שר הבריאות יולי אדלשטיין
שר הבריאות יולי אדלשטייןצילום: משה ביטון

יולי אדלשטיין, שר הבריאות:

"יש בלגן בהתנהלות הממשלה, אני לא יודע להבטיח שבממשלה הנוכחית ברקע הפריטטיות והבחירות יתקבלו החלטות כפי המלצות משרד הבריאות. הייתי קצת פגוע מהתנהלות הממשלה בישיבה המפורסמת, ואני מקווה שעכשיו אנשים התיישרו והבינו שהגיעו עד לקצה. תהיה פתיחה של דברים רבים שלא חלמנו לפתוח. אני לא בטוח שאפשר לאכוף את התו והדרכון הירוק בחנות נעליים קטנה, אבל בקניונים, בבתי מלון ובקאנטרי קלאבים, כשנראה התייצבות בתחלואה וירידה בחולים קשים נעשה זאת. פתיחת השמיים לא צפויה כרגע. עם כל המוטציות שמסתובבות אנחנו במגננה. אני מקווה שבשבועות הקרובים נתב"ג יישאר סגור. הסכנות ברורות לכולם, על כולם לזכור את הכללים. כולנו מכירים חולה קשה או מישהו שנפטר מהנגיף".

ד"ר אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה
ד"ר אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלהצילום: משה ביטון

ד"ר אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה:

"תפיסת העולם שלי, ואני מאמין שזאת התפיסה של הייעוץ המשפטי של מדינת ישראל, שמי שנבחר למשול אלו נבחרי הציבור ומי שקובע את המדיניות זאת הממשלה ונבחרי הציבור. זה לא התפקיד שלנו המשפטנים, אנחנו לא אמורים להיות שם. התפקיד שלנו הוא לסייע בידם לעשות זאת בצורה הטובה ביותר. לצד הדברים האלה, מה שמדאיג הן ההתבטאויות שתוקפות את מערכת החוק ולא היו בעבר. אלה התבטאויות מתלהמות והתקפות אישיות נגד אוכפי החוק העיקריים. יש בודדים שבעיניי חורגים מהביקורת הלגיטימית, שמדברים בצורה לא ראויה, אבל אני לא הולך ללמד את השרים איך להתבטא. עם חלק הארי של השרים יש יחסי עבודה תקינים וטובים. זה בסדר שיש ביקורת עליי ואני לא חף מטעויות".

מיכאל ביטון
מיכאל ביטוןצילום: משה ביטון

מיכאל ביטון, השר לנושאים אזרחיים וחברתיים במשרד הביטחון והשר לנושאים אסטרטגיים:

"ראינו שמישהו רוצה סגר - אולי מסיבות אישיות, אולי מאינטרסים פוליטיים. אבל לצד הסגר חייבת להיות לממשלה גם תוכנית יציאה מהסגר. בתקופה כזאת אם אתה רוצה אמון של הציבור אתה צריך לתת לו תקווה. אי אפשר לבוא ולומר לציבור בזמן של תחלואה גבוהה: עכשיו יש רק סגר, הגבלות. אי אפשר לא לדבר על פתרונות. צריך להתחשב במדד החיסונים כאשר דנים ביציאה מהסגר. יש עשרות ערים שחיסנו כבר יותר מ־80 אחוזים ממי שמוגדר אוכלוסייה בסיכון. הפתרון צריך להיות דיפרנציאלי. הממשלה חייבת להתייחס לנתונים וביציאה מהסגר להשתמש בכלי הזה של החיסונים".

מירי רגב, שרת התחבורה והבטיחות בדרכים
מירי רגב, שרת התחבורה והבטיחות בדרכיםצילום: משה ביטון

מירי רגב, שרת התחבורה והבטיחות בדרכים:

"הגעתי למשרד וראיתי תוכניות שאושרו בעבר ולא מתקדמות. הכול תקוע. הכול מכודרר בין המשרדים. באתי ודחפתי את כל ההחלטות האלה ואני מאוד שמחה שכל הפרויקטים האלה יוצאים לפועל. הבאתי סוף סוף גיבוש תוכנית אב תחבורה לאזור יהודה ושומרון. הדרכים באיו"ש מחוברות לירושלים, לתל אביב ולכל חלקי הארץ. אבל כל נושא התאורה, אנשים נוסעים עם ילדים קטנים ונשים בהיריון בכבישים בלי תאורה, זה דבר שגם ברמה הביטחונית הוא לא ייעשה ואנחנו מדליקים את האור בכל רחבי יהודה ושומרון. פה אני מבשרת בשורה ראשונה שעדיין לא בישרתי אותה: אנחנו הולכים לתכנון כביש רוחב מבקעת הירדן דרך צומת תפוח, אריאל, ממזרח למערב, וזו בשורה אדירה שתחבר את כל מדינת ישראל, ירושלים, תל אביב, יהודה ושומרון, בקעת הירדן, צפון ודרום. זה תפקידנו, לחבר את ישראל".

