איטליה
איטליה צילום: רויטרס

נשיא איטליה סרג'יו מטרלה השביע בסוף השבוע את מריו דראגי לראש הממשלה החדש של ארצו.

דראגי כיהן בעבר כראש הבנק המרכזי האירופי, ונחשב לכלכלן בעל שיעור קומה ולדמות מוערכת מאוד באיטליה ומחוצה לה.

דראגי, שרבים טוענים כי הוא הציל את גוש האירו מקריסה, אינו איש פוליטי, וכעת תפקידו לנסות להציל את איטליה מקריסה, לנוכח המשבר הפוליטי שמקשה על ניהול המדינה בזמן שהמחנות הפוליטיים מפוצלים ומסוכסכים אלו עם אלו ברמה שאינה מאפשרת להם לגשר על הפערים ולשתף פעולה.

האחרון שכיהן בתפקיד ראש הממשלה היה ג'וזפה קונטה, גם הוא טכנוקרט שהצליח להחזיק מעמד תקופה לא מבוטלת, אבל לבסוף נאלץ לפרוש לאחר שמפלגת הימין של מתיאו רנצי, 'ויוה איטליה', פרשה מהממשלה.

דראגי קרא לכל הצדדים להתגבש ולהתאחד סביב האינטרס האיטלקי. הוא הזכיר את האתגרים הרבים העומדים בפני ההנהגה האיטלקית כולל משבר הקורונה החמור שהכה באיטליה באופן משמעותי יותר משאר מדינות העולם, מצב כלכלי קשה, חוסר הסכמה לאומית בנושאים רבים ועוד.

כחלק מהנסיון לפתור את הבעיה הפוליטית, הצליח דראגי לשכנע את הצדדים שכל אחד מהם יוותר על תפקידי המפתח בתנאי שגם לאחרים לא תהיה אחיזה בהם, וכך מעבר לראש הממשלה עצמו שהנו טכנוקרט ואינו מזוהה עם אף צד פוליטי.

גם שר האוצר ובעלי תפקידים בכירים אחרים בממשלה הם טכנוקרטים שאינם מייצגים אף מפלגה, ואמורים לפעול יחדיו בשם האינטרס הלאומי המקומי.