תרופות
תרופות צילום: ISTOCK

ועדת סל התרופות לשנת 2021 בראשות פרופ' שוקי שמר הגישה היום (רביעי) לשר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין את דו"ח סל הבריאות על סכום של 550 מיליון שקלים.

הוועדה ממליצה על 117 תרופות וטכנולוגיות, ובהם טיפולים עבור כ-170 אלף ישראלים. לוועדה הוגשו השנה כ-880 תרופות וטכנולוגיות בעלות של מעל ל-3 מיליארד ש״ח.

החלטות הוועדה יאושרו במועצת הבריאות וביום ראשון יובאו לאישור סופי בממשלה.

מספר הטיפולים עבור חולי סרטן שנכנסו לסל התרופות הוא נמוך משמעותית בהשוואה לשנים קודמות. הדגש ניתן למחלות כרוניות ומחלות נדירות.

כך בין היתר הוחלט על מימון ציבורי לתרופה למחלת לב נדירה בשם 'עמילואידוזיס לבבי' של ענקית התרופות 'פייזר'. 500 ישראלים בלבד סובלים מהמחלה. לחולי סוכרת אושרו מעכבים מסוג GLP1 ו-SGLT2 שנלקחים באמצעות כדור ומסייעים בוויסות הרעב וספיגת הסוכר בגוף.

השר אדלשטיין הודיע בעת קבלת הדו''ח, כי "הדרכון הירוק" יחול רק על מתחסנים ומחלימים, ולא יחול על מציגי תוצאות בדיקה שליליות. "למה פועל ניקיון צריך לממן מישהו שמצא עצמו בצד של מתנגדי החיסונים?".

אדלשטיין סיפר כי הוא בוחן לאפשר למעסיקים, כולל במערכת החינוך, שלא לאפשר כניסה למקום העבודה של מי שלא התחסן או הציג בדיקה שלילית: "לאף אחד אין זכות לסכן את ילדי ישראל", אמר אדלשטיין. "כדי שפורים לא יהפוך לתשעה באב השמחה צריכה להיות מאוד מצומצמת".