יערה שילה
יערה שילה צילום: חנה טייב

כבר שבוע ימים, מהיום שבו שמעתי על שחרורה של סייעת שנהגה בכח ובאלימות כלפי פעוטות, אני מתקשה להירדם.

המקרה הפרטי הזה מבטא סימפטום לתופעה כללית של התנהלות סלחנית של הפרקליטות כלפי אלימות ופגיעה בפעוטות, המסתכמת פעמים רבות בענישה קלה בלבד וסגירת תיקים. מנתונים שהוצגו לכנסת, מתוך 113 תיקים שהועברו לפרקליטות, 71 נסגרו.

הנימוק לסגירת התיק נגד הסייעת היה רף האלימות שהיה נמוך, וכן משום שהבינה את מעשיה. ואני לא יכולה שלא לשאול, איזה ערכים עומדים מאחורי החלטה שכזו? מה זה בכלל "רף אלימות נמוך" כשמדובר בפגיעה של בעל כח בילדים רכים וחסרי אונים? אם הוריו של הילד/ה היו מגיבים ופועלים באלימות כלפי אותה מטפלת, האם גם אז היו סוגרים להם את התיק בגלל רף אלימות נמוך, כי הם רק הגיבו? מה זה אומר על הערכים שלנו כחברה בכלל ועל יחסם של בתי המשפט כלפי פעוטות בפרט?

כמאמינה גדולה בחינוך אני יכולה להבין את הרצון לשקם פושעים בתוך הקהילה, את הרצון להקטין את מספר השוהים בבתי הכלא, ואת הגישה של 'צדק מאחה' – שיטה הדוגלת בהכרה של התוקף במעשיו וחרטה שלו.

במקום שהוא יהיה מוקע מהחברה, אחבק את האדם ואגנה את המעשה, כדרשתה של ברוריה בתלמוד: "'יתמו חטאים מן הארץ" – חטאים ולא חוטאים" (ברכות י,א). עלינו להתפלל לא למותם של הרשעים אלא להפסקת מעשיהם הרעים. גישה זאת רלבנטית ומופעלת רק כאשר הנפגע עצמו מסכים לכך, אולם במצב של פגיעה בילדים אין אפשרות ליישם זאת.

הקושי האמיתי נעוץ כאן לא רק בפגיעה בילד/ה, אלא גם בפגיעה בזכות הילד/ה לצדק, למוגנות, ולא פחות מכך, גם למבוגר משמעותי שיאהב אותו ויגן עליו.

במציאות שבה מסגרות גילאי לידה עד 3 הן פלטפורמה לפתרון כלכלי-עסקי לתעסוקת אימהות ולא מסגרת חינוכית לכל דבר על כל המשתמע מכך, האלימות כלפי ילדים חסרי ישע תמשיך ואנחנו נמצא את עצמנו שבים שוב ושוב לאותה נקודה עצובה והזויה.

ביום שמדינת ישראל תכיר בכך שלכל ילד וילד ישנה הזכות למוגנות ולקבלת חינוך מיטבי, נוכל לצפות לשינוי הנדרש בכל ההיבטים החברתיים, הרגשיים והכלכליים. רק אז נוכל להגיע למקום אחר. הילד שנולד היום הוא זה שיעצב את החברה של מחר וזו רק סיבה אחת לכך שהוא זכאי לחינוך מיטבי.

יערה שילה - מומחית בגיל הרך במכללת אפרתה, מייסדת חינוך מלידה וחברת סיעת התעוררות בירושלים