צה"ל, ארכיון
צה"ל, ארכיוןצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תנועת חמאס וארגון הג'יהאד האסלאמי קוראים לבצע פיגועים באיו"ש בתגובה ל"פשעי המתנחלים המאורגנים והמבוצעים תחת כסות ואבטחה של צבא הכיבוש הישראלי".

לקריאה זו ניתן ביטוי פומבי בעקבות דריסתו למוות של בילאל בוואטנה ופציעת שני תושבים נוספים סמוך לכפר עין אל-ביידא בצפון בקעת הירדן.

בהודעה שפרסמה ציינה חמאס, כי העלייה במספר המקרים בהם פלסטינים נהרגו בידי מתנחלים מדגיש את הצורך בהפעלת המאבק (ביטוי המתייחס גם למאבק מזוין) להגנה על בני העם הפלסטיני, המקומות הקדושים ורכושם.

השיח' ח'דר עדנאן, מראשי הג'יהאד האסלאמי באיו"ש, כינה את האירוע "פשע חדש של המתנחלים" בציינו כי מקרים דומים לאלה החוזרים ונישנים לאחרונה מלמדים כי קיים קשר ביניהם וכי הם מאורגנים.

תנועת המאבק העממי טענה, כי התקפות המתנחלים וחיילי "הכיבוש" הן פועל יוצר של ההסתה הישירה והרשמית של הממסד הישראלי "הגזעני" נגד העם הפלסטיני. לדברי הארגון, המתנחלים מהווים סכנה ואיום על ביטחון העם הפלסטיני והמאבק בהם הוא זכות חשובה.

הארגון קרא להסלים את הפיגועים נגד "עדרי המתנחלים וחיילי הכיבוש" בכל שטח הגדה המערבית ולמוסדות הבינלאומיים למצות את הדין עם מנהיגי ישראל בגין "פשעיהם".