חזון ישראל 2030

בוועידה השנתית של קבוצת בשבע דנו אנשי עסקים, מנהלים ואישי ציבור בשאלה כיצד ייראו חיינו בעוד כעשור

מנחה: ניצן קידר , כ"ט בשבט תשפ"א

חזון ישראל 2030-ערוץ 7
משתתפי הפאנל 'חזון ישראל'
צילום: משה ביטון

רמי לוי, מנכ"ל ובעלים של קבוצת רמי לוי שיווק השקמה:

"האג'נדה שלי היא שגם מי שלא יכול להרשות לעצמו לטוס, בזכות רמי לוי יצליח לטוס. הפנטזיה שלי היא להיות חברת התעופה הלאומית של ישראל. אומנם כרגע שוק התעופה מושבת, ובכל העולם הוא ירד באזור ה־90-80 אחוזים. אבל אני מאמין שברגע שזה ייפתח יהיה שינוי. אני וחברת התעופה נאפשר גם למי שקשה להם לטוס לחו"ל, אנחנו נעשה הכול כדי שגם מי שמתקשה יוכל לצאת לנופש וליהנות. אני רואה את התעופה כמו בקבוק שמפניה שמנערים אותו וברגע שפותחים הוא מתפוצץ. כולם היום רק מחכים לצאת לחופשה, כולם מתגעגעים לנופש בחו"ל, ואני חושב שאחרי שהשמיים ייפתחו ואחרי שהקורונה תיגמר זה ילך לכיוון חיובי".

רמי לוי
צילום: משה ביטון

ירון לוץ, מנכ"ל האגודה להתנדבות:

"הצבא משחרר יותר מ־50 אחוזים מבני הנוער מחובת גיוס לצה"ל. בעתיד זה רק ילך ויגדל, וזה בדיוק המקום של השירות הלאומי להיות החוסן המשלים, החוסן האזרחי שמשלים לחוסן הביטחוני. גם מנהלי בתי החולים אומרים היום: בלי השירות הלאומי בתי החולים בקריסה. יש בסביבות אלפיים בנות שירות בתפקידים שונים בבתי החולים. עוד לפני התפרצות מגפת הקורונה יצרנו באגודה להתנדבות כלים דיגיטליים חדשניים כדי לענות לדור המסכים, וכשבאה עלינו תקופת הקורונה המאתגרת השתמשנו בכלים האלה. מדינה עם צבא חזק ועורף חלש זו מדינה חלשה. וזה התפקיד של השירות הלאומי לעשר השנים הבאות, לחזק את החברה הישראלית".

ירון לוץ
צילום: משה ביטון

עמיר שקד, יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה:

"ירושלים כירושלים בפני עצמה נושקת למיליון תושבים, שזה אתגר בפני עצמו, ועוד היד נטויה. מה שלנו יש בניגוד לשאר המחוזות זו הרכבת הקלה. כוועדה מחוזית מינפנו את עניין הרכבת הקלה וחיברנו את עירוב השימושים והבנייה לגובה בהתאם לנושא הרכבת הקלה, במובן שנוכל לאפשר לאנשים להתבסס על התחבורה הציבורית. אנחנו רוצים לחנך את הציבור לכך שלעבודה, לבילויים או לכל מקום אחר אנחנו משתמשים בתחבורה הציבורית. כמובן שיש את ההתחדשות העירונית. אנחנו מעוניינים לקחת את השיכונים שנבנו עד היום בצורה מסוימת ולקחת אותם לגובה בצורה שתכיל גם שטחים פתוחים וגם שטחים ציבוריים, כדי שהירושלמים ימשכו אליהם גם את מי שלא ירושלמי".

