תושבי מעלה אדומים בהפגנה נגד המשרפה
תושבי מעלה אדומים בהפגנה נגד המשרפהצילום: TPS

מאות מתושבי מעלה אדומים הפגינו הערב (חמישי) מול בניין העירייה במחאה על התוכנית להקמת משרפת פסולת בעיר.

התושבים דורשים מהמשרד להגנת הסביבה, ממשרד האוצר ומעיריית מעלה אדומים והעומד בראשה לעצור במיידית את קידום תכנית המשרפה.

ראש העירייה בני כשריאל אמר לתושבים לקראת ההפגנה כי ''דחיפת סיפור מתקן ההשבה נולד במוח של גורם פוליטי, למרות שהוא ידע היטב שלא אתן ידי לעולם לפגיעה בבריאות התושבים או בפגיעה באיכות החיים. בלי מתקן ההשבה אין לאותם גורמים פוליטיים זכות קיום. האשפה היא סם החיים הפוליטי שלהם''.

כשריאל הבהיר: ''אף רשות ואף משרד לא יקים במעלה אדומים מתקן מכל סוג, שיש בו סיכון בריאותי או כשל סביבתי. לא יקום ולא יהיה. תמיד נהיה מוכנים לשמוע ולבחון בשקיפות מלאה, ויחד עם תושבי העיר – ובתנאי שזה תואם את איכות החיים הגבוהה שלנו''.

ח"כ מתן כהנא (ימינה) השתתף בהפגנה ואמר ''כשהממשלה לא מאמינה שמעלה אדומים היא חלק ממדינת ישראל, היא הופכת אותה לפח האשפה של המדינה.

''את הליכי הבנייה של שאר המתקנים לשרפת פסולת בישראל עצרו, רק כאן ביו''ש ממשיך התהליך בניגוד לכל הגיון. אחד האזורים היפים ביותר במדבר יהודה יהפוך לפח האשפה של ישראל. תנו לימינה כוח לעצור את זה'', ביקש כהנא.

מועמד מפלגת ''הציונות הדתית'' עו״ד שמחה רוטמן נאם גם הוא בהפגנה ואמר כי ''חייבים לעצור את הפרויקט. אבל לבטל את הפרויקט זה רק פלסטר כי מחר יביאו עוד פרויקט ועוד פרויקט. הפתרון האמיתי והיסודי הוא להחיל ריבונות על השטח. אם היתה מוחלת ריבונות על מעלה אדומים ועל כל יו״ש לא היינו צריכים לדון בשאלה אם חוק אויר נקי חל או לא חל.

''דין מעלה אדומים כדין כפר סבא וכמו שלא היה קם דבר כזה ליד כפר סבא לא היה קם דבר כזה ליד מעלה אדומים. ללא תכנון מסודר, ללא התנגדויות וללא מה שנדרש כדי לשמור על איכות החיים של כולם''.

רוטמן הוסיף: ''מעלה אדומים היא לא פח הזבל של מדינת ישראל. את חירייה הזיזו כי הבינו שאי אפשר לעשות כזה דבר ליד עיר ואם בישראל. מעלה אדומים היא עיר ואם בישראל. את המשרפה הזאת צריך לבטל מחר בבוקר אבל להחיל ריבונות צריך גם מחר בבוקר ושני הדברים האלו יפתרו את הבעיה מהשורש. אני מקווה שבקרוב לא תצטרכו להסתובב עם מסיכות גם לא מסיבות אחרות שאינן קורונה״.