מנהיג האופוזיציה באיראן: "ביידן טועה בגישתו לטהרן"

רזא פהלווי מאשים כי "השנאה היא הדבק האידיאולוגי של המשטר. רוב העם רואה ברפובליקה האסלאמית כישלון".

ערוץ 7 , ב' באדר תשפ"א

מנהיג האופוזיציה באיראן: "ביידן טועה בגישתו לטהרן"-ערוץ 7
ג'ו ביידן
צילום: רויטרס

יורש העצר מאז מותו של השאה מוחמד רזא ב-1980 ומנהיג האופוזיציה האיראנית הגולה, רזא, מספר בראיון ל"ישראל היום" על תמיכתו החד-משמעית ב"הסכמי אברהם" ומדבר על ביקור אפשרי בישראל.

לדבריו, ממשל ביידן תכנן את התנהלותו בנושא האיראני באופן שגוי. "הם אמרו שיחזרו להסכם הגרעין בעת שאויבם המושבע איראן, מיהר להכפיל את שיעור העשרת האורניום בחמש",

הוא מדגיש ומציין שמשטר האייתוללות עשה זאת כשידע כי מצפה לו ממשל שהתחייב לחזור להסכם: "זו סחיטה של העולם החופשי. הפתרון החכם היחיד עבור החששות של האמריקנים, עמי האזור ועבור העם האיראני, הוא תמיכה במאבק באיראן לחירות ולדמוקרטיה".

לשאלה האם לדעתו ממשל ביידן יחזור להסכם הגרעין ענה, "הבעיה החמורה בהסכם הגרעין היא שהוא מושתת על סברה מוטעית של שינוי התנהגות. מדובר באותה תפיסה שגויה של מעצמות המערב מזה ארבעה עשורים. זה לא יקרה. האיראנים יודעים שהמשטר לא מובל על ידי האינטרסים הלאומיים, אלא על ידי האינטרסים המושחתים והנפשעים שלו. זו הסיבה שבגינה בשיחותיי עם מנהיגים זרים אני מסביר להם שהפתרון האמיתי היחיד הוא תמיכה בצורך של העם האיראני".

"מאז ומתמיד שפטתי כל ממשל אמריקני, כל ממשל זר לצורך העניין, באותה הדרך ועם שאלה אחת ויחידה – האם הם יעמדו לצד העם האיראני", הוסיף.

פהלווי גילה כי הוא תומך ב"הסכמי אברהם". "כדאי להשוות את האפשרויות שנפתחו בפני צעירי המדינות שמשתתפות ב'הסכמי אברהם', שלהן אני קורא 'הברית לקידמה', בהשוואה לסבל ולאומללות של מדינות 'ציר ההתנגדות' - איראן שלי, עיראק, לבנון, תימן וסוריה. הם הרוויחו קשרים חברתיים, תרבותיים, חינוכיים, בריאותיים וכלכליים. עם זאת, הניצחון לא הושלם עד שאיראן תהיה משוחררת לצאת מאפלת ההתנגדות לאור הברית. אני מקווה שזה יקרה, בקרוב".

לשאלה האם יגיע לביקור בישראל במידה ויוזמן ענה, "אני אשמח לבקר בישראל ולפגוש את אזרחיה. כי יותר מכולם ברצוני לפגוש את קהילת יוצאי איראן שאני יודע כי הם גאים במורשתם ושומרים על תרבותם. הם מקפידים על אורח חיינו טוב יותר ממה שמתאפשר תחת הרפובליקה האסלאמית שסולדת מההיסטוריה ומהמורשת שלנו".

"אני חושב שישראל יכולה לסייע לאיראן בתחומי ההייטק והסביבה. הידע הישראלי בנושא המים יכול לסייע רבות למדינה שלי שלה, בדומה לישראל, דאגה רבה בנושא", סיכם.