קרן פרס בראשית הכריזה הערב (רביעי) כי חתן פרס בראשית לשנת 2021 הוא במאי הקולנוע, המפיק והפילנתרופ סטיבן ספילברג.

"הפרס היוקרתי יוענק לספילברג על היותו אחד הקולנוענים המשפיעים ביותר בתולדות הקולנוע; מחויבותו לעשייה חברתית ולפילנתרופיה; ועמדתו הברורה כנגד אנטישמיות וצורות אחרות של שנאת-חינם וחוסר סובלנות. קרן הפרס מוקירה את מסירותו יוצאת הדופן לשימור והעברת זיכרון השואה לדורות הבאים דרך פרויקטים חדשניים, ופעילותו הציבורית הענפה לשבירת מעגלי שנאה אלימים בעולם ומניעת רצח עם", נמסר מטעם הקרן.

פרס בראשית, שכונה על ידי מגזין TIME "הנובל היהודי" הוא פרס שנתי שנועד להעלות על נס אנשים יוצאים מגדר הרגיל שהערכים על פיהם הם פועלים, וההישגים שלהם, מעניקים השראה לבני הדור הבא של העם היהודי. מדי שנה נבחרים זוכים וזוכות על בסיס הישגים מקצועיים חסרי תקדים, תרומתם לאנושות, ומחויבותם לערכים יהודיים.

סטיבן ספילברג
סטיבן ספילברג צילום: WFPA / Alamy Stock Photo

לראשונה מאז היווסדה, קרן פרס בראשית אפשרה לקהל הרחב בישראל ובעולם לקחת חלק בהליך בחירת הזוכה.

למעלה ממאתיים אלף איש מ-6 יבשות הצביעו עבור ספילברג בקמפיין שרץ בחודשים האחרונים, ומיליונים נוספים לקחו חלק בהליך ההצבעה ובפעילויות ברשתות החברתיות.

יחד עם וועדת הפרס שמחזיקה בסמכות הסופית מי יקבל את הפרס היוקרתי, העובדה שספילברג קיבל את מירב הקולות הייתה גורם מכריע בהחלטה.

סטיבן ספילברג הוא חתן הפרס התשיעי של פרס בראשית. זוכי פרס בראשית לדורותיהם בוחרים מדי שנה נושא פילנתרופי בעל משמעות אישית שחשובה להם ולמטרה זו הם מעניקים את הפרס הכספי בסך מיליון דולר. שרנסקי, חתן הפרס לשנת 2020, הקדיש את הפרס הכספי לטובת המאבק בקורונה, סיוע לאוכלוסיות שנפגעו מהתפרצות המגיפה, ומניעת מגיפות עתידיות.