יד ושם: מוטרדים מהפסיקה בפולין

במוזיאון יד ושם מגיבים לדרישת בית הדין הפולני משני היסטוריונים להתנצל על שכתבו נגד אזרח המדינה שהשתתף בפשעים נגד יהודים בשואה.

ערוץ 7 , כ"ט בשבט תשפ"א

יד ושם: מוטרדים מהפסיקה בפולין-ערוץ 7
יד ושם
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מוזיאון יד ושם מגיב היום (חמישי) להחלטת בית המשפט בפולין לדרוש מיאן גרבובסקי וברברה אנגלקינג, שני היסטוריונים פולנים שהאשימו בספר שכתבו אזרח פולני בפשעים נגד יהודים במהלך השואה, לפרסם התנצלות בטענה כי כי "פירסמו מידע לא מדוייק".

"יד ושם מביע דאגה עמוקה נוכח פסק הדין שניתן השבוע על ידי בית המשפט בפולין נגד חוקרי שואת יהודי פולין הפרופסורים אנגלקינג וגרבובסקי, וחוזר ומדגיש את חשיבות החופש האקדמי במחקר היסטורי מקיף. יד ושם מכיר בפסיקת בית המשפט, אך מוטרד ממנה ומהשלכותיה. כל ניסיון לקבוע את גבולות השיח האקדמי והציבורי על ידי לחצים פוליטיים או משפטיים הוא פסול ומהווה פגיעה ממשית במחקר החופשי", נאמר בהודעת המוזיאון.

עוד צויין כי "מחקר היסטורי אקדמי חייב לשקף את המציאות המורכבת שהתקיימה בתקופה נתונה, על בסיס ניתוח קפדני של כלל התיעוד הקיים, כפי שאכן נעשה בספרם המקיף של החוקרים שנתבעו. יד ושם מכיר ומוקיר את עבודתם המקצועית של שני החוקרים ושל השותפים להם ואף נערך לפרסם מהדורה אנגלית של הספר. ככל מחקר, גם חיבור זה הוא חלק מדיון מתמשך על אודות גורל היהודים בשואה, וכפוף לביקורת במסגרת כללי המחקר המקובלים בעולם האקדמי ולא בבתי המשפט".

"התיעוד המגוון הקיים, כמו גם המחקר ההיסטורי שמתקיים כבר זה עשרות שנים, מעידים, שתחת משטר הכיבוש הדרקוני שגרמניה הנאצית השליטה בפולין והסבל הרב שסבלו בני העם הפולני תחת כיבוש זה, היו גם פולנים לא מעטים שהיו מעורבים באופן פעיל ברדיפת יהודים וברציחתם. שימוש באמצעי של תביעה משפטית כנגד חוקרים ועיתונאים הדנים בנושא זה במקום הליכה בדרך הדיון המדעי המקובל בעולם האקדמי כולו, מהווה איום ממשי על החופש האקדמי ועל חופש העיתונות", אמרו ביד ושם.