בידוד נכון - לטובת המבנה ובריאות הקבלן והלקוח

שימוש בחומרי בידוד מתאימים לצורכי המבנה ישפרו את איכות החיים של הדיירים, כמו גם ישמרו על בריאותו של הקבלן בעת התקנתם

אתי מרקוביץ'-עשני , כ"ט בשבט תשפ"א

בידוד נכון - לטובת המבנה ובריאות הקבלן והלקוח-ערוץ 7
בידוד תרמי
ללא קרדיט צילום

בידוד - תרמי ואקוסטי כאחד, הוא אחד מהאלמנטים החשובים ביותר בבנייה. בידוד נכון מהווה גורם משמעותי בחיסכון צריכת האנרגיה בכל עונות השנה, משפר את הרגשת נוחות הדיירים ומקטין סבירות להתהוות עיבוי שגורם לעובש - ובכך גם מגן על המבנה מפני בלאי מואץ.

כאשר מתכננים בידוד מבנה חשוב לשים לב שהבידוד התרמי יכסה את כל מעטפת המבנה, הכוללת קירות, גג, חלונות ופתחים. רק בידוד מושלם יכול להוות חיץ והגנה מפני קור וחום, ובכך לשפר את היעילות האנרגטית של המבנה ולחסוך בהוצאות החשמל. יש חשיבות רבה גם לבידוד האקוסטי, המנטרל רעשים חיצוניים ובמקביל בידוד קירות הפנים מונע מעבר רעשים בין החדרים.

כאשר מדובר בבידוד תרמי ואקוסטי כאחד, שני חומרי הבידוד האידאלים הם בידוד מינרלי סלעים ובידוד מינרלי זכוכית, של חברת "קנאוף אורבונד", המיוצר בטכנולוגיית ה-ECOSE הוא הבידוד היחידי הטבעי לחלוטין. הוא הבידוד היחידי שאינו מכיל פורמלדהיד, VOC וחומרים מסרטנים, והשימוש בו אינו מהווה סכנה לקבלן המבצע/המשתמש וכמובן לא למשתמשים במבנה.

הבידוד מגיע בצבעו המקורי של חומר הגלם - צבע חום אדמה, הוא אינו מגרד, נעים ורך למגע, בעל זיכרון מכני )החומר חוזר למצבו המקורי ובכך שומר על תכונותיו), נטול ריח לחלוטין, קל ונוח לטיפול ולחיתוך, בעל ערכי בידוד תרמי ואקוסטי גבוהים במיוחד, ובנוסף מוצר בר קיימא ידידותי לסביבה. כל חומרי הבידוד המינרליים עוברים בדיקות של מכון התקנים הישראלי והתקינה העולמית.
השימוש בלוחות גבס בשילוב בידוד מינראלי מאפשר לקבלן המבצע, עבודה יעילה, מהירה ובריאה לקבלן, ומבנה בריא, אקוסטי ותרמי למשתמש.

כשמבקשים להתאים בידוד למבנה ספציפי, כדי להביא בחשבון גם את מיקום המבנה בארץ, מכיוון שלאזורים שונים יש צרכים שונים. כך למשל, בירושלים ובהרים הגבוהים, נביא בחשבון את החורף הקר והבידוד המתאים לו, ובחוף הלח נביא בחשבון את הקיץ. תקן 1045 מגדיר במפורש את חלוקת הארץ לאזורים תרמיים שונים, כל אזור מקבל דירוג משלו ובהתאם לכך נקבעת רמת הבידוד הנדרשת. האות R מסמלת את רמת הבידוד: ככל שה-R גבוה יותר, רמת הבידוד טובה יותר . כשבונים בית ומתאימים לו את חומרי הבידוד המתאימים, גם הבריאות של דייריו נשמרת בהתאם.

לאורבונד מגוון חומרי בידוד שונים, שמשווקים גם בצורות שונות, גלילים או לוחות, ובצפיפות ובעוביים שונים. בנוסף, קיימים פתרונות נוספים לתוספות הבידוד, כמו גיזה שחורה, גיזה לבנה ואלומיניום משוריין. ישנן גם מערכות חיפוי בלוחות אקווה פאנל או מרמוריט, שבהן ניתן לשלב את הצמר המינרלי ולהגיע לתוצאות בידוד מושלמות. לכן כשרוצים להגיע לתוצאות בידוד אופטימליות, מומלץ מאוד להתייעץ ולקבל פתרונות מדויקים על פי צרכים ספציפיים.

אתי מרקוביץ'-עשני, מנהלת שיווק ומכירות מוצרי גמר, אורבונד