היסטוריה: ספורטאי איראני מגיע לישראל

בעוד ארבעה ימים ואחרי לוגיסטיקה מורכבת במיוחד, תתקיים בישראל לראשונה בעידן הקורונה תחרות ספורט בינלאומית בנוכחות סעיד מולאי

נרי וייס - ערוץ 7 , ב' באדר תשפ"א

היסטוריה: ספורטאי איראני מגיע לישראל-ערוץ 7
הג'ודוקא האירני סעיד מולאיי
צילום: רויטרס

תחרות ספורט בין לאומית ראשונה בישראל בתקופת הקורונה- גראנד סלאם תל אביב 2021.

בעוד ארבעה ימים, בתאריכים 20-18 בפברואר 2021 יתקיים בהיכל הדרייב-אין שבתל אביב, תחרות הג'ודו היוקרתית, גראנד סלאם תל אביב 2021.

מדובר בתחרות בין- לאומית ראשונה בישראל בעידן הקורונה, שיוצאת לדרך בזכות שיתוף פעולה בין משרדי הספורט, הבריאות והתחבורה, עיריית תל אביב-יפו, איגוד הג׳ודו העולמי ואיגוד הג׳ודו הישראלי, סילבן אדמס, חברת MYHERITAGE, חברת קומטק וגורמים נוספים.

לתחרות יגיעו מעל 500 ספורטאים מרחבי העולם, ביניהם גם אלוף העולם האגדי, הצרפתי טדי רינר, , ולא פחות מ- 28 זוכים במדליות אולימפיות, מדליות באליפויות עולם ואליפויות אירופה, כאשר אליהם יתווספו גם הספורטאים הישראלים, ביניהם המדליסט האולימפי אורי ששון, אלוף העולם שגיא מוקי, אלוף אירופה פיטר פלצ׳יק, גפן פרימו זוכת מדליית הארד באליפות אירופה, ענבר לניר אלופת אירופה עד גיל 23, תמנע נלסון לוי זוכת מדליית הארד באליפות אירופה, גילי כהן זוכת מדליית ארד באליפות אירופה, שירה ראשוני זוכת מדליית הזהב בגראנד פרי ת״א וברוך שמאילוב זוכה מדליית הכסף במאסטרס 2020.

מעל כולם מי שיפתיע בנוכחותו הוא לא אחר מאשר הג'ודוקא האיראני, סעיד מולאי, שיעשה היסטוריה כשיהפוך לאיראני הראשון שמגיע לישראל בכדי להתחרות בתחרות ספורט, לאחר שבעבר קיבלו ספורטאים ערביים בכלל ואיראנים בפרט, בהם גם מולאי עצמו, הוראות להחרים את התחרויות מול ספורטאים ישראליים - בטח שלא להתחרות על אדמת ארץ הקודש.

כל הספורטאים שיגיעו לישראל יעברו בישראל בדיקת קורונה לאחריה יישארו בבידוד בחדרם במלון ורק לאחר אישור יוכלו לצאת מהבידוד. התחרות עצמה תיערך תוך הקפדה רבה של האיגוד העולמי על הפרדה בין ״בועות״ ושמירה על בריאות הספורטאים.

שר התרבות והספורט חילי טרופר: "לראשונה תגיע תחרות הגראנד סלאם בג'ודו לישראל ותיערך בשבוע הבא בתל אביב. זו זכות גדולה עבור המדינה ומרגש שנבחרנו לארח את הטורניר, בעיקר בתקופה כזו. בהנחייתי משרד התרבות והספורט עשה הכל כדי לאפשר לאירוע החשוב להתקיים, הגם שמדובר בימים מורכבים של התמודדות עם מגיפת הקורונה. אני שמח שעל אף כלל האתגרים, הצלחנו לאפשר את קיום הטורניר, תוך שמירה על בריאותם של כלל המשתתפים. יש בקיום האירוע בשורה ספורטיבית גדולה וגם ביטוי למיקומה המרכזי של מדינת ישראל וספורטאי ישראל בתחום הג'ודו העולמי. תודה גדולה לאיגוד הג'ודו ולעומד בראשו משה פונטי על היוזמה והשותפות בהפקת אירוע גדול זה. בהצלחה רבה לכולם"

ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי: "תל אביב-יפו לא מפסיקה, וגם בעת הקורונה אנו מתעקשים לקיים אירועי ספורט בהתאם להנחיות הבריאות. כולנו תקווה שניתן בקרוב "איפון" לנגיף ונזכה לארח עוד אירועים בין-לאומיים גדולים. נעשה את המיטב בכדי שאליפות זו תהיה מוצלחת ובתקווה שהתחרויות הבאות כבר ייערכו עם קהל מריע ביציעים."

סילבן אדמס, איש עסקים ופילנטרופ ששם לו למטרה לקדם את מעמדה של ישראל בעולם באמצעות אירועי תרבות, ספורט וחדשנות בינלאומיים, אמר: "אני גאה להיות נשיא הכבוד של תחרות גרנד סלאם תל אביב בג'ודו, שתערך על פני שלושה ימים בסוף השבוע הבא, ובפעם הראשונה ברמתה היוקרתית החדשה. הישראלים כבר הוכיחו את עצמם כווינרים, ואני מקווה שהג'ודאים שלנו ישאבו כוח נוסף מהמגרש הביתי בתחרות הקרובה. כמובן שהאירוע השנה, שיערך בצל הקורונה, מחוייב בפרוטוקולים מחמירים המדגישים את הצורך בהגנה על הספורטאים, המשלחות ועובדי האירוע וכמובן כלל אזרחי ישראל.
אני מודה לאיגוד הג'ודו העולמי על הבעת האמון בישראל כמובילה עולמית במהפכת החיסונים ועל יכולתה להרים תשתית של אירועי ספורט בינלאומיים ברמה הגבוהה ביותר. אני כולי תקווה שאירוח התחרות אצלנו יהווה צעד משמעותי נוסף בחזרה לחיים נורמליים בישראל ובעולם כולו."

יו״ר איגוד הג׳ודו משה פונטי: "התרגשות גדולה לארח תחרות בינלאומית שכזו, במיוחד בתקופה כה קשה, ואני בטוח שהתחרות יכולה להביא קצת שמחה בלב לאוהדי הספורט בארץ, זו זכות גדולה עבורנו. לאחר שאירחנו כאן אליפויות אירופה, ובמשך שנתיים את תחרות הגרנד פרי, הצלחנו להשתדרג ולקבל את הגרנד סלאם, אחת מהתחרויות החשובות בעולם. כולנו זקוקים לקצת חיוך בימים שכאלה וכל זה לא היה קורה בלי העזרה והדחיפה של שר הספורט חילי טרופר והצוות המדהים שלו שהשקיע ימים כלילות כדי שהתחרות תצא לפועל, שר הבריאות יולי אדלשטיין, שרת התחבורה מירי רגב, ראש עיריית תל אביב- יפו רון חולדאי שהוא וצוותו פועלים איתנו יד ביד כדי שכל זה יקרה וכמובן סילבן אדמס שהוא שותף של אמת של הג׳ודו הישראלי".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il