החשמלאי יוכר כנכה בשל עבודתו

בית הדין לעבודה קבע כי ניוון ושחיקת מפרק הכתף והקרע בכתף של החשמלאי נגרמו בגלל עבודתו.

ערוץ 7 , כ"ט בשבט תשפ"א

החשמלאי יוכר כנכה בשל עבודתו-ערוץ 7
חשמלאי. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

בית הדין האזורי לעבודה בת"א קבע השבוע כי שחיקת מפרק הכתף וקרע הסחוס ברקמת הכתף של חשמלאי בניין נגרמו בגלל אופי עבודתו.

כך עולה מפסק דין בתביעה שהגיש החשמלאי נגד הביטוח הלאומי באמצעות עו"ד מלכיאל חדד ממשרד עורכי הדין מרקמן את טומשין.

מהתביעה עולה כי ב', חשמלאי בניין בן 60, עבד מעל ל-30 שנה כחשמלאי. במהלך יותר מ-20 שנה הוא השתמש מידי יום במשך כ-4 שעות בממוצע במכשירים רוטטים כמו קונגו ודיסק. בנוסף במהלך שנות עבודתו עסק מידי יום כ-3 שעות ביום בהשחלת חוטים וכבלים, זאת, כאשר ידיו מורמות מעל גובה הכתפיים.

לאור העובדה שהביטוח הלאומי סירב להכיר בפגיעה בכתפו כמחלת מקצוע, הגיש החשמלאי באמצעות בא כוחו תביעה לביה"ד לעבודה כנגד ההחלטה. בהתאם לכך, ולאחר ניהול הליך הוכחות, נשיאת בית הדין בת"א, השופטת הדס יהלום, מינתה מומחה אורתופדי מטעם בית המשפט שיקבע אם יש קשר בין הפגיעות בכתף מהן הוא סובל, לבין אופי העבודה שלו כחשמלאי בניין.

עו"ד מלכיאל חדד
צילום: משרד מרקמן את טומשין

המומחה האורתופדי שמינה בית הדין, קבע כי הניוון ושחיקת מפרק הכתף אובחנו בשנת 2015, שנה לאחר שסיים לעבוד כחשמלאי. אומנם מדובר במחלה שקשורה גם לגיל וגם למחלת הסוכרת, אך להערכתו ההחמרה במחלה קשורה לעבודתו. המומחה הוסיף כי הקרע במפרק הכתף הוא תוצאה מלאה של עבודתו על פי הלכת המיקרו-טראומה.

עו"ד מלכיאל חדד ממשרד מרקמן את טומשין מסביר כי על מנת להכיר בתאונת עבודה בדרך של מיקרוטראומה יש להוכיח פגיעות זעירות חוזרות ונשנות שכל אחת מהן הסבה נזק זעיר עד שהצטברות נזקים אלו, הביאו לנזק ממשי הפוגע בכושר עבודתו של העובד. לדבריו, בתי הדין נוהגים לדמות את הלכת המיקרוטראומה לנזק שהתהווה בגוף האדם, בדרך של טפטוף טיפות מים על סלע עד להיווצרות נקב.

בעקבות חוות דעתו של המומחה, בית הדין פסק כי על הביטוח הלאומי להכיר בפגיעה בכתף של החשמלאי כמחלת מקצוע וכי על הביטוח הלאומי לשאת בהוצאות המשפט ושכר הטרחה של החשמלאי בסכום של 3,500 ₪.

בעקבות פסק הדין, ב' יוזמן לוועדה רפואית שתקבע את שיעור הנכות בכתף ובהתאם לכך את סכום הגמלה לה יהיה זכאי כל ימי חייו.