"הווייז היהודי" של יד לאחים

המיזם חדש של יד לאחים מבקש להנגיש לעולם דוברי רוסית את מיקומן של קהילות יהודיות דוברות רוסית בכל הארץ.

בשיתוף יד לאחים , כ"ז בשבט תשפ"א

"הווייז היהודי" של יד לאחים-ערוץ 7
הלוגו של האתר המיוחד
צילום: יד לאחים

מיזם דיגיטל חדש וייחודי של עמותת "יד לאחים" מבקש להנגיש לציבור דוברי הרוסית בישראל את מיקומן של קהילות יהודיות דוברות רוסית מאילת שבדרום ועד צפת שבצפון.

באתר, שביד לאחים כבר מכנים אותו "הווייז היהודי", ניתן למצוא פרטים מלאים על הקהילות האלה, כמו גם מספרי טלפון לאנשי קשר, את השעות המדויקות של שיעורי התורה ברוסית, של המכון לבר מצווה ועוד ועוד.

המיזם נולד לאחר שבשנים האחרונות הגיעו ליד לאחים עוד ועוד פניות של יהודים שעלו לארץ ממדינות חבר העמים ונקלעו לרשתן של כתות המיסיון הנוצרי בישראל מתוך בלבול וחוסר הבנה. בעמותה החליטו לנקוט ביוזמה פורצת דרך וייחודית כדי לגרום לאותם יהודים למצוא את עצמם בקהילות יהודיות דוברות רוסית, במקום בכנסיות נוצריות.

"המיסיונרים שידועים כמי שמנסים כל העת לנצר יהודים. הם מזהים צורך, מאתרים חולשה ופועלים מהר", מסבירים במחלקה למאבק במיסיון של יד לאחים, "הם יודעים שאותם יהודים נכנסים בארץ ל'ואקום' רוחני ולקשיי קליטה אחרים שמקשים על חייהם החדשים, ולכן הם ממהרים להציג את עצמם כקהילות יהודיות חביבות שמעניקות תמיכה רוחנית לצד חבילות מזון, אולפן ללימוד עברית, חוגים לילדים וסיוע רב אחר – כל זאת כדי לגרום לאותם יהודים להרגיש בבית ולקבל את הגב והמשענת שחיפשו. מובן שעובדת היותם של חלק ניכר מקרב המיסיונרים דוברים את השפה הרוסית, מוסיפה מאוד ליצירת הפלטפורמה המתאימה לכך ולהשלמת התרמית שלהם".

הצורך בהקמת האתר גבר גם נוכח העובדה שחלק מאותם יהודים היו באותן מדינות בקשר עם רבני הערים בהן התגוררו, אך כאן בארץ לא מצאו את עצמם מתברגים בקהילה יהודית כלשהיא, ובמקומות זאת נפלו הישר לזרועות המיסיון.

האתר חדש בשפה הרוסית קיבל את השם 'Jmap' (מלשון "מפה יהודית") שנועד בדיוק לצורך הזה.

האתר המושקע מציע לאותם יהודים למצוא קהילה יהודית חמה הדוברת את שפתם ומעניקה להם את התמיכה הרוחנית והחומרית שהם זקוקים לה, בלמעלה מ-60 נקודות שונות בכל רחבי הארץ.

במיקום בולט בדף הבית של האתר החדש נרשמו כמה משפטים על פעילותו: "העולם המודרני מלא בזיופים ובחדשות מזויפות. למרבה הצער, היהדות והמסורת היהודית אינם יוצאים מן הכלל: לעיתים קרובות ישנם מקרים בהם מיסיונרים וכיתות שונות מתחפשים למסורת יהודית ומתעתעים באנשים התמימים. לפניכם מפה של מקורות מידע אמין ואמיתי על היהדות בשפה הרוסית בישראל. מדובר בפרויקט של העמותה הבינלאומית יד לאחים. מטרתנו היא לפתוח גישה למידע מהימן אודות יהדות ולעזור לאחינו ואחיותינו, יהודים דוברי רוסית, ליצור קשר עם בתי כנסת וקהילות דוברי רוסית בישראל אתם תמיד יכולים לפנות לכאן אם אתה מעוניין בתורה ובמסורת. מצאו את הקהילה שלכם".

ביד לאחים מאפשרים לגולשים למצוא מגוון רחב מאד של אפשרויות באותן הקהילות: טיולים ברחבי הארץ, משחקי חשיבה, ספריה, קייטנות ילדים, מועדונים למבוגרים, מועדון נוער, גני ילדים, בתי ספר, אולפן, תוכניות תרבות, קונצרטים, עזרה בקליטה, עזרה לנזקקים, מועדון נשים, מפגשים עם רבנים, קורסי הכשרה לרבנות, שיעורי תורה פרטניים, שיעורי תורה לקשישים, שיעורי תורה לנשים, עזרה בכניסה לישיבה, כולל, ברית מילה, בר או בת מצווה, חופה וקידושין, הלוויה, ייעוץ משפחתי, ימי עיון, סעודות שבת ועוד.