שלמה נאמן ואברהם דובדבני
שלמה נאמן ואברהם דובדבני צילום: גרשון אלינסון

בעקבות הסגר שפקד את המדינה בחודש האחרון שאילץ לדחות את אירועי ט"ו בשבט, התקיימו (רביעי) היום שורה של אירועים ברחבי גוש עציון ובהם חניכת שביל האופנים מראש צורים לאלון הבודד ואירוע הנטיעות בנווה דניאל.

במקביל נערך סיור ברחבי המועצה האזורית גוש עציון בכדי להרחיב את ענף התיירות והמורשת במועצה.

הסיור התחיל בחניכה של פרויקטים שמומנו על ידי קק"ל ובהם כביש חדש לחווה החקלאית בחוות קשואלה וטיילת חדשה לשבילי אופנים מהיישוב ראש צורים עד האלון הבודד המחודש.

ביישוב נווה דניאל התקיימה חנוכת אנדרטה ואירוע נטיעות של 15 עצים לזכר חמישה עשר הנופלים בשיירת נבי דניאל, שהייתה שיירת שיצאה בשנת 1948 מירושלים לעזרת גוש עציון הנצור, במטרה להעביר אספקה. בחזרתה לירושלים נתקלה השיירה במארב ובקרב נהרגו 15 לוחמים וכ-40 נפצעו. לאירוע הגיע גם מרדכי עדיקא, שכבר עבר את גיל 90, מגיבורי ומגיני גוש עציון, שנפצע פעמיים ונפל בשבי הירדני במלחמת העצמאות ושוחרר באביב 1949.

משם המשיכו לבית ברכה לראות מקרוב את ההתפתחות המרשימה של המקום וקיימו ישיבת עבודה במתחם. הסיור נחתם בדרום מזרח הגוש בחוות פני קדם בסקירה מקיפה של פרויקטים משותפים של קק"ל והמועצה בגזרה.

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן אמר, "שמחנו לארח בגוש עציון את חברנו אברהם דובדבני יו"ר קרן קיימת לישראל, לו זכויות ועשייה מרובה למען עם ישראל ויישוב הארץ, ולהראות לו מקרוב את כל הפרויקטים והפעילות של קק"ל בגוש עציון. הקמת האנדרטה והנטיעות בנווה דניאל ,לזכר שיירת נופלי שיירת נבי דניאל, לצד חנוכת שביל האופניים הם שילוב המסמל את גוש עציון, שימור ומורשת לצד פיתוח וחיזוק ההתיישבות. יישר כוח ליישוב נווה דניאל על הטקס. אתגרים רבים לפנינו ויחד עם שותפינו נמשיך לשמר ולפתח את גוש עציון".