היתרי בניה
היתרי בניה צילום: PEXLES

היתר בנייה הוא למעשה הדבר המתבקש, כאשר מבצעים חריגות בנייה – שכן הדבר החריג הוא הדבר שיוצא מגדר הרגיל, או הכלל – יוצא מגדר הנורמה, שהחוק מבקש לייצב ולעגן, דרך המילה הכתובה בו.

על כן, אם רוצים לצאת מבעד לדופן החוק, משמע לחרוג – מתבקש לקבל היתר עבור כך – משמע, היתר בניה, במקרה זה.

במידה ויש חריגת בנייה ללא היתר – ייתכן שיתבקש להרוס אותה, אלא אם כן יתקבל אישור מהוועדה לצורך כך – ולו האישור הרטרואקטיבי ביותר.

במידה ויש אישור בנייה טרם הבניה – הרי זה נהדר, ומותר לחרוג. ואם התרחשה החריגה טרם קבלת האישור וההיתר לכך, ואף טרם תחילת התהליך לקבלת ההיתר – אזי שיהיה ניתן פשוט להכין שרטוט התואם את החריגות שנעשו, וכל מה שנעשה באופן כללי – ולקבל חתימה של מהנדס, שלמעשה יצהיר שהוא, כאדם שלמעשה מבין בהנדסה הרלוונטית למבנה זה, נותן את דעתו וחוות דעתו המקצועית – שתקינות המבנה תואמת את אישור דעתו.

לאחר מכן, ישנה המלצה לאסוף את אישורי השכנים – דבר מה שיכול להיות משעשע לקבל עבורו אישור – לאור כך שהחריגה במקרה זה כבר מתקיימת. משם ניתן לפנות לוועדה ולהמשיך את התהליך. באם מדובר בשינוי שאינו פוגע במבנה כמו גם אינו פוגע בסביבה, ניתן יהיה לפנות להליך מקוצר לקבלת האישור – כך שיהיה ניתן לקבל תשובה ואישור תוך ארבעים וחמישה ימים – שזה למעשה, דיי זריז ונהדר, ודרך נהדרת לקבל היתר בניה במהירות, עבור חריגות בנייה שונות.

לדעת מה מתבקש בקלות ובמהירות

יש שיגידו שזה בהחלט הופך את התהליך לקל יותר, כאשר נעזרים בגורם מקצועי – באם זה כי ניתן להיעזר כך באנשי מקצוע שיש להם ניסיון בתחום ויכולים להפנות לגורמים רלוונטיים לאישור החריגה, ובין אם זה כי ניתן לדעת מבעוד מועד מה מצריך אישורים שונים ולהצטייד באישורים הקשורים למבנה או לחזית בניין, שכן זה יהיה נפלא לחרוג מהחוק אך עדיין לעשות דברים שהם בגדר חוקיים, כלומר אלו שיש להם במקרה זה – אישור של הרשות המקומית, מטעם וועדת התכנון והבנייה.

כך שהיתרי הבנייה מאפשרים "להפוך לחוקי", את אותן חריגות בנייה שלא היה עבורן אישור, או שמתקיימת עבורן סטייה משטח הבנייה שהותר לבנות בו, לולא היה האישור.

היתרי בנייה יכולים "להפוך לחוקיים", או לאשר, כל מיני סטיות מתכנית הבנייה המאושרת כמו חריגה מהשטח בו קיים היתר הבנייה, גובה המבנה, מצב בו מבנה מסוים נבנה מעל לגובה שנקבע וכיוצא בזה. חריגות נפוצות הן תוספת בנייה לבית פרטי, חלוקה או הוספה של חדרים, בניית פרגולה במפרסת או בחצר הבית, הוספת בנייה על שטח הגגות, סגירת מרפסות של חצר הבית באופן שגורם לשינוי חזית הבית וכיוצא בזה.

אלו הם הדברים הנפוצים והשכיחים, ובאם יש אישור מהנדס, הסכמת שכנים, ושלל פרוצדורות אחרות שהושלמו – ניתן יהיה, במקרים מסוימים, לקבל הליך מקוצר לקבלת היתרי הבנייה – וזה למעשה יכול להיות מהיר יותר. במידה ורוצים לקבל סיוע בדבר, משרדנו ישמח לענות, תודה על קריאתך.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו