נחשף המתווה הלאומי הראשון למאבק בשיח שנאה ברשת דוברות הכנסת

נציגי המשרד לנושאים אסטרטגיים ומשרד התפוצות הציגו היום (רביעי) בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת את המתווה שגובש בחודשים האחרונים ומשרטט קווים מנחים לפעילות ממשלתית מתואמת לטיפול בתופעת שיח השנאה האנטישמי ברשת.

בדיון, בראשות מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ מיכל קוטלר-וונש, משתתפים נציגי ממשלה רלוונטיים, וכן נציגי הרשתות החברתיות, על רקע עלייה מתמשכת באנטישמיות ברשת. זאת, במטרה לקדם מדיניות אכיפה אפקטיבית ועקבית יותר כנגד התופעה, הן במקרים של שיח אנטישמי קלאסי נגד העם היהודי, והן כאשר מדובר בשיח שנאה אנטישמי נגד מדינת ישראל (אנטישמיות חדשה).

בין היתר, המתווה מצביע על צורך ביישום מידי של מדיניות סימון התוכן (Labelling) גם על שיח שנאה אנטישמי ודה-לגיטימציה למדינת ישראל. כלי זה הפך לפופולרי למדי על ידי הרשתות החברתיות במהלך השנה האחרונה, כחלק ממאמציהן להילחם בפייק ניוז ובמיס-אינפורמציה בצל משבר הקורונה העולמי והבחירות לנשיאות ארה"ב.

שימוש בכלי זה בנוגע לשיח שנאה הוא צעד מתבקש, שיאפשר הפניית משתמשים למידע מהימן, ולקיום שיח ביקורתי ומפוכח יותר בנושאים אלה ברשת. זאת, מבלי לפגוע בחופש הביטוי וביכולת להביע ביקורת לגיטימית.

יש לזכור, כי הרשתות החברתיות נהנות כיום מחופש פעולה נרחב המאפשר להן לאכוף מדיניות שיח ללא סטנדרטים קבועים, ובאופן שנתפס לעיתים כשרירותי. כך, כדוגמה מובהקת לשרירותיות באכיפה, ניתן לציין את הימנעות חברת טוויטר להסיר, או לכל הפחות לסמן, ציוצים העולים כדי אמירות אנטישמיות, המסיתות לאלימות בוטה נגד יהודים, ונגד הציבור הישראלי ואף שוללות את זכות קיומה של מדינת ישראל. בכך ניתן לכלול גם את ציוציו של המנהיג העליון של איראן, עלי חמאנאי.

לאור זאת, המתווה קורא לחברות להטמיע במדיניות שלהן את ההגדרה הבינלאומית המקובלת של ארגון IHRA, לרבות באמצעות סימון תוכן. לשם כך, המתווה מצביע על צורך בהכשרת צוות ניטור ייעודי לתחום האנטישמיות בכל חברה, על מנת לייצר אכיפה אפקטיבית ומהירה יותר. בהמשך, על הרשתות להיות שקופות יותר ולהנגיש לציבור מידע אודות היקפי התופעה, ניתוח דפוסים שונים, וצעדי אכיפה שננקטו.

המתווה הלאומי החדש, גובש בחודשים האחרונים, תוך עבודת מטה ומחקר הכוללות חודשים של שיח בין-משרדי עם הרשתות החברתיות, והתייעצות שוטפת עם כלל הגורמים הממשלתיים, האזרחיים והאקדמאיים הרלוונטיים.

במטרה להמשיך ולקדם מדיניות ממשלתית סדורה ואחידה מול הרשתות החברתיות בתחום, המתווה מבקש לקדם את פעילות הצוות הבין-משרדי שהוקם לנושא. לפי המתווה, בצוות, בהובלת המשרד לנושאים אסטרטגיים ומשרד התפוצות, ישתתפו גם משרדי החוץ, המשפטים והתקשורת וגורמים רלוונטיים נוספים. הצוות יתכנס בכל רבעון ועל פי צורך, כאשר במסגרתו כל משרד יוביל פעילות בהתאם להגדרת תפקידו וליתרונו היחסי בתחום, ובין היתר: הרחבת ניטור השיח האנטישמי ברשת באופן עצמאי ובלתי תלוי; בחינת היבטים רגולטוריים וחקיקתיים ופיתוח פתרונות משפטיים לסוגיות אכיפה מול הרשתות החברתיות; וקידום שיתופי פעולה בין מדינות (G2G) וארגונים בינלאומיים בנושא שיח שנאה.

השר לנושאים אסטרטגיים מיכאל ביטון: "חשפנו בעבר את הקשר הישיר בין קמפיין הדה-לגיטימציה והחרמות לבין קידום אנטישמיות ושיח שנאה ובכוונתנו להמשיך לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותנו כדי למגר תופעות נלוזות אלו".

שרת התפוצות עומר ינקלביץ': "המתווה שאנו מציעים יוביל את הרשתות החברתיות לנקוט מדיניות ברורה ותקיפה יותר נגד האנטישמיות ברשת".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו