"החלטתי לטהר את האווירה מול ביידן"

ניר מסיקה מספר את הסיפור האמתי מאחורי התקרית הדיפלומטית בנושא אישור הבנייה בשכונת רמות בירושלים בזמן ביקור ביידן בישראל ב-2010

ערוץ 7 , ב' באדר תשפ"א

"החלטתי לטהר את האווירה מול ביידן"-ערוץ 7
ניר מסיקה
צילום: באדיבות המצלם

ניר מסיקה, סמנכ"ל מטה הדיור הלאומי במשרד האוצר לשעבר, פרסם לפני מספר ימים טור בג'רוזלם פוסט בנוגע לביקורו בירושלים של ג'ו ביידן, אז סגן נשיא ארצות הברית, בשנת 2010.

כזכור הביקור יצר אז סערה דיפלומטית גדולה, מאחר שבממשל האמריקני סברו שנתניהו הביך במהלכו באופן מכוון את סגן הנשיא שהושבע לפני שבועות ספורים לנשיא באמצעות אישור בניה בשכונת רמות בירושלים.

"נכון מאוד, בתחילת 2010 עבדתי בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים והייתי עד לאירועים מאחורי הקלעים לאירועים שהובילו לתקרית דיפלומטית משמעותית בין ארצות הברית לישראל", מספר מסיקה. "למי שלא זוכר את פרטי האירוע – במהלך ביקורו של סגן הנשיא ביידן בחודש מרץ 2010 בירושלים, פרסמה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה את התכנית להרחבת שכונת רמות בירושלים".

לדבריו, "מהדיווחים שהופיעו בתקשורת הישראלית והאמריקאית באותה תקופה עלה כי ביידן רתח מאוד על האירוע וחלק מהביקורת הופנתה ישירות לראש הממשלה אז וגם היום בנימין נתניהו. חלק מהתקשורת טרחה לציין כי זה היה סוג של 'קבלת פנים' מיוחדת שארגן ראש הממשלה לסגן הנשיא, דבר שכמובן לא היה נכון. מדינת ישראל טענה כי התיזמון היה מקרי לחלוטין ולא הייתה שום כוונה לטרפד את הביקור הרשמי המכובד".

"האירוע התרחש כאמור לפני כמעט 11 שנה אך כנראה שיש לו השלכות עד עצם היום הזה. ראשית ג'ו ביידן ניצח במירוץ לנשיאות והפך להיות הנשיא ה-46 של ארצות הברית. כמו כן, הנשיא לשעבר אובמה פרסם בספרו האחרון "ארץ מובטחת" (במאמר מוסגר הייתי אומר שהשם של הספר קצת אירוני...) שיצא לאור רק לפני מספר חודשים כי הוא לא מאמין לנתניהו כי האירוע היה כל האירוע מקורו באי הבנה", הוסיף.

"כאשר קראתי את ספרו של אובמה וכאשר כמובן ביידן הושבע לנשיאות החלטתי לספר את הסיפור מנקודת המבט שלי על מנת לסייע ככל שניתן לטיהור האווירה החשדנית ככל שנותרה בין המדינות וכמובן בין המנהיגים. כפטריוט ישראלי חשבתי שנקודת המבט שלי עשויה לתרום ליחסי ארצות הברית וישראל וכמובן לחיזוק הקשרים בין ממשלת ישראל לממשלו החדש של ביידן", ציין מסיקה.

אוקיי, אז מה באמת היה הסיפור?

"התכנית הזו נפלה אומנם לצערי קורבן למתחים הקיימים בין תושבי העיר אך לא למתחים בין היהודים והערבים סביב קווי 67' אלא למתחים בין התושבים החילוניים והחרדים של העיר ירושלים.

מאחר והתכנית עסקה בהרחבתה של שכונה המיועדת לציבור החרדי היה מי שניסה לעכב את קידומה ככל שיכל.

הלכה למעשה התכנית הייתה אמורה להיות מקודמת שבועות לפני ביקורו של ביידן בעיר אך כאמור בסופו של דבר הוועדה המחוזית קיבלה אותה במועד מקרי בהחלט, המועד בו ביקר ביידן בירושלים.