אריה דרעי
אריה דרעיצילום: משה ביטון

אריה דרעי, שר הפנים:

"אין לא לגדעון סער ולא לנפתלי בנט שום סיכוי שבעולם להקים ממשלה. הלאומי והימני רוצה את נתניהו כראש ממשלה. הוא מקבל את האמון של הציבור. הוא גם האיש המתאים ביותר לעניין. הממשלה הפריטטית היא התגלמות של חוסר אונים. לכחול־לבן הייתה משימה אחת: כל היום להוכיח ולהוכיח ולהוכיח שהם יושבים עם נתניהו אבל סולדים מנתניהו. כחול־לבן נלחמו בכל הכוח להתיר את ההפגנות למרות הסגרים ולמרות המצב הקשה, חלילה וחס שנתניהו לא יקבל בכל מוצאי שבת הפגנה של אלפי אנשים בלי מסכות, וזה התיר את הרצועה בכל הארץ. אנשים אמרו: אם להם מותר למה לנו אסור? אסור להתפלל, אסור להתחתן? וככה זה התחיל".

חילי טרופר
חילי טרופרצילום: משה ביטון

חילי טרופר, שר התרבות והספורט:

"סיכמנו עם משרד הבריאות שהתחום הראשון שייפתח במתווה של דרכון ירוק, מחלימים, מתחסנים ומי שעושה בדיקה ויוצא שלילי הוא תחום התרבות. הוא יהיה התחום הראשון שבו הדרכון הזה יופעל. יש כאן אמירה ערכית חשובה. החברה אומרת: יש מקום לתרבות, גם כלכלית זה פרנסה של עשרות אלפים. לא סתם משרד הבריאות הלך איתנו, כי זה התחום הכי מסודר, אפשר לדעת איפה בן אדם יושב ואיפה הוא קנה כרטיס, וניתן לשמור על המרחקים ועל כל הכללים. אני מאוד מקווה שכבר בשבועות הקרובים זה יתחיל לחזור. השיא בעיניי זה הסיפור שאין תקציב בישראל משיקולים פוליטיים של מישהו שרצה תחנת יציאה. בשבילי, הדבר הזה הוא הרגע שבו היה לי משבר".

פנינה תמנו־שטה
פנינה תמנו־שטהצילום: משה ביטון

פנינה תמנו־שטה, שרת העלייה והקליטה :

"בשנת 2020, עם הקורונה, הגיעו לארץ יותר מ־20 אלף עולים חדשים, ואני גאה בזה, ואנחנו צופים בשנים הבאות עלייה עוד יותר גדולה. גם מי שהקורונה מנעה ממנו לעלות לארץ יעלה. התקופה הזאת גרמה ליהודים רבים בעולם להבין שפה זה הבית. חשוב לי להדגיש: אני שרת העלייה והקליטה של כל עם ישראל, של כל יהודי העולם שרוצים להגיע הביתה, כמובן שעם הדגשים מיוחדים כאשר צריך להביא החלטות ייחודיות שנוגעות לעלייה מאתיופיה ולא רק. לדוגמה, בני המנשה שמאז 2017 הנושא הזה היה תקוע, ואני הובלתי לכך שיתחילו להעלות עוד הפעם את בני המנשה. לפני כשבועיים דנו על סגירת שמי ישראל, וגם היום אנחנו עדיין עם שמיים סגורים. הייתי היחידה שהצביעה נגד. הבאתי לכך שיוחרגו טיסות של עולים לארץ".

גילה גמליאל
גילה גמליאלצילום: משה ביטון

גילה גמליאל, השרה להגנת הסביבה :

"מי שקידם איתי את התוכנית של הקצאת כספים לערבים זה ראש הממשלה נתניהו. האמירה של ראש הממשלה בבחירות 2015 שהערבים נוהרים לקלפיות התמקדה יותר ברשימה המשותפת. אנחנו קוראים לאזרחים הערבים להצביע לליכוד. מי שקידם את צמצום הפערים מול האוכלוסייה הערבית זה אנחנו. המפלגה של סמוטריץ' בהחלט תהיה בממשלה, סמוטריץ' היה שר מצוין. יחד עם זאת יהיו אנשים ספציפיים שאולי לא יהיו חלק מהממשלה. הלוואי שבמדינת ישראל יהיו כבר שתיים או שלוש מפלגות גדולות, בלי רסיסי מפלגות שחוץ מנזק לא עושות שום דבר. צריך את ראש הממשלה שיהיה חזק כדי שתהיה ממשלת ימין חזקה".

עומר ינקלביץ
עומר ינקלביץצילום: משה ביטון

עומר ינקלביץ, שרת התפוצות :

"החברה הישראלית קצת מנותקת מהאירוע הזה שנקרא יהדות התפוצות. זה קשר אסטרטגי סופר־מהותי. התקופה של הקורונה היא באמת קשה. אנחנו במצב הישרדותי ופה החברה הישראלית דואגת. אבל ביום שאנחנו מבינים שעניי עירך אלו האחים שלך בתפוצות - זו אחריות שלנו. הקשר הוא קשר שבאמת צריך לטפח, ואני מקווה שהשרים שיבואו אחריי יבינו את זה. מדברים הרבה גם על הסדרת ההתיישבות הצעירה. אני הסתכלתי לאנשים בעיניים וראיתי את המצוקה והכאב, אבל לצערי זה לא צלח בסוף. זה היה שבר בשבילי. אני מתפללת ומייחלת ליום שנוכל להגיד: הסדרנו".