פרופ' יובל אלבשן
פרופ' יובל אלבשן צילום: חזקי ברוך

גיל: בן 51, אב לשניים

עיסוק: סופר, פרופסור למשפטים ועורך דין קהילתי

רזומה: תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני במשפטים מהאוניברסיטה העברית, שניהם בהצטיינות יתרה. מרצה בכיר באוניברסיטה העברית ופרופסורה מהמל"ג על "הישגים מקצועיים יוצאי דופן ופריצת דרך במחקר המשפטי־חברתי".

בשיעור או לתפוס שמש בדשא עם החבר'ה?

לצערי, במהלך כל התואר הראשון שלי נאלצתי לעבוד במשרה מלאה במשרד הביטחון כדי לפרנס ולממן את עצמי, ולכן לא ממש הכרתי את המדשאות המוריקות בקמפוס והאמת, גם לא ממש ביקרתי בכל השיעורים. זו הייתה תקופה מטורפת של ריצה אחרי הזנב של עצמי.

מעונות או בית?

מעונות, ברור. אחרי חמש שנות שירות צבאי היה ברור שלא חוזרים הביתה. בהמשך התואר בגלל שאמי חלתה והיא נותרה לבד בבית, חזרתי הביתה.

מבחן סמסטר עם ים חומר: להתכונן שבועיים מראש באופן מדורג או יום לפני המבחן ויהיה בסדר?

לא שבועיים מראש אלא חודש ימים לפני כבר התחלתי ללמוד. בגלל עומס העבודה והקושי לקחת ימי חופש בלי לרדת בשכר הייתי חייב להיות מאוד מתוכנן ולהתחיל ללמוד מספיק זמן מראש. גם העובדה שנעדרתי מהרבה שיעורים אילצה אותי להתכונן כמו שצריך.

קפיטריה או כריך מהבית?

גם וגם. אלה היו ללא ספק השנים של הפחמימות הלא מורכבות והכל כך אהובות עליי. בוקר, צהריים וערב פחמימות. בימים הטובים ההם הפחמימות היו עפות ממני, בניגוד למצבי בשנים האחרונות שכל פחמימה ופחמימה מסרבת לעזוב אותי ודבקה בצמיגים שגידלתי וטיפחתי עם השנים.

שיעור מרתק במיוחד:

מבוא לפמיניזם עם ד"ר אורית קמיר. המרצה פתחה לי עולם חדש כשהציבה ראי מול עיניי וגיליתי כמה פריבילג אני כגי"א – גבר יהודי אשכנזי. זה לא גילוי פשוט לגלות שאתה, שהחשבת את עצמך מגיל צעיר כלוחם צדק, משתייך דווקא לצד המדכא והרבה פעמים בלי לשים לב. בזכותה אחר כך המשכתי ללמוד את הנושא בקורסים נוספים ועד היום הפמיניזם הוא נדבך מרכזי בהגדרת הזהות שלי.

מרצה נערץ:

פרופ' אהרון ברק. פעם ראשונה שנתקלתי בגדולה. ידע אינסופי, אהבת הדעת וחוכמה שמשולבות בצניעות אנושית נדירה שהעצימה אותי כתלמיד. הוא היה כעץ ענקי שלא מצל על השתילים שגדלים תחת ענפיו אלא להפך. בזכותו התאהבתי במשפט ובזכותו הבנתי שזה כלי אדיר לתיקון עולם ולשינוי חברתי.

שיעור סטטיסטיקה: לשבת מאחור ולשקוע בפרק מסדרה טובה או להתיישב בשורה הראשונה ולסכם כל מילה?

בשיעורים שבהם בכל זאת הייתי נוכח הייתי יושב מאחור ועסוק בענייניי. כך, אגב, הכרתי את אם ילדיי ורק בשביל זה היה שווה להרחיק עד לאוניברסיטה בהר הצופים בירושלים.

עבודת סמינריון שתנצור בליבך לעד:

בשנה ד' עשיתי עבודת סמינריון אצל עו"ד אביגדור פלדמן על עיוותי דין. זו הפעם הראשונה בתואר שהכרתי את סמטאות הכאב שמאחורי בתי המשפט ולא רק את החזות הנוצצת של המשפט כמגן החירות והצדק.