טקס חילופי ראש המנהל האזרחי
טקס חילופי ראש המנהל האזרחי צילום: דוברות מתפ״ש

תת אלוף פארס עטילה, נכנס היום (רביעי) באופן רשמי לתפקיד ראש המנהל האזרחי.

טקס ההחלפה נערך אחר הצהריים במפקדת המנהל האזרחי באוגדת יהודה ושומרון, במעמד מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון ומפקד פיקוד המרכז, אלוף תמיר ידעי.

תת אלוף פארס עטילה, שכיהן בתפקידו האחרון כראש מנהל האוכלוסיות בצה"ל, מחליף את תת אלוף רסאן עליאן, אשר כיהן בתפקיד ראש המנהל האזרחי במהלך השנה ושמונת החודשים האחרונים, ועתיד להתמנות בעת הקרובה לתפקיד מתאם פעולות הממשלה בשטחים ולעלות לדרגת אלוף.

עטילה ביצע במהלך שירותו מספר תפקידים ביחידת המתפ״ש, בינהם ראש מנהלת התיאום והקישור לרצועת עזה במהלך מבצע ״צוק איתן״, ורמ״ט המנהל האזרחי בתפקידו האחרון ביחידה.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, אמר בטקס: ״תפקיד ראש המנהל האזרחי הוא אחד התפקידים הרגישים, המגוונים והמאתגרים שמפקד נדרש אליהם, בטח במציאות הנוכחית, מציאות משברית שבה משבר רודף משבר, ואתגר רודף אתגר".

"הזירה הפלסטינית חווה שינויים מרחיקי לכת ומתמודדת עם אתגרים משמעותיים שמחייבים אותנו להתאים את דפוס פעולתנו. משבר הקורונה, על השלכותיו הבריאותיות והכלכליות, לא פסח על הרשות הפלסטינית, אשר חרף הקשיים מצליחה להתמודד עם המגפה, בסיוע ובתמיכה רציפה של המנהל האזרחי. בשנה החולפת, התמודדנו בין היתר, גם עם משבר ביחסים מול הרשות הפלסטינית, שהוביל לניתוק התיאום האזרחי והביטחוני מצדה. משבר זה חייב אותנו לשבת על הַמְּדוֹכָה, לגבש פתרונות יצירתיים ולפתח טכניקות עבודה חדשות. בסופו של יום, עמדנו בהצלחה במשימה זו ואפשרנו את החזרת היחסים למסלולם התקין".

הוא פנה לראש המנהל היוצא ולמחליפו ואמר, "רסאן ידידי, אני מבקש להודות לך על שהטבעת חותמך במערך, ולאחל לך הצלחה רבה בתפקידך הבא כמתאם פעולות הממשלה בשטחים. פארס היקר, מונחים לפתחך שורה של אתגרים שיעצבו את התקופה הקרובה. אין בליבי ספק שתצליח בתפקידך ותוביל את הארגון לפסגות חדשות".

ראש המנהל האזרחי היוצא, תת אלוף רסאן עליאן, סיפר כי "לפני שנה ושמונה חודשים עמדתי כאן נרגש, קיבלתי בגאווה את הפיקוד על המנהל האזרחי, והצטרפתי למשפחת היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים. ברצוני להודות על הזכות לפקד על ארגון ייחודי, מקצועי ומורכב, בעל השפעה נרחבת על עיצוב המציאות והעתיד באזור יהודה ושומרון, אשר עשייתו מביאה ערך מוסף לשולחן מקבלי ההחלטות".

"זו הייתה תקופה רוויית אתגרים אשר הציבה בפנינו סיכונים והזדמנויות, החל במשבר הסחר וכלה בהתפשטות נגיף הקורונה, הפסקת התיאום האזרחי והביטחוני, וסוגיות מדיניות נוספות שעל הפרק אשר השפיעו רבות על תמונת המצב ביהודה ושומרון. אני מסתכל לאחור ואני גאה להגיד שיחד - מפקדים, קמ"טים, חיילים ועובדי המנהל האזרחי - הצלחנו להעמיד הישגים מרשימים במכלול האתגרים ולהביא יחד עם פיקוד המרכז, אוגדת איו"ש, שב"כ, משטרה ומג"ב ליציבות ביטחונית באזור כולו. אל לנו לשכוח שהדרך עוד ארוכה והעשייה מרובה ואני סמוך ובטוח, ובעיקר בוטח בכם, אנשי המנהל האזרחי, שתמשיכו בה בהצלחה בהובלתו המנוסה של פארס, ותמשיכו לפעול לשימור היציבות הביטחונית באזור יהודה ושומרון בכל מציאות בה נדרש לפעול", הוסיף.

ראש המנהל האזרחי הנכנס, תת אלוף פארס עטילה סיכם, "היום אני מקבל בתחושת שליחות עצומה את הפיקוד על המנהל האזרחי. עבורי מדובר בהבעת אמון, זכות גדולה, ומחויבות להוביל ולעמוד בראש הארגון. בפני המנהל האזרחי, ישנם אתגרים רבים, אך העוצמה הערכית והמקצועית, הידע, וההון האנושי שלנו - הביאו ועוד יביאו את המנהל האזרחי להישגים מרשימים. אנו ניצבים בפני תקופה ייחודית ומאתגרת, ובפני צמתים חשובים וייתכן אף היסטוריים. השינויים מסביב עלולים לשנות סדרי עולם או להוות הזדמנות אזורית המשפיעה על עיצוב וייצוב המרחב".

"בתקופה רגישה זו, העשייה מחייבת את כולנו – אותי ואתכם, המפקדים והאזרחים כאחד. על כולנו להוות תשתית אנושית, מקצועית, חזקה, מלוכדת ומשפיעה, המשמשת קצה מבצעי משימתי ליישום המדיניות שמתווה הדרג המדיני. יחד נמשיך להשפיע, נמשיך לתרום, ונמשיך להצליח במשימתנו החשובה – שיפור מרקם החיים לכלל האוכלוסיות במרחב ושימור היציבות הביטחונית באזור", אמר ראש המנהל האזרחי.