ח"כ עודד פורר ויוסי דגן ליד המזבח.
ח"כ עודד פורר ויוסי דגן ליד המזבח. צילום: רועי חדי

הרשות הפלסטינית סללה בחודשים האחרונים כביש חדש ליד מזבח יהושע בן נון בהר עיבל, צפונית לעיר שכם בשומרון.

הכביש נועד לחבר בין הכפר עצירה א-שמאליה ובין העיר שכם. במענה לשאילתה דחופה בנושא שהגישה ח"כ מיכל שיר בכנסת לפני כחודשיים ענה השר במשרד הביטחון מיכאל ביטון כי העבודות מאושרות על ידי המנהל האזרחי וכי אין פגיעה באתר הארכיאולוגי.

בתיעוד של ארגון 'שומרים על הנצח' ובסרטון שפרסמה עיריית עצירה א-שמאליה בדף הפייסבוק שלה, ניתן לראות כי בשבועות האחרונים ביצעה הרשות הפלסטינית עבודות בכלים כבדים ש'נגסו' במתחם הפולחני המקיף את המזבח.

בחלק מהגדר העתיקה התוחמת את האתר, בצורת סנדל, נגרסו האבנים באמצעות מגרסת חצץ כדי שישמשו מצע לכביש ההולך ונסלל. בעקבות מיקומו של האתר בשטח B פועלת הרשות הפלסטינית באין מפריע.

יש לציין כי הפגיעה הפיזית באתר היא המשך ישיר ליחסם של הפלסטינים למקום לאורך השנים, ששמו להם למטרה לדחוק את הנוכחות והביקורים הישראליים באתר החשוב. לטענת גורמים רשמיים ברשות - זיהוי האתר כמזבח ישראלי הינו זיוף ההיסטוריה הפלסטינית והם יפעלו כדי למנוע זאת. בסרטון הפלסטיני ניתן לראות כי גריסת האבנים נעשתה ביודעין ובמתכוון.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן פנה בדחיפות לדרגי הפיקוד בצה"ל ודרש לטפל בנושא בחומרה ולעצור את ההרס באופן מיידי. "זהו המשך ישיר ומצער לזלזול של כל הנוגעים בדבר בכל הנוגע לאתרים ההיסטוריים של העם היהודי ומדינת ישראל", אומר דגן, "מהגן הלאומי שומרון העתיקה דרך תל ארומה ועד למזבח יהושע בן נון, מזעזע לראות כיצד הרשות הפלסטינית ביד גסה הורסת את האתרים הארכיאולוגיים היקרים לאנושות כולה.

''זעזע מכך לראות כיצד כל מי שאמון על המקומות הללו מתנהג באוזלת יד משוועת, מהדרגים המדיניים ועד לממונים בשטח עד כדי הזנחה פושעת שתוצאותיה לפנינו", הוסיף דגן.

יו״ר מפלגת ''הציונות הדתית'' ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ הגיב: ''מחדל מטורף עם תוצאות בלתי הפיכות. הציונות הדתית תדרוש לסגור את המנהל האזרחי, שזה עוד אחד מכשלונותיו הרבים, ולהעביר את האחריות על ניהול השטח ביהודה ושומרון לידי משרדי הממשלה באופן ישיר. ריבונות דה-פקטו''.

גיא דרך, מנהל הפעילות ב'שומרים על הנצח', אמר כי "אתר המזבח הוא מהחשובים שבאתרי ארצנו ובעל חשיבות מיוחדת למורשת העם היהודי. גריסת נכסי תרבות בני אלפי שנים לחצץ היא מעשה חמור ביותר שאינו מתקבל על הדעת בעולם המודרני.

''הרשות הפלסטינית מנצלת את סמכויותיה כדי לפגוע באתרים ארכיאולוגיים תוך הפרה של הסכמי אוסלו, וישראל לא נוקפת אצבע כדי לשמור על המורשת הלאומית והעולמית. אנחנו קוראים לראש הממשלה ולשרי הממשלה להפסיק לטמון את הראש בחול ולהתחיל לעבוד לפני שלא תישאר כאן מורשת יותר", הוסיף דרך.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו