נשק לא חוקי. ארכיון
נשק לא חוקי. ארכיון משטרת ישראל

הפתרונות השגרתיים שמוצעים לסוגיית הנשק הבלתי חוקי והאלימות במגזר הערבי – כמו שיטור מוגבר, תוספת תחנות משטרה, הסברה וחינוך אזרחי, תוספת תקציבים, גישור בין משפחות יריבות – לא צלחו ומדיפים פיזור דעת ואמורפיות. נתרכז כאן בפן אחד של המשבר שהסלים והחריף בשנים האחרונות. כמענה יעיל חייב לבוא פתרון חריף.

הפתרון

נפרט שישה שלבים או נקודות מסגרת במתווה לביצוע תכנית פעולה ברוח שלטון החוק, משילות, ושלום הציבור. כל זאת נוכח משבר ממושך בחברה הערבית של ירי פרוע, רציחות, מעשי וונדליזם, אימה בלילות, ואנרכיה ברחובות.

  1. המשטרה תודיע שבעוד שבוע, עם תאריכי-יעד נקובים, כל מי שמחזיק נשק בביתו, בסליק ובשדה, במרתף ובבוידם, חייב על פי דין למסור אותו לידיה. העושה כן יקבל פטור מעונש וקנס.
  2. עם תום המועד, יסכימו השלטונות להאריך את ההזדמנות למסור נשק בעוד יומיים, בתקווה שהפעילות הביטחונית בכפר מביאה להפנמה שאכן כללי המשחק בסוגיית הנשק השתנו לחלוטין.
  3. לאחר-מכן כוחות המשטרה יתארגנו בכפר אחרי כפר, שכונה אחרי שכונה, להתחיל ברגישות ובנחישות בסריקות נרחבות. בשלב הזה  והלאה המבצע חייב לשמור על אלמנט של הפתעה.   
  4. המדינה תטיל קנס של עשרות אלפי שקלים על החזקת כלי הנשק האסורים. צעד נוסף יהיה לבטל כל סיוע מהמדינה, כמו תשלומי הביטוח הלאומי.
  5. בעלי נשק שיגיבו בהתנגדות לבדיקת בתיהם, כל-שכן אם ישתמשו באלימות נגד השוטרים, ייעצרו, יישפטו וייכלאו במאסר ממושך.
  6. כל גילוי של כלי נשק או חומר נפץ לאחר תקופת החיפוש הראשונה יגבה מחיר כבד מהעוברים על החוק. המדינה לא תגלה שום רסיס של חמלה כלפי מפרי החוק ולמעשי הפושעים. התושבים שמכבדים חוק ומדינה ראויים לחמלה.

המשמעויות

המבצע של איסוף נשק במגזר הערבי יבהיר את מידת המחויבות של הציבור למטרת ניקוי המרחב על ידי ניפוי הפושעים – שיהיו בני משפחה, חברים, מכרים ושכנים -  מכלל זירת התושבים. ערבים ייאלצו להעדיף טובת הכלל או סולידריות משפחתית-שבטית צרה. הם גם יתמודדו עם תחושת עלבון ומצוקה נוכח "כיבוש" המשטרה של יישוביהם. בסוף, או שהמאפיה תשלוט או המדינה.

  

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו