משרד הבריאות מזהיר מפרסומיו של הרב אשרוב: "מסכן את הציבור"

משרד הבריאות מבהיר כי הפרסומים של הרב יובל אשרוב נגד חיסוני הקורונה מטעים ומסוכנים לבריאות הציבור.

ערוץ 7 , ב' באדר תשפ"א

משרד הבריאות מזהיר מפרסומיו של הרב אשרוב: "מסכן את הציבור"-ערוץ 7
הרב יובל הכהן אשרוב
צילום: צילום מסך מתוך הסרטון

משרד הבריאות מפרסם היום (ראשון) אזהרה רשמית ומפורטת מפני המלצותיו של הרב יובל אשרוב נגד חיסוני הקורונה, בה נקבע כי פרסומיו "מטעים ומסוכנים לבריאות הציבור".

"אשרוב אינו מחזיק ברישיון לעסוק ברפואה. מידע מטעה הניתן על ידו או בפרסומיו אינו יכול להנחות בכל הקשור להתמודדות עם נגיף הקורונה", מציינים במשרד ומפרטים:

1. יובל הכהן אשרוב אינו מחזיק ברישיון לעסוק ברפואה או במקצוע בריאות כלשהו – גם לא בפיזיותרפיה, כפי שדווח בתקשורת. המידע המטעה הניתן על ידו או בפרסומיו אינו יכול להנחות הציבור בכל הקשור להתמודדות עם נגיף הקורונה או להתפרש כהמלצה או הוראה בעלת ערך רפואי.

2. בפרסומיו, מתיימר מר יובל הכהן לייעץ לציבור, באופן ישיר ובמשתמע, על מהות מגפת הקורונה שפוגעת בכל העולם, תוך העברת מידע מטעה על התחלואה בה, זאת בשעה שבישראל ובעולם כולו מתחוללת מגיפה הגובה קורבנות בכל רגע נתון, בכלל הגילאים, ואפילו באנשים בריאים. בכל העולם ובישראל, רופאים מומחים בעלי הרקע הרפואי המתאים לטיפול במגיפות- לומדים את המגיפה, ומתעדכנים תדיר בתהפוכות שבה, ובהתקדמותה המהירה במהלך השנה האחרונה.

זאת, לצד רופאים וצוותים רבים של סיעוד ומקצועות הבריאות ובריאות הנפש אשר נלחמים במגיפה באופן יומיומי במסגרות הקהילה ובמחלקות האשפוז, ומנסים למנוע מוות או נזק בלתי הפיך לחולים בה – מבוגרים וילדים, בריאים ובעלי מחלות רקע כרוניות, נשים וגברים.

הצוותים בבתי החולים ובקהילה פוגשים את החולה, שהיה אך לפני מספר ימים אדם בריא או בעל מחלות רקע מאוזנות ויציבות ורואים אותו בשעתו הקשה כאשר הוא נלחם על כל נשימה ונשימה – והם מנסים לסייע ככל יכולתם. לצערנו הרב, עשרות ישראלים נפטרים כל יום, והצוותים נאלצים בכאב רב, להודיע למשפחות על התדרדרות המצב עד לכדי פטירת יקירם. במקביל, בני משפחה של החולים- וגם של הצוותים המטפלים- ואנשים רבים אחרים, נמצאים היום בבידוד בשל מגע עם חולה מאומת ומקווים שלא נדבקו, וגם אם כן- שלא יחלו באופן קשה.

3. יתרה מזאת, גם המחלימים מהמחלה, לעיתים נשארים בדרגת נזק המצריך שיקום פיזיקאלי, נשימתי ונפשי ממושך. זאת, כאשר רב עדיין הנסתר על הגלוי במחלה זו, לגבי ההשלכות העתידיות והנזק בטווח הארוך - בדומה להדבקה בווירוסים אחרים כהפטיטיס C הפטיטיס B, הרפס, איידס ועוד.

4. אולם, מר הכהן מתעלם מהידע המקצועי המתעדכן תדיר בכל העולם, מהעדויות של הצוותים ושל המשפחות אשר ראו את יקירם גווע לנגד עיניהם, ושל האנשים אשר חלו והצליחו לצאת מהשלב הקשה ולפנות לשיקום מצבם הגופני והנפשי, ומהסיכון האפשרי לנזק עתידי בטווח הארוך, ומתיימר לדעת טוב יותר, ואף מטעה ומסכן באופן בלתי אחראי את שומעיו.

5. הציבור איננו עשוי מקשה אחת, והוא מורכב מבני אדם רבים בעלי מאפיינים דמוגרפיים ומאפייני תחלואה שונים – קשישים, נשים בהריון, אנשים עם מחלות או תרופות מדכאות חיסון מלכתחילה, מחלות אונקולוגיות בשלבים שונים של תחלואה וטיפול, דכאון וחרדה ומתח נפשי, והשוהים במסגרות בהם סכנת ההדבקה גבוהה כפנימיות, בתי אבות, מסגרות טיפוליות ועוד. כל אלה, ורבים אחרים, שומעים את דבריו וסומכים עליו בהצגתו כ "רב ובעל ידע" - וזאת, כאשר אין לאמירותיו בסיס עובדתי עדכני או בסיס מקצועי.

לדוגמה, אמירות מטעות ומסוכנות, "המפלצת הזאת שנקראת קורונה היא שום דבר ולא יותר משפעת רגילה.", "רוב אלה שנושאים את הווירוס לא חולים", "הגוף יודע לרפא כל דבר בעצמו בלי התערבות חיצונית", "אין לנו מה להתרגש יותר מידי, זה יחלוף לבד", "הגוף יודע לחסן את עצמו ולהתגבר על הדברים לבד", "זו לא מגפה", "קורונה לא עושה מחלה מה שהורג זה הרעילות"

6. מר הכהן אף מתיימר להבין, ולהמליץ כיצד למנוע הידבקות בנגיף הקורונה וקורא להימנע מחיסונים למרות הנזק והסכנה במחלה ולמרות ההוכחות ליעילות החיסונים בצמצום התחלואה הקשה. הוכחות אשר נאספות תדיר, נלמדות ומבוקרות ע"י רשויות מוסמכות ומקצועיות בעולם ובישראל , הן במחקרים המקדימים והן במהלך השבועות האחרונים –כאשר חוסנו עשרות מיליוני אנשים, כולל מיליוני אנשים בישראל.