הנאצי ולקחו חלק פעיל ברציחתם של אסירים רבים במהלך מלחמת העולם השנייה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו