מחלקת קורונה
מחלקת קורונה צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

דו"ח מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה של אמ"ן שפורסם הבוקר (ראשון) מעלה כי מקדם ההדבקה הכללי בישראל (R) ירד בסוף השבוע ל-0.85 בהמשך למגמת הירידה שנצפתה לכל אורך השבוע האחרון.

בדו"ח צוין עוד כי בפתח השבוע, מגמת הירידה בתחלואה נמשכת, אך היקפה עדיין גבוה מאוד - מספר החולים הקשים ירד ביממה האחרונה מתחת לאלף, לראשונה מזה כחודש, ומקדם ההדבקה בסימן ירידה בימים האחרונים.

לעת עתה, כל חולה מדביק בממוצע פחות מאדם אחד, באופן המסמן דעיכה בהתפשטות המגפה. עם זאת, שיעור החיוביים והעומס על בתי החולים ממשיכים להיות גבוהים באופן מוחלט.

עוד צוין בדו"ח כי ישנה ירידה ברורה בשיעור המאומתים ובתחלואה הקשה בקרב המבוגרים בני 60 ומעלה הנובעות כנראה מהשפעת מבצע החיסונים. עם זאת, ניכרת עלייה במספר החולים במצב קשה החדשים בקרב הקבוצות הצעירות יותר, המהוות בשבוע האחרון כ-40 אחוזים מהתחלואה הקשה החדשה.

בשל היקף התחלואה הנרחב והעובדה שחלק ניכר מהאוכלוסייה טרם חוסן, שינוי תמהיל גילאי החולים לא מביא בשלב זה לירידה משמעותית בתחלואה הקשה.

באמ"ן מזהירים כי בשבועות הקרובים תיתכן עליה חוזרת בתחלואה, בשל הסרת המגבלות ותפוצתו הנרחבת של הוריאנט הבריטי, שהפך זה מכבר לדומיננטי בישראל; זן זה מדבק בהרבה ביחס לזנים קודמים ועל פי מחקרים חדשים בבריטניה הוא גם קטלני יותר בעד 70-30 אחוזים ביחס לזן הנגיף המקורי. לכן, יותר מאי פעם, נדרשת אחריות אישית והקפדה על ההנחיות.

עוד מזכירים מחברי הדו"ח כי החיסונים הם הכלי היעיל ביותר להפחתת תחלואה קשה, גם מול הזנים החדשים שזוהו בארץ (ובפרט חיסוני פייזר שנמצאו יעילים מול הזן הדרום אפריקאי והבריטי), ואנו קוראים שוב לציבור להתחסן בהקדם. בהקשר זה, ישראל ממשיכה במקום הראשון בעולם במספר החיסונים לנפש והשלימה קרוב ל-3.6 מיליון מנות חיסון, מתוכן כ-2.2 מיליון במנה השנייה.

השלמת חיסון האוכלוסייה המבוגרת (בני 60 ומעלה) - כמעט שאינה מתקדמת; נותרו כ- 10 אחוזים מאוכלוסייה זו (לאחר ניכוי המחלימים) שטרם חוסנו בחיסון ראשון. יוזכר כי עד להתחסנות רחבה גם בקרב בני 60-40, יוותר סיכון לתחלואה קשה באוכלוסיה.

באמ"ן מדגישים שוב את החשיבות של הקפדה על הנחיות הריחוק החברתי, הימנעות מהתקהלויות, עטיית מסכות תקניות, שמירה על בידוד וביצוע בדיקות בעת הצורך - גם עבור מחלימים ומחוסנים. לצד זאת, ובפרט על רקע פתיחת מוסדות החינוך, יש לפתוח את הסגר באופן מבוקר ולהמשיך לפעול למניעת הכנסת וריאנטים זרים.

בתוך כך 1,869 בני אדם אובחנו בקורונה ביממה הקורונה בישראל. בכך, עלה מספר המאומתים ל-723,038, מהם 60,976 חולים פעילים. בבתי החולים מאושפזים 1,605 בני אדם, מתוכם 1,008 חולים קשה ו-284 מונשמים. נכון להיום, מתו 5,368 חולי קורונה בישראל. אתמול, נערכו 24,732 בדיקות ו-7.8% נמצאו חיוביות.