דני דיין וגדעון סער
דני דיין וגדעון סער צילום: תקווה חדשה

דני דיין, לשעבר הקונסול הכללי של ישראל בניו יורק ויו״ר מועצת ישע המתמודד לכנסת ה-24 מטעם מפלגת ״תקווה חדשה״, מותח הערב (רביעי) ביקורת חריפה על דרך ניהול משבר הקורונה.

״נתניהו מאשים את כולם. נתניהו אמר אתמול שאלו שמפיצים פייק ניוז אחראים לכך שבתי ספר לא נפתחים. לומר שאיזה רב אשרוב אחראי, שאף אחד לא מכיר, ולא בנימין נתניהו – זו שערורייה. זה פייק ניוז", אמר דיין בראיון למשדר המשותף של i24NEWS ו״ישראל היום״.

לדבריו "אני עוקב בכל יום אחר המפה האינטראקטיבית של הניו יורק טיימס על נגיף הקורונה. היום ישראל היא השנייה בעולם במספר הנדבקים פר-נפש, אחרי מונטנגרו. נכון שהחיסונים הם הישג של נתניהו וממשלת ישראל, אבל אתה יודע, זה כמו להגיד שביום כיפור חצינו בסופו של דבר את תעלת סואץ – זה לא אומר שגולדה מאיר לא עשתה שגיאה ענקית בעקבותיה היא בסוף נאלצה לפרוש מהפוליטיקה. אז העובדה שהוא עשה משהו טוב, ונצטרך לראות בהמשך את התוצאות, לא אומרת שהוא לא ניהל לא נכון את המשבר הזה במשך 12 חודשים ואנשים שילמו בחייהם בשל כך".

דיין התייחס גם למגמת הירידה בכוחה של המפלגה בסקרים. "זה מאד טבעי שזה קורה, בכל פעם שיש כוכב חדש בשמי הפוליטיקה הישראלית זה קורה בסקרים, אבל אין לי ספק שבסופו של דבר בשבועות האחרונים, או אפילו בימים האחרונים לקראת הבחירות זה יגיע לכדי מרוץ בין נתניהו וסער. מדוע? כי גדעון סער הוא המועמד היחיד שיש לו סיכוי להחליף את נתניהו".

"רוב הציבור הישראלי נמצא במרכז-ימין, רק מועמד שמגיע מהמרכז-ימין יכול להקים קואליציה שיכולה להחליף את נתניהו וזה מאד ברור: ליכוד, המפלגות החרדיות, סמוטריץ, בן גביר וכנראה מנסור עבאס – עם בנט. אם הם יקבלו יותר מ-61 ראש הממשלה ייבחר שוב לראשות הממשלה. אם הם לא – גדעון סער הוא היחיד שיכול להקים קואליציה אלטרנטיבית ואנשים מבינים שזה המרוץ האמיתי, נתניהו נגד סער״, הוסיף.

דיין נשאל מדוע דווקא הוא, שהגיע מהימין, לא יעדיף לשבת עם נתניהו ויבחר להקים ממשלה עם יאיר לפיד ומירב מיכאלי.

"בחודשים האחרונים שלי בניו יורק ואפילו יותר אחרי שחזרתי מניו יורק, הרגשתי כל כך... אני לא רוצה להשתמש במילים קשות אבל הרגשתי שזה מספיק. 13 שנים של ראש הממשלה נתניהו הספיקו, משתי סיבות: דבר ראשון זה חוסר הניהול, ראינו את זה במשבר הקורונה, אבל הדבר השני כנראה אפילו חשוב יותר, זה השיח הרעיל, השיח המפלג, המילים בהן משתמש נתניהו וסביבתו, התומכים שלו בתוך הליכוד, בתוך הפרלמנט".

"זו לא מורשת ז׳בוטינסקי, זו לא מורשת מנחם בגין, זו לא מורשת יצחק שמיר שאני רגיל אליה. זו לא הפתעה שהבן של מנחם בגין והנכדה של יצחק שמיר הצטרפו אלינו. אנחנו חושבים שהמשך אותן 13 שנים עם נתניהו רע למדינה. זה כמו שתשאל את ג׳ו ביידן אם הוא היה מוכן להיות חבר בקבינט של דונלד טראמפ לו הוא היה זוכה בבחירות, כמובן שלא. ״תקווה חדשה״ הוקמה כי הגענו למסקנה ש-13 שנים הן יותר מידי לנתניהו להיות ראש ממשלה ואני לא אתרום לכך שהוא ימשיך את תקופת הכהונה שלו", דברי דיין.

לשאלה האם יעדיף לשבת תחת נתניהו או לצאת לבחירות חמישיות ענה, "אני לא רואה סיבה שזה מה שיהיה. זה מאד פשוט: אם נתניהו, בנט, החרדים, בן גביר, סמוטריץ וכנראה הרשימה הערבית של מנסור עבאס ישיגו 61 מנדטים - הוא יקים ממשלה. אבל אם הוא לא – אנחנו נקים ממשלה".