אומרים ששלושת הדברים החשובים ביותר בנדל"ן הם מיקום, מיקום, מיקום אך בהקשרה של התכנית הזו מדובר היה רק בתיזמון גרוע, זה הכל.

במהלך העשור האחרון השתתפתי בדיונים רבים של מוסדות התכנון השונים בישראל ואף כיהנתי בשנה שעברה כיושב ראש וועדה מחוזית לתכנון ובנייה. למוסד התכנון יש בהחלט כוח פוליטי שחשוב להשתמש בו בתבונה ובשום שכל. לצערי זה לא היה במקרה הזה אבל כמובן שאף אחד לא צפה את התקרית הבינלאומית החמורה שהתרחשה".

האם קיבלת תגובות לטור שפרסמת?

"בהחלט. גורמים בכירים הן בממשל האמריקאי והן בממשל הישראלי שביקשו להישאר בעילום שם, מסרו לי שהטור היה מעניין, סייע להבנת המציאות ששררה באותה תקופה וכמובן חשוב מאוד, בייחוד בעת הזו.

במידה ואכן הסיפור שלי יתרום, ולו במעט, לקידום מערך היחסים בין מדינת ישראל לממשלו החדש של ביידן, מבחינתי עשיתי את שלי".

ומה עם שיחת הטלפון...?

"חחחח. אין לי ספק שהיא תגיע בקרוב, בקרוב מאוד".

בוא נדבר קצת על הנדל"ן. בתפקידך האחרון שימשת כסמנכ"ל מטה הדיור הלאומי במשרד האוצר, תוכל לשפוך לנו קצת אור על הנעשה בענף?

"בשמחה. ענף הנדל"ן חווה בחודשים האחרונים זעזועים רבים חלקם פנימיים וחלקם חיצוניים.

ראשית, הממשלה שקמה לפני כחצי שנה (וכבר הגיעה לסופה...) סגרה את מטה הדיור הלאומי שהיה הזרוע המרכזית שהפעיל שר האוצר הקודם לפתרון משבר הדיור במסגרת ארגז הכלים הייחודי שפעל בנושא.

רשות מקרקעי ישראל וחברת דירה להשכיר עברו ממשרד האוצר למשרד השיכון ומינהל התכנון חזר למשרד הפנים.

לצערי הרב, שנת 2020 הסתיימה בירידה בפעילות מוסדות התכנון (אישור יחידות דיור למגורים) בהשוואה לשנים 2016-2019, ובירידה חדה ומשמעותית אף יותר בשיווקי יחידות דיור על ידי רשות מקרקעי ישראל.

את התוצאות העגומות של שנת 2020 נראה כולנו בירידה משמעותית שצפויה לנו בהתחלות הבנייה בשנים הקרובות.

חזית נוספת ומשמעותית לא פחות היא כמובן ההשלכות של משבר הקורונה על שוק העבודה. ענפים רבים במשק טרם חזרו לפעילות סדירה ואחוז האבטלה נותר גבוה. משרד האוצר פרסם לפני מספר שבועות מחקר מעניין מאוד בו נמצא שאפילו החמישון החמישי, קרי משקי הבית שנמצאים ברף העליון של ההכנסות, עלולות שלא לעמוד בתשלומי המשכנתא במידה ואכן מתווה דחיית המשכנתאות יוקפא ורשת הביטחון הסוציאלית שפרשה הממשלה עד יוני הקרוב בדמות תשלומי אבטלה וחל"ת לא תוארך.

יש לכך השלכות רחבות היקף וכולי תקווה שבקיץ הקרוב הממשלה תגבש תוכנית ביטחון סוציאלית מתאימה בהתאם לנתונים עדכניים של שוק העבודה. בנוגע למשכנתאות בנק ישראל פרסם מתווה חדש לדחיית המשכנתאות שככל הידוע לי בינתיים נותן פתרון לשוק זה".

הזכרת את בנק ישראל, תוכל לפרט על השינוי שחל במתווה המשכנתאות?

