דמוניזציה לגברים
דמוניזציה לגברים פלאש 90

פורום הארגונים למען המשפחה בישראל מפרסם שורת עיקרים לחיזוק מוסד המשפחה עבור חברי הכנסת והמועמדים לכנסת הבאה. יו"ר הפורום, עורכת הדין נעמה סלע, מסבירה את הרעיון שמאחורי המסמך.

"חוליית הבסיס של כרטיס הביקור של פורום הארגונים הוא המשפחה ככזו המקנה לאדם את הביטחון והאושר. משפחה היא מוצר מצליח עם הוכחות ואנחנו מצפים מהנבחרים שלנו שיחרטו על דגלם את קידום המשפחה ולא הריסת המשפחה כפי שקורה כיום", אומרת עו"ד סלע.

לדבריה המחלוקת אינה בין ימין לשמאל אלא בין שמרנים לפרוגרסיבים, אם כי נכון לומר כי בשמאל קיימים פרוגרסיבים רבים, "אבל יש בשמאל גם חלק שלא", היא אומרת ומציינת כי בעת האחרונה "אנחנו רואים בימין קידום אג'נדות פמיניסטיות שחותרות תחת המשפחה".

ואולי אותם ארגונים פמיניסטיים יסבירו את פעילותם ככזו המחזקת את התא המשפחתי מתוך העצמת מעמד האישה? על כך משיבה עו"ד סלע: "המעשים של אותם ארגונים פמיניסטיים מובילים לפילוג ושנאה, גם אם יכתירו זאת אחרת. החוקים הפמיניסטיים שמגיעים לועדת חוק ומשפט מעצימים שנאה בין בני זוג".

דוגמא לדבריה היא רואה בחוק נגד אלימות כלכלית שלדבריה בעקבות עבודה הסברתית מקיפה בכנסת ובתקשורת הוכח לציבור כולו כי מדובר בחוק שכל תכליתו לייצר שנאה ופילוג בתוך המשפחה, "הציבור יודע שלא מדובר בחשש מפגיעה לנשים אלא בתחושות סובייקטיביות, ולכן החוק הזה נקבר".

לדבריה המגמה מולה היא מתייצבת מתחילה בהתייחסותם של כנסת ישראל, משרדי ממשלה והרשויות המקומיות לנושא האלימות במשפחה. נושא זה, היא מסבירה "מתוייג כאלימות נגד נשים בעקבות קמפיינים עתירי ממון שהצליחו להחדיר תודעה כוזבת לנבחרי הציבור. אלימות במשפחה אינה רק כלפי נשים. כבר ידוע שאלימות במשפחה היא סימטרית לגברים ונשים". לדברי סלע התוצאה של תפיסות אלה פוגעת בשני אפיקים, האחד הוא בכך שגברים הסובלים מאלימות במשפחה אינם מטופלים מאחר וכל המשאבים מיועדים רק לנשים נפגעות אלימות, "והתוצר החמור יותר הוא שמכוונים חיצי שנאה כלפי גברים בישראל שהפכו לתת מגדר. זה מתחיל מהרגע שילדים נכנסים לבית הספר. כבר שם ילדות נחשבות לפגועות וילדים לפוגעים".

ואולי ההתמקדות באלימות נגד נשים על פני אלימות נגד גברים נובעת מהתוצאות הקשות יותר של אלימות זו, בין השאר בשל כוחם הפיזי? סלע קובעת כי גם אם נתון זה נכון הוא אינו מצדיק חיצי שנאה כלפי גברים. "המטרה היא לא להגן על נשים אלא להשניא ולפחד מגברים", היא אומרת וקובעת כי הציבוריות הישראלית נסחפת אחר ארגוני הפמיניסטיות ומציירת מקרים בודדים טראגיים וקשים המצריכים טיפול ככאלה המייצגים את המציאות כולה.

לדבריה "אין בישראל תופעה של אלימות נגד נשים. בשם ההגנה על אותם מקרי קצה מייצרים תודעה כוזבת שפוגעת בכל מדינת ישראל". סלע קובעת כי האינטרס של מדינת ישראל צריך להיות חיזוק התא המשפחתי ובשם קריאה זו פועל פורום הארגונים בראשו היא עומדת מול חברי כנסת ומועמדים לכהונה בכנסת.

"בנושא קידום האישה אנחנו מבקשים להפוך את שעון החול ולעצור את תהליך מפעל החוקים שהורס את המשפחה באצטלה של הגנה על נשים. מי שצריך הגנה הוא מוסד המשפחה שהולך ומתפרק לנגד עינינו. כמות הנישואים מצטמצמת והולכת כי אנשים חוששים להתחתן. מדובר בתהליך מערבי ששורשיו במהפכה הפמיניסטית של שנות השישים".

על תגובות הח"כים לפניות הארגונים אומרת סלע כי חלקם, השמרנים יותר, מחייכים ומברכים ב'יישר כוח', אך אחרים מופתעים. "הם מופתעים מכך ש-15 ארגונים מניפים דגל אדום מול הטרלול הפמיניסטי".

סלע מציינת כי המכבש התקשורתי פועל בעוצמה על חברי כנסת בדרישה לראות אותם תומכים בהעברת תקציבים לארגוני המאבק באלימות נגד נשים. היא מספרת על מכתב שהגיע אל הח"כים בדרישה לתמוך בתקצוב שכזה כאשר מעליו מתנוסס בין השאר הלוגו של אחד הערוצים המובילים כמעין הערת אזהרה לחבר הכנסת, שאם לא יתמוך יוקע כמכחיש אלימות נגד נשים.

לדבריה "מדינת ישראל צריכה את הכספים הללו במקומות אחרים לגמרי. הארגונים הללו הם מקומות ללא בקרה וללא קביעת פרמטרים על הצלחת הטיפולים".