בית ספר
בית ספרצילום: ISTOCK

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים, שחלק מהתלמידים המתגוררים בעירו שבו היום לספסל הלימודים שוחח היום (חמישי) עם גיא פלג וניסים משעל והתייחס לחידוש הלימודים. מנגד, אמיר כוכבי, ראש עיריית הוד השרון הסביר מדוע הוא לא פותח את מערכות החינוך בעירו.

"אנחנו לא פתוחים את הלימודים בגלל המוטציה ושמה ממשלת ישראל", אמר כוכבי בפתח הריאיון וטען שהם קרוב לשנה מחכים לאיזה גוף שיצליח להתנהג כמו מבוגר אחראי בתוך המשבר הזה. "תראו, אין באמת חזרה ללימודים. זה שקר. זה בלוף. אני חושב שאנחנו כבר שנה מתעלמים מילדים בכיתות ה' עד י'", הסביר.

"נכון לאתמול בבוקר היינו במרחק 0.2 אחוז מהמדד שהם חתכו. כי היה לנו אירוע נקודתי בפנימייה סגורה והמדינה לא החריגה אותה מהרמזור כמו שהיא החריגה בתי אבות ובתי חולים או כל מיני מוסדות ציבור כאלה ואחרים שנמצאים בעיר, אבל לא באמת משפיעים עליה. בגלל החריגה כזו אצלנו לא פותחים את הלימודים. זה חלק מראייה נקודתית ולא רחבה שלא מאפשרת לממשלה הזו לקבל את ההחלטות הנכונות".

אז מה נכון היה לעשות? לדבריו, ממשלת ישראל הייתה צריכה לתת לראשי העיריות את הסמכות לפתוח את מוסדות החינוך אצלם בהתאם לרמת התחלואה בעיר. "אני יודע לפתוח מהיום למחר איזה גן או בית ספר שאני רוצה וגם לסגור אותם במידת הצורך. אנחנו מתעקשים איתם על הדיפרנציאליות הזו כבר חודשים, אבל הם החליטו שהם יעשו את זה בעירים של מעל ל־200 אלף תושבים, והתוצאה של זה תהיה שהתלמידים ימשיכו לשבת בבית".

לשיחה הצטרף קוניק שהסכים עם דבריו של כוכבי, וביקש להוסיף: "כולנו יודעים שיש קורונה, וזה לא צחוק. נהפוך הוא. בגלל שזה קורה בפועל אצלנו ברשויות הממשלה לא צריכה לנהל את זה, אלא אנחנו. ראש הממשלה צריך להבין שאנחנו חיים לצד הקורונה, וגוף הביצוע בישראל זה בטח לא הממשלה, בטח לא שהיא עושה בחירות כל חודשיים. הרי למה האם איבד אמון במנהיגים שלו? כי התקבלו כל מיני החלטות הזויות ומנותקות מהשטח. הם יגידו לנו לפתוח גינה ציבורית, אבל את מתקני הגינה לסגור? משרד הבריאות צריך לקבוע כללים מחדש – מי שעובר את הסף הזה והזה ייסגר, אבל שיתנו לנו לנהל את זה. הציבור איבד אמון".

לסיום ביקש קוניק להדגיש כי ישנה נקודה שלדעתו לא מספיק מדברים עליה. לדבריו, "אם היינו נמצאים עכשיו במלחמה והיה נהרגים לא חמישים איש ביום אלא חמישה אנשים ביום היינו מדברים על בחירות? זה מראה על חוסר אחריות וניתוח מוחלט של הממשלה".