"בהחלט. בנק ישראל שינה את המגבלה שהייתה על תמהיל המשכנתאות ומאפשר כעת לקחת עד שני שלישים מסכום המשכנתא בריבית פריים שהינה משמעותית זולה יותר במקום שליש עד לשינוי המגבלה.

לצערי הרב, וגם נגיד בנק ישראל הודה בכך בפומבי, הבנקים מיהרו לייקר את המסלולים השונים של המשכנתא וכך מהכותרות הגדולות של "מהפיכה" שהיו בתקשורת באותם הימים לא נותר מאומה. בשורה צרכנית משמעותית נכון לעכשיו לא היתה לציבור ולמעשה הבנק המרכזי הבקיע סוג של גול עצמי.

הנגיד מיהר והזהיר את הבנקים כי במידה ולא תהיה הוזלה משמעותית במשכנתאות הוא לא יהסס להתערב בכלים העומדים לרשותו ולכך כדאי להמשיך ולעקוב אחר ההתפתחויות.

בכל מקרה וזו המלצתי לכל הזוגות הצעירים העומדים בפני לקיחת משכנתאות – לא להתעצל ולקחת הצעות רבות ככל שניתן מבנקים שונים, להשוות ולהתמקח על הריביות. באמצעות התמקחות פשוטה יחסית אתם עשויים לחסוך סכום משמעותי מאוד לכל אורך חיי המשכנתא".

בוא נדבר קצת על המשקיעים, הממשלה הנוכחית שינתה כיוון, לא?

"נכון מאוד, שר האוצר הקודם פעל על מנת להדיר את ציבור המשקיעים מהשוק והוא עשה זאת בהצלחה רבה. כעשרים ושבע אלף דירות עברו מבעלות של משקיעים לבעלות של חסרי ומשפרי דיור החל מאפריל 2016 ועד היום.

מדובר בנתון משמעותי מאוד.

הממשלה הנוכחית הפחיתה בקיץ את מס הרכישה על דירות להשקעה בחזרה לחמישה אחוזים ואנו בהחלט רואים בחודשים האחרונים תנועה של משקיעים פנימה חזרה לשוק יחד עם זאת, משקיעים רבים ממהרים ומוכרים את הדירות שלהם כך שכיום אנחנו בנקודת איזון שברירית.

חלק מהסיבה שהמשקיעים נפטרים מהדירות שלהם מוסברת במשבר הכלכלי שנובע מנגיף הקורונה".

אי אפשר לסיים את הראיון בלי מספר מילות פרידה מתכנית מחיר למשתכן.

"מחיר למשתכן הייתה תכנית הדגל של הממשלה הקודמת לפתרון משבר הדיור. למעלה משמונים וחמש אלף זוגות צעירים זכו בדירה במחיר הוגן בכל רחבי הארץ. החל מקרית שמונה שבצפון ועד אילת שבדרום, בערי הפריפריה ובלב אזורי הביקוש לרבות במגזר החרדי ובמגזר הלא יהודי.

לצערי הרב במבחן המציאות ההחלטה של מועצת מקרקעי ישראל לבטל את התכנית במרכז הארץ גרמה לחזרה הרסנית בספסרות בקרקע ואת התוצאות לכך ראינו במכרז האחרון לשיווק קרקע ברמת השרון.

בנוגע לפריפריה, למעלה מאחד עשר אלף יחידות דיור "תקועות" ושיווקן נעצר בשל אי אישור של הממשלה לסבסוד עלויות פיתוח ומענקים באזורים אלו.

כל הנורות האדומות כבר דלוקות ומסמנות לנו שהענף מתקדם לכיוון לא טוב. צריך לזכור שבקיץ הקרוב ימלא עשור למחאת הדיור החריפה שהחל במרכז תל אביב וגלשה במהירות לכל הארץ.

כולי תקווה שהממשלה החדשה שתקום בעזרת השם במהרה לאחר הבחירות תחזיר בחזרה את הקטר של המשק לפעילות סדירה לטובת הזוגות הצעירים בישראל".