עמיר שקד
צילום: משה ביטון

אלעזר רוזנברג, ראש מערך פאג"י, הבנק הבינלאומי:

"המוטו בעולם הבנקאות צריך להיות דומה אבל שונה. נראה עוד ועוד פעולות שגרתיות שיעברו לדיגיטל ולמרחב האינטרנטי, כמו שכבר כיום העברה בנקאית של סכומי כסף לא דורשת הגעה אל הסניף. לתפיסתי הבנק כמו שהתרגלנו אליו, של הפגישה האישית, ימשיך רק בפעולות קרדינליות כמו לקיחת משכנתא למשל. במקרה כזה נכון לשבת יחד, ללמוד את הפרטים ולתפור את החליפה המתאימה ללקוח. האתגר יהיה לדעת לשלב בין העצה האישית לרובוטיקה, כשהעצה האישית אומנם יכולה לטעות, אבל היא יכולה גם לקחת טוב יותר את סך השיקולים בחשבון, גם כשמגיעים לעסקאות ומהלכים בעלי משקל רב".

אלעזר רוזנברג
צילום: משה ביטון

יריב פאר, מנכ"ל אינטרנט רימון:

"במבט על ישראל 2030 צריך להבין שנחיה בתוך המרחב הדיגיטלי בכל תחום. מפשיעה דרך בילויים, לימודים ועבודה. כל דבר עובר למרחב הדיגיטלי כבר. מתוך המסקנה הזאת אנחנו צרכים להתחיל להיערך לחיים החדשים שעושים את המעבר אל תוך המרחב הדיגיטלי, צריך להפנים שינויים בדפוס ההתנהלות וההתנהגות שלנו בתוך המרחב הדיגיטלי בתחומים רבים. עלינו לדאוג שהמרחב הזה יהיה נגיש וזמין לכל אחד, כי כשנשאל האם אתה הולך לעבודה, הכוונה היא לעבוד מהבית כשכלי העבודה המרכזי יהיה המחשב. ככל שנעבור לעולם מקוון נצטרך לדעת כיצד להעניק הגנה לילדים וגם למבוגרים".

יריב פאר
צילום: משה ביטון

אתי שטרן, ראש קמפוס טל, המרכז האקדמי לב:

"השנה האחרונה תרמה רבות לשינוי שיטת הלמידה. למעשה התהליך של למידה מתוקשבת מתרחש כבר כמה שנים, אבל זה התקדם מאוד בעצלתיים. עד שפתאום ביום אחד מצאנו את עצמנו כל המוסדות האקדמיים עוברים ללמידה מרחוק. אבל זה יצבור יותר ויותר תאוצה ויאפשר לנו להעניק לסטודנטים אפשרות ללמוד קורסים במוסדות אקדמיים אחרים והמגמה הזאת תלך ותגבר. גם צורת הלמידה תלך ותשתנה. לא רק קורס פרונטלי בזום אלא למידה יותר אקטיבית, יותר אמצעי מדיה, לא רק הקשבה למרצה. כבר היום בקורונה התחלנו בתהליכים האלה. יש לנו קורסים שעובדים בשיטה של כיתה הפוכה, כלומר הסטודנטים מקבלים את החומר עוד לפני השיעור ובשיעור למעשה רק מחדדים אותו ושואלים את המרצה שאלות".

אתי שטרן
צילום: משה ביטון

אודי בן אורי, מנכ"ל אורבונד:

"כשנכנסים למיזם של בנייה, דבר ראשון בודקים עלות מול תועלת. לוחות גבס הם פתרון נהדר. כבר משלב התכנון, כשאתה מתכנן בניין עם מחיצות גבס בין החדרים אתה מפחית מהמשקל של הבניין, ואז כל העלויות של בטון וברזל יהיו הרבה יותר נמוכות. גם עבודות הריצוף בבית הרבה יותר זולות. היתרון בלוחות גבס זה שאתה יוכל לעשות בעזרתם כל דבר שאתה רוצה כמו נישות וספריות. יתרון נוסף הוא שברגע שהמשפחה מתרחבת ומשתנה, למשל הילדים עוזבים את הבית ואתה רוצה סלון גדול יותר, בעזרת הגבס ניתן בקלות לשנות את תצורת הבית, גם מבחינת המהירות וגם מבחינת העלות".

אודי בן אורי
צילום: משה ביטון