אושוויץ
אושוויץ צילום: ISTOCK

יאן גרבובסקי וברברה אנגלקינג, שני היסטוריונים פולנים שהאשימו בספר שכתבו אזרח פולני בפשעים נגד יהודים במהלך השואה, נדרשו על ידי בית המשפט לפרסם התנצלות בטענה כי כי "פירסמו מידע לא מדוייק".

התביעה נגד שני ההיסטוריונים הוגשה על ידי פילומנה לשצ'ינסקה בת ה-81, אחייניתו של אדוארד מלינובסקי, תושב הכפר מלינובו לשעבר, ששני ההיסטוריונים טענו בספרם "לילה ללא סוף: גורולם של היהודים במחוזות נבחרים בפולין הכבושה", כי היה מעורב בפשעים נגד היהודים במהלך השואה תוך שיתוף פעולה עם הנאצים.

התובעת הסתייעה בארגון "הליגה הפולנית נגד השמצה" והגישה תביעה לפיצויים בסך 100 אלף זלוטי (27 אלף דולר) בטענה כי שני ההיסטוריונים הוציאו את דיבתו של מלינובסקי וכי הוא מעולם לא ביצע פשעים נגד יהודים.

השופטים קיבלו את התביעה וקבעו כי על שני ההיסטוריונים להתנצל על הקביעה בספרם, אך עם זאת דחו את דרישת הפיצויים שדרשה לשצ'ינסקה. "לפסיקת בית המשפט לא צריכה להיות השפעה על מחקרים אקדמיים. לדעת בית המשפט, לדרישת פיצויים בסכום של 100 אלף זלוטי תהיה השפעה כזו", כתבו השופטים בפסק הדין.

שני ההיסטוריונים כבר הודיעו כי הם מתכוונים לערער על פסק הדין. הפסיקה עוררה זעם ותגובות קשות בקרב ארגונים יהודיים בעולם, כאשר הקונגרס היהודי העולמי הודיע כי הוא "נחרד מהפסיקה של בית המשפט", כאשר גם במוזיאון "יד ושם" גינו את ההאשמות נגד שני ההיסטוריונים וטענו כי מדובר בנסיון להשתיק את מחקרי השואה העצמאיים בפולין.

ועידת התביעות, נותנת החסות העיקרית למחקר היסטורי בנושא השואה, והארגון היהודי העולמי להשבת רכוש (WJRO) פרסמה הודעה בה מחתה בתוקף נגד החלטת בית משפט בפולין.

"ההיסטוריה של השואה מחייבת מחקר אקדמי עצמאי שאסור שיהיה נתון להשפעות ולחץ בלתי הולמים מצד פוליטיקאים ובתי המשפט. פסק דין זה הוא דוגמה מדאיגה לעיוות השואה", נאמר בהצהרה משותפת לשני הארגונים.

גדעון טיילור, נשיא ועידת התביעות ויו"ר הפעולות בארגון היהודי העולמי להשבת רכוש (איל"ר) אמר כי "אסור לחסום או להגביל את סיפור ההיסטוריה - החלטה זו פוגעת בהשלמה גלויה וכנה עם העבר. פולין חייבת לעודד חקירה גלויה של ההיסטוריה שלה, הן בהיבטים החיוביים והן בשליליים, כדי לבנות חברה לעתיד, המבוססת על קרקע מוצקה והבנה אמיתית של העבר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו