הרופאים מודאגים מהסרת ההגבלות

הסרת חלק מהמגבלות שהוטלו במסגרת הסגר ההדוק מדליקה נורה אדומה בבתי החולים בהם מזהים עלייה חדה במספר הצעירים המגיעים לאשפוז.

ערוץ 7 , כ"ח בשבט תשפ"א

הרופאים מודאגים מהסרת ההגבלות-ערוץ 7
מחלקת קורונה
צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

רופאים ומנהלים של מחלקות הקורונה בבתי החולים מודאגים מאוד מההחלטה לסיים את הסגר הנוכחי, לפתוח את מרכזי המסחר ולהחזיר את התלמידים לבתי הספר. לשיטתם, מדובר בהחלטה שגויה שעשויה להחמיר את המצב. כך מפרסם העיתון 'ישראל היום'.

פרופ' דוד שטרית, מנהל מערך הריאות במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא, וד"ר דניאל קינג, מנהל מחלקת קורונה בבית החולים: "אנו עדים לאחרונה לירידה קלה בכמות האשפוזים במחלקות הקורונה במרכז הרפואי שלנו, אבל מצד שני יש עלייה בחומרת המחלה אצל מטופלים צעירים יחסית".

הרופאים התייחסו להסרת הסגר ואמרו, "הרגשנו היטב את השינויים בהנחיות ובהקלות בעבר, שבאו לידי ביטוי בעלייה במספר המאושפזים. העלייה לא תגיע כנראה בימים הקרובים אלא בדיחוי, כאשר הווירוס, על המוטציות השונות שלו, יחל להתפשט שוב. חשוב להבין כי גיל צעיר כבר אינו גורם מגן כמו לפני שנה, וחובה על כל מי שרוצה להגן על עצמו ממחלה קשה להקדים ולהתחסן".

ד"ר טטיאנה מיכאלוב, מנהלת מחלקה זיהומיות א' למאומתי קורונה במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה מוסיפה כי "בשבועות האחרונים אנו עדים לעלייה חדה במספר הצעירים המגיעים לכדי אשפוז כתוצאה מהקורונה. רובם סובלים מקשיי נשימה, וצילומי סי.טי חזה שלהם מראים תמונה קשה של מחלת הקורונה".

"כעת, לאחר שהסגר הוסר, חשוב עוד יותר להקפיד על עטיית מסיכה ועל שמירת מרחק. בהזדמנות זו אני קוראת לכלל הציבור - צעירים ומבוגרים כאחד, ללכת להתחסן. אף אחד לא חסין בפני המחלה הזו", אומרת ד"ר מיכאלוב.

ד"ר נעה אליקים-רז, מנהלת מחלקה פנימית קורונה ה' בביה"ח בילינסון בפתח תקווה מציינת כי "הגל השלישי מאופיין בגיל צעיר יותר של חולים. במחלקה אצלנו היום הגיל הממוצע של החולים הוא ‭ ,58‬ שליש מהחולים צעירים מגיל ‭ ."50

" המשמעות היא אנשים צעירים ובריאים, הורים לילדים קטנים שלא דמיינו שישכבו בבתי חולים, מאושפזים ונאבקים לנשום. אלו אנשים שלא רגילים למפגש עם המערכת הרפואית ונדרשים לאשפוז ממושך וקשה, עם השלכות של שיקום ממושך לאחר האשפוז. ככל הנראה הגיל הצעיר יותר של המאושפזים נובע משילוב של השפעת החיסונים בקרב מבוגרים והמוטציה הבריטית שמידבקת יותר וגורמת לתחלואה נרחבת וקשה יותר בצעירים. התקווה שלנו היא שאכן הציבור יתחסן במהירות ונראה ירידה בתחלואה בכל הגילים. אין לנו דרך אחרת לנצח את המגיפה הזאת".

"אני חושש מהיציאה מהסגר הנוכחי", אמר ד"ר אורי גלנטה, רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ קורונה במרכז הרפואי סורוקה, "בניגוד לסגרים הקודמים, הפעם לא חווינו ירידה משמעותית במספר המאושפזים, כך שהאפקטיביות של הסגר היתה נמוכה - ייתכן בגלל אופי המוטציה הבריטית, וייתכן בשל חוסר הקפדה של האוכלוסייה, וכמובן בשל שילוב של השניים".

לדבריו, יציאה מסגר, כשיש ‭ 6,500‬ נדבקים ביום והתרת הרסן, היא מדאיגה. "אם היתה הקפדה על הכללים הבסיסיים - מסיכה, היעדר התקהלות, אני מניח שהיינו מסתדרים ולא היה צריך סגר. בארצנו יציאה מסגר משמעותה לרוב התנהגות המאופיינת בהפרת הכללים הבסיסיים בצורה חסרת אחריות. על אף היותנו בית החולים היחיד באזור, האחראי לטיפולם של יותר ממיליון תושבים, אנו מגויסים למאבק הלאומי בנגיף, ובמסגרת מבצע 'ערבות הדדית' הועברו עד כה לסורוקה 40 מטופלים משישה בתי חולים בארץ, ובהם מספר גדול של חולים קשים שחלקם אף נזקק למכשיר אקמו. מיומנות הצוותים בסורוקה אפשרה את חיבורם למכשיר האקמו ואת העברתם לסורוקה להמשך טיפול".