נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין פנה אל שר הביטחון בני גנץ, בבקשה לחקור את מעשה הפגיעה במתחם המזבח בהר עיבל על ידי הרשות הפלסטינית.

״הדיווחים על פגיעה במתחם המזבח בהר עיבל מטרידים אותי מאוד ואני פונה אליך בבקשה לחקור את המקרה עד תום ולקדם את הצעדים הנדרשים על מנת להבטיח שפגיעה שכזו לא תשנה״, כתב הנשיא.

״חבלי ארצנו משופעים באתרים קדושים בעל ערך דתי, היסטורי וארכיאולוגי עצום. אתרים אלה, ומזבח יהושע בהר עיבל ביניהם, הם אתרי מורשת בעלי משמעות לאומית ואוניברסלית שערכם לא יסולא בפז.״

״כריבונים בארצנו, אנו עושים כל שאפשר על מנת להבטיח את חופש הפולחן ואת השמירה והכבוד למקומות הקדושים של בני כל הדתות החיות בארץ. לא יעלה על הדעת כי אנו, אשר שורשינו נטועים באתרים אלה, בכל חלקי הארץ, לא נוודא כי אתרי המורשת שלנו מוגנים ושמורים מכל נזק ופגיעה,״ חתם הנשיא את מכתבו לבני גנץ.

ראש הממשלה בנימין נתניהו צייץ אמש בטוויטר: ''לגבי האירוע החמור בהר עיבל - הנחיתי היום לבצע חקירה מיידית כדי לתפוס את האחראים ולאבטח את המקום. נשמור על המקומות ההיסטוריים שלנו''.

משקמים את האתר ההיסטורי

אתמול שיקמה המועצה האזורית שומרון את החומה העתיקה המקיפה את מזבח יהושע בן נון, שנהרסה על ידי הרשות הפלסטינית בימים האחרונים.

במלאכת השיקום השתתפו למעלה מ-30 עובדים של החברה הקבלנית "עייש עבודות עפר" ואנשי מקצוע, בליווי צמוד של צוות המועצה האזורית שומרון ושל שוקי לוין, לשעבר מנהל אגף הביטחון של מועצת שומרון שומרון שליווה את פרופ' אדם זרטל בגילוי המזבח לפני כ-35 שנה.

מועצת שומרון שיקמה כ-35 מטרים של הקיר המערבי של מתחם המזבח, בעזרת אבנים מקומיות. לא ניתן היה לשקם את החומה הצפונית שאורכה כ-20 מטר והושחתה גם היא על-ידי הרשות הפלסטינית ולכך תידרש עבודה ארכיאולוגית יסודית.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אמר כי "מזבח יהושע בן נון הוא לא רק אתר היסטורי חשוב לעם היהודי, הוא אחד מנכסי צאן הברזל של התרבות העולמית, המקום שבו עם ישראל נעשה לעם.

''המקום הזה שנחשף על-ידי פרופ אדם זרטל מאוניברסיטת חיפה מושך אליו חוקרים מכל רחבי העולם. לצערי הרב אנחנו עדים בשנים האחרונות לפגיעה קשה מצד הרשות הפלסטינית באתרי מורשת היסטוריים כולל שוד והרס עתיקות ברחבי יהודה ושומרון בצורה מכוונת, אבל אין ספק שפגיעה באתר כל כך חשוב לתרבות העולמית זו עליית מדרגה ומעשה ברברי שאין לעבור עליו בשתיקה''.

דגן סיפר: ''אנחנו קיבלנו ביממה האחרונה אלפי פניות מהארץ ומכל רחבי העולם, מאנשי מדע, אקדמיה, היסטוריונים וגורמים שילטוניים. נמשיך למלא יחד עם כל עם ישראל את זכותנו וחובתנו לבנות את כל ארץ ישראל, להתיישב ולטייל בשומרון ולשמור על האתרים ההיסטוריים.

''אני קורא לממשלת ישראל לממש את חובותיה ואת ריבונותה ולמלא אחר האמנות הבינלאומיות שהיא חתומה עליהן ולשמור על אתרי הארכיאולוגיה בתחומה. להגן באופן מעשי ולא רק בדיבורים על אתרי התרבות והמורשת", הוסיף ראש מועצת שומרון.