איך מחדשים כוחות לקראת הדייט הבא?

מדוע קשה לנו שוב ושוב לצאת לדייטים ולהתחיל מחדש? הרב שלומי פולמן מנבחרת המאמנים של פרוייקט 252 במאמר מעורר מחשבה

הרב שלומי פולמן , ב' באדר תשפ"א

איך מחדשים כוחות לקראת הדייט הבא?-ערוץ 7
שלומי פולמן
יח"צ

טענה רווחת אצל רווקים ורווקות היא כי לאחר ניסיונות חוזרים ונשנים של מפגשי הכרות כבר אין כח וחשק להמשיך לצאת.

נשמעת בקולם נימה של ייאוש. ''כבר ניסיתי הכל'', ''יצאתי עם x הצעות עד היום'', ''אני כבר פסימית תאמין לי, כבר אין לי כח'', ''ושוב אספר על עצמי מי אני ומה עשיתי?''.

הלב נחמץ ונכמר למשמע הדברים. האם ניתן לשנות תחושות אלו? האם זו גזירת גורל שכל דייט ישאב מאתנו כל כך הרבה כוחות ואנרגיות?

מספרים על ראש ישיבה אחד שגר בשכנות לבית המדרש, קיר דק הפריד בין מיטתו להיכל הישיבה. שאלו אותו פעם תלמידיו האם המולת הלימוד לא מפריעה לו? כיצד הוא נרדם עם רעש שכזה ברוב שעות היממה?

השיב להם הרב כי הוא לוקח מוסר השכל מחברו בעל טחנת הקמח, שגם הוא ישן בסמוך למקום עבודתו למרות רעש המכונות הפועלות בסמוך. כששאלתיו על כך ענה שהוא אינו שומע את רעש המכונות אלא את רעש מטבעות הכסף שהוא מרוויח מטחינת הקמח...

כך גם אני, אמר ראש הישיבה, איני שומע את 'רעש הלימוד' אלא את הנחת של הקב''ה אני שומע הנובעת ממאות תלמידי הישיבה ששוקדים על לימודם.

ולענייננו: מהו הרעש שאנו שומעים מדייט שלא הבשיל לחתונה? באופן טבעי ניתן לשמוע רעש של ''כישלון'', קול פנימי שמחליש ומוריד את ערכי בעיני עצמי, ''שוב לא הצלחת'', ''מה הוא אמר לי'', ''כנראה אני לא שווה מספיק'', ''אני לא טובה עבורו''.

וכך, בכל מפגש שכזה אנו עלולים לסדוק שוב ושוב את ביטחוננו העצמי, וזאת בשל התרגום שאנו נותנים - שדייט שלא צלח מצביע על חוסר הצלחה.

אך כאן נדרש להציב סימן שאלה: האומנם כך הם פני הדברים? האם יש אופציה אחרת לראות את העובדות? מה מידת היחס בין ערכי העצמי למספר ההצעות שאצא איתן?

חוסר הצלחה אינו כישלון. הוא תמרור בדרך להצלחה. תמרור שאומר: 'הדרך מכאן לא טובה עבורך'. כישלון הוא מה שמדייק אותנו, הוא מלמד אותנו בדרך השלילה מה אנו כן צריכים, מה נלמד על עצמנו ועל מה שאנו מחפשים. מפגיש אותנו עם עוד אדם, שונה ממני, שיש לי גם מה ללמוד ממנו מעצם המפגש. להכיר עוד נשמה יהודית שירדה לעולם לשליחות אחרת משלי.

כאשר נדייק את הציפיות שלנו מהדייט נוכל להשתחרר ממדרון חלקלק של ציפיות לא ממומשות שעברו לאכזבה, תסכול, כעס פנימי וייאוש.

נוכל להתבונן על הבחור/ה ועל עצמנו בעין טובה ומדויקת יותר וממילא כל דייט יהפוך לעוד חוויה, עוד התנסות, עוד השתלמות, עוד אמונה בצדקת הדרך ואמונה בעצמי ובטוב שבי.

וכדברי וינסטון צ'רצ'יל: "הצלחה היא היכולת לעבור מכישלון אחד למשנהו מבלי לאבד את ההתלהבות".

שלומי פולמן – יועץ זוגי ומאמן אישי, מנבחרת המאמנים של פרוייקט 252.

עדין לא בפרוייקט? הצטרפו כאן.