אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: iStock

על שבוע המוגנות ברשת על רקע הסגרים ששולחים את כולנו, ילדים ומבוגרים, אל המסכים, שוחחנו עם יריב פאר, מנכ"ל אינטרנט רימון.

"כבר שנה אנחנו באירוע הקורונה. ברוך ה' אנחנו אחרי הגל השלישי. בדומה לקורונה גם המשפחה הישראלית עברה מוטציה חדשה. הגל השלישי מתאפיין בכך שכל המשפחה הישראלית גולשת באופן מלא ברשת", אומר פאר.

"בגל הראשון לא היו תשתיות ומחשבים ולא ידעו מה קורה, בגל השלישי, לפי קצב הגלישה והנפחים וסוגי הפניות והלקוחות, אנחנו רואים איך המשפחה העבירה כמעט את כל דפוסי החיים לאינטרנט. שבעים אחוז מהאנשים עובדים מהבית, 12 שעות שילדים מול מסך ו-9 מהן לטובת פנאי ומשחקים. זו המציאות לטוב ולרע. התרגלנו לחיות במרחב הזה. העברנו את החיים לאינטרנט".

על ההתמודדות ההורית מול התופעה שכבר אינה תופעה אלא חלק משגרת חיים, אומר פאר: "אנחנו מתכחשים הרבה פעמים למציאות ורוצים להגיע למציאות אחרת. כולנו הינו רוצים שהילדים יקראו יותר וכו' אבל זו מציאות שנכפתה עלינו ואיתה אנחנו צריכים לראות איך אנחנו משפרים את המצב".

לדבריו הפרקטיקות של ההתמודדות עם הזירה הדיגיטאלית מחייבות שינוי תפיסתי ומערכתי. "צריך להבין שיש כוחות שהם גדולים מאיתנו. פרקטיקות של מחשב בסלון וכו' זה מאוד קשה ולעצמנו אני אומר ברוח חג הפורים המתקרב 'אם לא לעת הזו הגענו למלכות', מטרתנו לתת לילדים ולהורים להחזיר את השפיות להורים ולילדים, לתת כלים שמאפשרים ניהול זמן נכון ויכולת עמידה בפיתויים. זו המציאות ולצפות שהילדים יעמדו בכל הפיתויים הללו זה לא נורמאלי. אנחנו מהווים סוג של שמרטף דיגיטאלי עבור ההורים".

על יחסם של הורים למנגנוני הסינון ולתופעות הקשות ברשת, מחלק פאר את ההורים לשלוש קבוצות: "יש הורים שהבינו שחייבים לעשות את זה בתחילת הקורונה, יש כמות עצומה של משפחות שהבינו שהכלים שהיו בתחילת הקורונה כבר לא רלוונטיים לתקופה הזו ויש ציבור שמתעלם מהמציאות ומנסה להאמין שהתקופה תחלוף". לקבוצה השלישית הוא מציע בחום לעבור מקבוצה זו לקבוצות האחרות. כשהוא נשאל מה מביא הורים להתעלם מהסכנות ולהימנע מסינון משיב פאר תשובה מעולם הפסיכולוגיה:

"זה דומה למכחישי החיסונים. אולי זה נובע מתחושה של כישלון חינוכי, כי אם צריך סינון זה אומר אולי שאנחנו לא יכולים לבד וכו', אבל אין כאן תשובה רציונאלית. אני לא הייתי עושה ניסוי על הילדים שלי. כמו שמתחסנים להגנה על הגוף הפיזי, כך צריך להבין שחשיפה לתכנים קשים פוגעת גם במבוגרים אבל על אחת כמה וכמה בילדים שהתכנים ה אלה מגיעים אליהם ללא תיווך. זו פגיעה לא פחות מפגיעה פיזית".

"זו מציאות שלא ניתן להילחם בה. הכול עבר לאינטרנט ועם כל הטוב יש שם גם הרבה דברים רעים. הכול עבר לאינטרנט, הלימודים, המשחק, הפנאי ועוד, ויחד עם זאת גם הסכנות".