ועידת ישראל 2030: שלום עם ריבונות במבט נשי

מה קורה כשמחברים עוצמה נשית עם ערכי ארץ ישראל וריבונות? פאנל מיוחד בהנחיית אמילי עמרוסי עם דברי פתיחה ממנהיגות תנועת הריבונות.

ערוץ 7 , כ"ח בשבט תשפ"א

מה קורה כשמחברים עוצמה נשית עם ערכי ארץ ישראל וריבונות? הפאנל המסכם של ועידת ישראל 2030 של בשבע וערוץ 7 נערך תחת הכותרת "שלום עם ריבונות במבט נשי".

הפאנל נערך בהנחיית אמילי עמרוסי עם דברי פתיחה ממנהיגות תנועת הריבונות נדיה מטר ויהודית קצובר שארגנו את הפאנל.

מומחית המשפט הבינלאומי, פרופ' טליה איינהורן, אמרה בפאנל שהיא רואה בהסכמי אוסלו את הגורם המרכזי שהוביל להחלטת בית הדין בהאג לחקור את התנהלות ישראל ביהודה ושומרון.

בהמשך הפאנל הביעה חברת הכנסת לשעבר סטרוק דאגה מהרכב קואליציוני עתידי שבמקום לקדם את החלת הריבונות בצעדים מעשיים יסיג את הריבונות לאחור בשל לחצים צפויים מממשל ביידן. סטרוק תהתה כיצד קורה שמנהיגים ממחנה הימין אינם שוללים את האפשרות לחבירה קואליציונית עם מפלגות כמו 'יש עתיד' ומרצ ומכריזים כבר בשלב זה כי לא יחברו לממשלה בראשות הליכוד.

בדבריה הזכירה סטרוק כי בשנת 92' הכניס רפול לכנסת שורת חברי כנסת לא מוכרים שחלקם היו נטולי אידיאולוגיה ארצישראלית ובשל כך נכונים להחליף את מושבם באופוזיציה במושב בקואליציה, מה שאיפשר את החתימה על הסכמי אוסלו. סטרוק הביעה חשש כבד מחזרה על תרחיש זה.

חברת הכנסת לשעבר מיכל שיר, אליה הופנו דבריה של סטרוק, קבעה כי מפלגתה והעומדים בראשה תומכים בריבונות, הזכירה כי בכל שנות כהונתו לא קידם נתניהו את מתווה הריבונות באופן מעשי, וקבעה כי מפלגתה אינה שוללת אפשרות להכללתה של הליכוד בקואליציה תחת הנהגתו של גדעון סער.

חברת הכנסת לשעבר עידית סילמן השיבה לחשש מהכרזתו של יו"ר מפלגתה, נפתלי בנט, ולפיה 'לא קורונה לא מעניין' כאילו יש בה כדי לזנוח את ערכי ארץ ישראל ואמרה: "אנחנו במצב בריאותי וכלכלי מאוד קשה והדגלים שנפתלי מרים הם לא במקום דגלים אחרים אלא לצד דגלים אחרים. ימינה לא ויתרה על ריבונות וארץ ישראל. אלה דגלים שצריכים לעמוד אחד ליד השני".

ד"ר ענת רוט, מנכ"ל פורום שילה, תיארה את המציאות המגומגמת בה ישראל הרשמית אמנם מדברת על זכויותיה ביהודה ושומרון אך מותירה בהם את החוק העותומאני והבריטי. במציאות זו היא אינה רואה ביהודה ושומרון עתודה תכנונית לאזרחי ישראל ומזמינה על עצמה לחצים בינלאומיים. בדבריה תיארה ד"ר רוט את פעילות פורום שילה המשרטט תכנית ארוכת טווח לעתיד יהודה ושומרון כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל בעשרות השנים הבאות.

ראשי תנועת הריבונות, יהודית קצובר ונדיה מטר, שפתחו את הפאנל, קראו למנהיגי מפלגות הימין להשיב את הריבונות אל השיח הפוליטי הציבורי והמדיני ולקבוע אותה כחלק ממצע המפלגות לקראת הבחירות הבאות. לדבריהן גם אם יש משמעות לחילופי השלטון בארה"ב הרי שההכרעות האמתיות לעתידה של ישראל מתקבלות בירושלים.