שאלות בדרך לבחירות לפרלמנט של אש"ף

הארגונים הפלסטיניים הסכימו על בחירות לפרלמנט ולנשיאות ועתה עובר המיקוד לשאלת הבחירות לפרלמנט של אש"ף.

דלית הלוי - ערוץ 7 , כ"ט בשבט תשפ"א

שאלות בדרך לבחירות לפרלמנט של אש"ף-ערוץ 7
אבו מאזן
צילום: רויטרס

ישיבת נציגי הארגונים הפלסטיניים השבוע בקהיר הביאה להסכמה על עריכת הבחירות לפרלמנט ולנשיאות במהלך החודשים הקרובים, ועל קיום ישיבה נוספת בנוגע לעריכת הבחירות למועצה הלאומית הפלסטינית (המל"פ – הפרלמנט של אש"ף).

עיתון אל-ריסאלה, המזוהה עם חמאס, מציין כי בסוגית הבחירות למל"פ קיימות שאלות פתוחות מהותיות. בבחירות אמורים להשתתף פלסטינים המתגוררים בפזורה, ובכלל זה מדינות שבהן המצב הביטחוני אינו מאפשר לקיים בחירות.

נוסף על כך, אחוז גדול מהפליטים הפלסטינים נושאים דרכונים של המדינות המארחות. בירדן 60 אחוזים מהפליטים, ומדובר באתגר לא פשוט, שכן מרבית הפלסטינים בירדן הם אזרחים ירדנים והממשלה הירדנית לא תאפשר להם להשתתף בבחירות למל"פ, בהיותו פרלמנט של מדינה אחרת והדבר אסור על פי החוק הירדני.

גם הליכי הבחירות למל"פ טרם הוסדרו, ובהם הזכאות לבחור, הצגת המועמדות, הבחירות, רישום הבוחרים, מקומות ההצבעה והמדינות בהן תערכנה הבחירות.

בתחום המדיני עולה שאלה נוספת, ולפיה האם המועמדים והזוכים בבחירות יהיו חייבים לאמץ את המצע המדיני של אש"ף שחתם על הסכמי אוסלו וההכרה בישראל?

אש"ף הוא מקור הסמכות להקמתה של הרשות הפלסטינית, והוא זוכה להכרה בינלאומית, כולל של האו"ם שהכיר בפלסטין כמדינה משקיפה. חמאס מעוניינת להשתלב באש"ף כדי להשתלט על הארגון מבפנים ובכך לזכות בהכרה בינלאומית ובחזקת הייצוג הפלסטיני.